Kultūra

2015.09.08 13:45

Lietuvą pasiekė išskirtinė dovana – „Huculų knyga“

Simona Stanapėdytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

2014 metais Estijos ir Ukrainos menininkai sukūrė 35 „Huculų knygas“. 30 šių knygų paskirta didžiausioms pasaulio bibliotekoms. Dar spalio mėnesį Estijos nacionalinėje bibliotekoje vykusiame Ukrainos Karpatų kalniečių huculų renginyje kultūros ministrė Urvė Tidus perdavė Lietuvos ambasadai Estijoje vieną iš knygų pažymėtą 9-uoju numeriu.

2014 metais Estijos ir Ukrainos menininkai sukūrė 35 „Huculų knygas“. 30 šių knygų paskirta didžiausioms pasaulio bibliotekoms. Dar spalio mėnesį Estijos nacionalinėje bibliotekoje vykusiame Ukrainos Karpatų kalniečių huculų renginyje kultūros ministrė Urve Tiidus perdavė Lietuvos ambasadai Estijoje vieną iš knygų, pažymėtą 9-uoju numeriu.

„Mes tikriausiai didžiausi Lietuvoje, todėl mums per Lietuvos Respublikos ambasadą Estijoje šita knyga ir buvo perduota. Laukėm ilgai – apie porą mėnesių, kol atvežė. Bet kai atvežė ir pamatėm, tikrai labai apsidžiaugėm. Pačioje knygoje labai daug pagal senąsias fotografijas, pagal legendas, pagal padavimus, pagal amžinųjų vertybių teoriją surinktų atskirų tekstų, nuotraukų, iliustruojančių huculų gyvenimą. Ši knyga labai įdomi etnografine, socialine, kultūrine prasme “, – sakė Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos Informacijos išteklių formavimo ir vystymo centro direktorė Jolita Steponaitienė.

Knygą kūrė menininkai iš įvairių šalių – ant rankų darbo popieriaus jie tarsi laišką rašė savo mintis ir pastebėjimus apie huculų tautos išskirtinumą. „Huculų knyga“ padalyta į 5 dalis, skirtas svarbioms tautos vertybėms – namams, gyvenimo ratui, tikėjimui. Tai eilėraščiai ir poemos ukrainiečių ir anglų kalbomis, iliuostruotos senomis nuotraukomis. Ukrainoje Karpatų kalnų vietiniai gyventojai huculai pragyvenimui užsidirba iš gyvulininkystės, miško verslo, puodininkystės ir turizmo. Dauguma jų gyvena Ivano Frankivsko ir Černivcių regionuose bei Užkarpatėje. Dabartiniais duomenimis, huculais save laiko daugiau nei 20 tūkstančių Vakarų Ukrainos gyventojų. „Huculų knygą“ visi norintys gali apžiūrėti Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.

„Tai yra tikrai paprasta – tie, kas esate registruoti Nacionalinės bibliotekos arba LIBIS bibliotekų sistemos skaitytojai, galite ateiti darbo dienomis su skaitytojo bilietu. Na, o tie, kas esate neregistruoti, gausite vienos dienos leidimą. Prašome ateiti, susipažinti“, – paragino J. Steponaitienė.

Knyga įdomi ne tik norintiems pažinti kitos tautos kultūrą, bet ir kaip meninės knygrišystės pavyzdys: mediniais kietviršiais, susegta medinėmis sąsagomis, lapai susiūti pergamento juostomis, nugarėlė apgaubta odos juosta. Nacionalinėje bibliotekoje „Huculų knyga“ bus saugoma Retų knygų ir rankraščių skyriuje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.