Kultūra

2015.02.09 14:49

Tautodailininkas gamina skudučius iš akmenų, surinktų įžymių žmonių tėviškėse

Lidija Jankauskienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.02.09 14:49

Šiaulietis tautodailininkas Albertas Martinaitis gamina skudučius iš akmenų, surinktų įžymių Lietuvos žmonių tėviškėse.

Šiaulietis tautodailininkas Albertas Martinaitis gamina skudučius iš akmenų, surinktų įžymių Lietuvos žmonių tėviškėse.

Pasak tautodailininko A. Martinaičio, iš pradžių jis gaminęs akmeninius žuvies formos skudučius, bet vėliau pasirinkęs paukščio formą. Moderniu instrumentu pagaminti iš akmens skudutį tetrunka kelias valandas, svarbu nepritrūkti akmenų.

„Esu paprašęs žmonių, kad privežtų akmenų iš poetų, kultūrininkų, muzikų, kraštotyrininkų tėviškių ir gimtinių. Pradžia padaryta. Ir kuo daugiau atveš, tuo daugiau galėsiu padaryti“, – sako tautodailininkas Albertas Martinaitis.

A. Martinaičio namų kieme jau sukrauta nemenka akmenų krūva su užrašais, iš kur jie atgabenti. Tarp jų – atkeliavę iš dainininkės Beatričės Grincevičiūtės, rašytojo Romualdo Granausko, poetų Justino Marcinkevičiaus, Marcelijaus Martinaičio, Alfonso Nykos-Nyliūno tėviškių. Visi jie netrukus tautodailininko rankose  pavirs paukščiais.

Pasak etnologų, akmens ir paukščio įvaizdžiai lietuvių kultūroje nėra atsitiktiniai.

„Paukštis gali išpranašauti sėkmę, nesėkmę, turtus. Tai tarpininkavimas tarp dangaus ir žemės. Lietuvių ir pasaulio kultūrose paukštis labai dažnai įsivaizduojamas kaip žmogaus sielos įsikūnijimas“, – aiškina etnologė Rūta Stankuvienė.

Pirmieji tautodailininko pagaminti skudučiai pragys gegužę Kaune vyksiančioje moksleivių Dainų šventėje, o kol kas juos pagaminęs meistras pagroja pats.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.