Naujienų srautas

Kultūra2015.09.08 13:45

Kaunatavoje bendruomenė sutvarkė kaimo įkūrėjų Kaunackų kriptą

Daugiau kaip 300 metų senumo kripta Kaunatavos kaime, Telšių rajone, sulaukia aplinkinių ir iš toliau atvykstančiųjų dėmesio. Kriptą, kurioje – kaimo įkūrėjų bajorų Kaunackų giminės palaikai, restauruota bendruomenės pastangomis.

Daugiau kaip 300 metų senumo kripta Kaunatavos kaime, Telšių rajone, sulaukia aplinkinių ir iš toliau atvykstančiųjų dėmesio. Kriptą, kurioje – kaimo įkūrėjų bajorų Kauneckų giminės palaikai, restauruota bendruomenės pastangomis.

Kaunatavos kaimo, Telšių rajone, bendruomenė nėra gausi – nesiekia nė 500 žmonių – tačiau vieninga. Susirūpinusi griūvančia kripta bendruomenė surado rėmėjų ir bendromis jėgomis ją sutvarkė.

„Todėl, kad tai yra mūsų kaimo įkūrėjų kapavietė. Nuo ko kilo mūsų kaimo pavadinimas: Kaunatavas – nuo Kauneckų. Kada jau viskas griuvo, paprasčiausiai gaila, kad šitokios vertybės bus sugriuvusios. Ir mes nutarėm ,kad ją reikia atstatyti, sutvarkyti“, – sako Kaunatavos bendruomenės pirmininkė Rima Butikienė.

Kriptoje rasti šeši dideli ir vienas mažas karstas. Du iš jų buvo nesuirę ir nepaliesti. Jie gražinti į vietą. Į trečiąjį karstą sudėti visi rasti kaulai. Kiti karstai buvo sulaužyti vandalų ir griūvančios kriptos skliauto.

Manoma, kad giliau kriptoje palaidoti vyresnieji bajorų Kauneckų giminės atstovai, o arčiau durų – jaunesnioji karta.

Kripta restauruota išlaikant jos autentiškumą, skulptoriai išpjovė tokias pat dolomito kolonas. Kriptoje po stiklu sudėtos rastų karstų detalės.

„Manoma, kad ta kripta yra pastatyta 17 amžiaus pabaigoje“, – sako Kaunatavos bibliotekos bibliotekininkė Vilija Jocienė.

Kaunatavos dvaro paveldėtojo Pranciškaus Kaunecko sūnus Eligijus buvo išrinktas Šiaulių apskrities bajorų maršalka. Jo vaikaitis Merkelis Račkauskas – žymus kalbininkas, parašęs knygą „20 metų Žemaitijos užkampyje“. M. Račkausko žentai – Petras Cvirka ir Antanas Venclova.

Duomenys apie Kauneckus, kurie buvo ne tik garsūs to meto didikai, bet ir kultūros puoselėtojai, dar renkami, sako V. Jocienė. Ateityje bendruomenė sieks, kad kripta būtų įtraukta į kultūros paveldo sąrašą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi