Kultūra

2015.09.08 13:45

Paveldosaugininkai teigia, kad dėl Žaliojo tilto jiems nepalikta pasirinkimo

ELTA, LRT.lt2015.09.08 13:45

Nekilnojamojo turto paveldo vertinimo taryba (NTPVT) nusprendė neišbraukti Žaliojo tilto su skulptūromis iš saugomų kultūros vertybių sąrašo.

Nekilnojamojo turto paveldo vertinimo taryba (NTPVT) nusprendė neišbraukti Žaliojo tilto su skulptūromis iš saugomų kultūros vertybių sąrašo.

Prieš teisinės apsaugos panaikinimą balsavo 7 nariai, sprendimui nepritarė vienas.

„Man labai gaila, kad vertinimo tarybos narių dauguma nusprendė, kad ta padėtis, kuri yra dabar, turi būti išsaugota. Aš buvau vienintelis, kuris aiškiai žinojau, kad ta situacija negali tęstis“, – po posėdžio Eltai sakė NTPVT pirmininkas Romas Pakalnis.

R. Pakalnis teigė, kad po šio posėdžio svarstys galimybę pasitraukti iš tarybos pirmininko pareigų.

Tarybos nariai: mums nebuvo leista rinktis

Prieš Žaliojo tilto skulptūrų teisinės apsaugos panaikinimą antradienį balsavę Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos nariai kritikuoja kultūros ministro įsakymą, kuriuo sprendžiant dėl objektų teisinės apsaugos nurodoma nevertinti objektų, kuriuose esama sovietinių ar nacistinių simbolių.

Jie mano, kad įsakymas iškreipia veikiančią kultūros paveldo vertinimo tvarką.

Tarybos nario istoriko Gintauto Sliesoriūno manymu, ministro Šarūno Biručio įsakymas nepaliko tarybai teisės spręsti tai, už ką ji yra atsakinga – vertinti kultūros paveldą.

„Mano pagrindinis motyvas apsisprendžiant buvo, kad po ministro įsakymo vertinimo tarybai nebuvo palikta jokia sprendimo laisvė. Mums buvo iš anksto surašyta, koks turi būti sprendimas, ir nebuvo palikta jokia galimybė nei patiems spręsti, nei vertinti kažką, nors pagal įprastinę tvarką taryba turi tokią teisę“, – BNS sakė G.Sliesoriūnas.

Jis teigė esą taryba buvo iš anksto įpareigota vienu darbotvarkės klausimu spręsti tiek dėl Žaliojo tilto, tiek dėl ant jo esančių skulptūrų teisinės apsaugos panaikinimo.

„Šis kompleksas Žaliojo tilto susideda iš penkių dalių: tilto ir keturių skulptūrų. Pagal galiojančią normalią tvarką, taryba gali pati spręsti, kiek dalių išbraukti (iš Kultūros paveldo registro – BNS). Šiuo atveju mūsų tarybai tokia teisė nebuvo palikta ir mes turėjome spręsti dėl visų dalių išbraukimo“, – teigė G.Sliesoriūnas.

„Aš pats esu prieš tilto išbraukimą. Jeigu būtų pasiūlymas buvęs, kad nuimame skulptūras, bet tiltą paliekame, tai būčiau balsavęs už. Bet tokio sprendimo negalėjo būti, nes, pagal ministro išaiškinimą, turėjo viskas spręstis vienu metu“, – kalbėjo Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos narys.

Kita tarybos narė Dalia Klajumienė sakė, kad taryba paprastai priima sprendimus atsižvelgdama į vertinimo aktuose nurodytas kultūros paveldo objektų menines savybes. Jos teigimu, Kultūros paveldo centras, užuot rengęs tokį aktą, nurodė tarybai, kad Žaliojo tilto skulptūroms teisinė apsauga yra nereikalinga.

„Buvo prašoma parengti, kaip visada, vertinimo aktą, kur pristatomos visos objekto savybės, ir tada mes svarstome. Dabar tokio dokumento neturėjome ir neturėjome, ko svarstyti. Mūsų balsavimas „prieš“ buvo balsavimas prieš pačią susiklosčiusią situaciją“, – BNS sakė D.Klajumienė.

Ji taip pat kritikavo kultūros ministro įsakymą dėl nevertintinų kultūros objektų.

„Jeigu ministro įsakymu yra nutarta, kad nereikia vertinti, tada visiškai nereikia vertinimo tarybos nuomonės. Jeigu yra teiraujamasi tarybos nuomonės, tačiau sakoma, kad yra toks įsakymas, tada taryba ne vertina nekilnojamąjį kultūros paveldą, o vykdo įsakymus. Jei įsakymas yra neginčijimas, tada diskusijų ir tokių susitikimų iš viso nereikėjo“, – Š.Biručio įsakymą komentavo D.Klajumienė.

„Ministras tikrai turi teisę įsakymus leisti, bet jeigu nėra klausiama mūsų, kaip ekspertų, nuomonės, o tiesiog liepiama balsuoti kažkaip, tai tokia ir išėjo situacija“, – kalbėjo tarybos narė.

Ministras pasigedo argumentų

Kultūros ministras Šarūnas Birutis teigia pasigedęs NTPVT narių argumentų dėl teisinės apsaugos palikimo Žaliajam tiltui ir jo skulptūroms.

Ministras taip pat teigė, kad svarstant skulptūrų likimą reikia atsižvelgti ir į geopolitinę situaciją, o visuomenės susipriešinimas šiuo klausimu būtų naudingas Rusijos vykdomai politikai Baltijos šalyse.

„Jeigu yra tik balsuota ir argumentai nėra išsakyti, manęs tai ne visiškai tenkina. Iš kitos pusės, aš manau, kad tai tikrai nėra toks klausimas, apie kurį būtų lengva kalbėti. Tuo pačiu tai yra klausimas, apie kurį negalima tylėti. Todėl visuomenės balsas, ekspertų, mokslininkų balsas yra labai svarbus“, – LRT Televizijos laidoje „Laba diena, Lietuva“ kalbėjo ministras.

Š. Birutis taip pat atkreipė dėmesį, kad kai kurios politinės jėgos Lietuvoje, į viešąją erdvę keldamos Žaliojo tilto skulptūrų klausimą, sau darosi politinę reklamą prieš rinkimus. Kaip vieną tokių jėgų ministras įvardijo konservatorius, tačiau sutiko su TS-LKD partijos nario, istoriko Arvydo Anušausko argumentu, kad skulptūrų klausimą savo politiniams tikslams išnaudoja ir kitos politinės jėgos.

„Aš manau, kad kai kas su savo retorika elgiasi labai neatsakingai. Reikia įvertinti geopolitinę situaciją. Man atrodo, kad kai kurių politikų priešrinkiminis šou (...) yra bandymas į save sutelkti dėmesį. Kai kurioms jėgoms (užsienyje. – ELTA) labai naudinga sukelti visuomenės konfliktą (...). Aš manau, kad Maskvai būtų visiškai naudinga turėti konfliktinę situaciją Vilniuje. O Vilniuje tai neturėtų būti naudinga jokiai politinei jėgai“, – sakė ministras.

Ministro teigimu, galutinį sprendimą dėl tilto skulptūrų likimo turės priimti Vilniaus miesto savivaldybės taryba, tam naudosianti miesto lėšas.

Paveldo departamento vadovė sprendimu nepatenkinta

Kultūros paveldo departamento (KPD) vadovė po tarybos posėdžio žurnalistams sakė nusivylusi NTPVT sprendimu, o ant tilto esančias skulptūras pavadino antikonstituciniu simboliu. D. Varnaitės teigimu, kokių kitų žingsnių būtų galima imtis dėl skulptūrų, turėtų paaiškėti po KPD konsultacijų su Kultūros ministerija.

„Savaime aišku, kad šios sudėties vertinimo taryba šio klausimo jau nebepersvarstys, po konsultacijų su Kultūros ministerija mes informuosime, kokie bus tolesni sprendimai, bet šioje vietoje tikrai nesustosime, – kalbėjo D. Varnaitė. – Mano nuomone, buvo pilnas pagrindas – ir teisinis, ir istorinis, ir vertybinis (tilto. – ELTA) teisinę apsaugą panaikinti“.

KPD vadovė pabrėžė, kad vertinimo komisijos narių paslaugos yra perkamos viešojo pirkimo būdu, todėl šiuo metu teisiškai nėra aišku, ar ji gali būti išformuota nebaigusi savo kadencijos. ELTA primena, kad dabartinės NTPVT kadencija baigiasi kovo pabaigoje.

Prieš tarybos posėdį prie KPD piketą surengė Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjunga, Lietuvos nepriklausomybės gynimo Sausio 13-osios brolija. Tarp piketuotojų buvo ir Lietuvos tautininkų sąjungos, Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos atstovų.

„Mūsų tikslas, kaip kariškių ir kaip prie televizijos bokšto nukentėjusių žmonių, – ginti Lietuvos garbę ir orumą. Mes reikalaujame panaikinti propagandinio karo įrankius, kurie dirba kaip propagandinio karo ginklai. Šios skulptūros neigia Molotovo-Ribentropo pakto buvimą“, – kalbėjo Kasparas Genzbigelis, Lietuvos nepriklausomybės gynimo Sausio 13-osios brolijos pirmininkas.

Praėjusią savaitę Kultūros paveldo centras NKPVT pateikė šios tarybos prašytą išvadą dėl Žaliojo tilto teisinės apsaugos naikinimo. Joje buvo teigiama, kad Žaliajam tiltui su skulptūromis „būtina panaikinti teisinę apsaugą“.

Į saugotinų objektų sąrašą, NTPVT sprendimu, bus įrašyta mūšio vieta šalia Žaliojo tilto, kur 1655 metais kovėsi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Rusijos kariuomenės. Mūšis vyko dabartinio Žaliojo tilto prieigose ir ant anksčiau čia stovėjusio tilto.

Žaliasis tiltas į Kultūros vertybių registrą buvo įrašytas 1997 m. gruodžio 31 d. Skulptūrų grupės „Mokslo jaunimas“, „Taikos sargyboje“, „Pramonė ir statybos“ bei „Žemės ūkis“ ant tilto buvo pastatytos 1952 m. Prie kiekvienos skulptūros yra lentelės su trumpa informacija apie kūrinį ir jo autorių, taip pat aiškinamoji lentelė apie sovietų režimo nusikaltimus okupuotoje Lietuvoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.