Kultūra

2015.09.08 13:45

XX „Kino pavasaris“: kokius filmus rekomenduoja režisierius I. Jonynas

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Kokius filmus žiūrėjo, įvertino ir apdovanojo praėjusių metų tarptautinių festivalių žiūrovai ir garsūs žiuri nariai, sužinosite „Kino pavasario“ programoje „Festivalių favoritai“. Daugelyje festivalių ryškiai sužibėjusio filmo „Lošėjas“ režisierius Ignas Jonynas peržiūrėjo šią programą ir išsirinko savo favoritus. 

Kokius filmus žiūrėjo, įvertino ir apdovanojo praėjusių metų tarptautinių festivalių žiūrovai ir garsūs žiuri nariai, sužinosite „Kino pavasario“ programoje „Festivalių favoritai“, kurią pristato „Bosca“. Daugelyje festivalių ryškiai sužibėjusio filmo „Lošėjas“ režisierius Ignas Jonynas peržiūrėjo šią programą ir išsirinko savo favoritus.

„San Sebastiano kino festivaliui turiu ypatingų sentimentų – ten įvyko „Lošėjo“ premjera, todėl praeitų metų laimėtoją – filmą „Magiška mergina“ („Magical Girl“ - angl.) apie mirtinai sergančią mergaitę ir jos didžiausią norą besistengiantį išpildyti tėvą – norėjosi pasižiūrėti pirmiausia“, – pasakoja režisierius I. Jonynas, festivalio „Kino pavasaris“ organizatorių atsiųstame pranešime spaudai.

Filme bedarbis tėvas atsiduria visiškoje aklavietėje, kai jo dukra užsigeidžia interneto svetainėje parduodamos geidžiamiausios „Magiškos merginos Jukiko“ suknelės. Drabužis kainuoja beprotiškus pinigus. Luisas tokios sumos neturi, tad apimtas sielvarto griebiasi šantažo. Visiško atsitiktinumo dėka jis susipažįsta su nelaimingai ištekėjusia ir psichiškai nestabilia Barbara. Dėl nepažįstamos mergaitės Barbara ryžtasi dosniai apmokamiems radikaliems dalykams. Tačiau siaubingą žiaurumą ištvėrusi moteris užsimano, kad neturintis ko prarasti šantažuotojas irgi kentėtų fizinį skausmą. Ji paskambina seniai pažįstamam matematikos mokytojui Damianui, kuris vienintelis supranta Barbarą. Trys spalvingos reputacijos žmonės susipainioja išdavysčių, melo, pavydo ir pareigos voratinkliuose.

Afrikiečių filmą „Timbuktu“ apie nebylią žmonių kovą dėl geresnės ateities režisierius rekomenduoja tiems, kurie mėgsta egzotišką kiną ir nesibaimina sociofilosofinių temų.

Kadras iš filmo „Timbuktu“. Organizatorių nuotr.

Šioje juostoje repą ir hip-hopą groję jaunuoliai įstoja į džihadistų būrį, kuris netrukus įveda naujas ir žiaurias taisykles. Daugiau negalima groti muzikos, griežtai draudžiama dainuoti, gerti arbatą, rūkyti cigaretes ir netgi žaisti futbolą. Nepatartina rengtis ryškių spalvų drabužiais, juokauti ir šypsotis. Moterims įsakoma slėpti grožį ir pavirsti juodais šešėliais. Iki ausų ginkluoti religiniai fanatikai pasėja paniką ir baimę. Šis chaosas vis dar neatsirito iki dykumos kopų, kur ganytojas Kidanė ramiai gyvena su žmona Satima, dukterimi Toja ir dvylikamečiu piemeniu Isanu. Bet užverda kruvinas konfliktas, kai paskerdžiama mylimiausia vyro karvė vardu SMS. Apakintas keršto, Kidanė netyčia nužudo prasikaltusį žveją Amadu ir patiria svetimšalių okupantų „teisingumą“ su absurdiškomis bausmėmis.

Austrų juosta „Beprotiška meilė“ („Amour Fou“), jo teigimu, išsiskiria puikiais vaidmenimis, preciziška estetika ir specifiniu pasakojimo būdu, kuriame juntama ironijos gaidelė.

Šioje režisierės Jessicos Hausner juostoje jaunas poetas Heinrichas mirties neišvengiamybę nori įveikti meile, tačiau jam niekaip nepavyksta įtikinti kartu nusižudyti savo skeptiškos pusseserės Mari. Iki širdies gelmių nuliūdintas pusseserės abejingumo Heinrichas susipažįsta su Henrieta, pažįstamo verslininko žmona. Heinricho pasiūlymas žavios damos nesujaudina, bet Henrieta sužino serganti nepagydoma liga. Ši romantinė komedija sukurta poeto Heinricho Von Kleisto savižudybės 1811 m. motyvais.

I. Jonyno nuomone komedijos ir dramos derinys „Frenkas“ („Frank“) patiks „mėgstantiems kelio, muzikinius ir nepriklausomus filmus“.

Kadras iš filmo „Frenkas“. Organizatorių nuotr.

Programoje „Festivalių favoritai“ taip pat išvysite aktorių Johną Malkovichių Kasanovos amplua, į nešvarius reikalus su purvinais pinigais įsivėlusius Tomą Hardy, Jamesą Gandolfinį ir Noomi Rapace, susidvejinusį Jake'ą Gyllenhaalą bei kitus, įsimintinus personažus sukūrusius žinomus aktorius.

20-asis Vilniaus tarptautinis kino festivalis „Kino pavasaris“ vyks 2015 m. kovo 19–balandžio 2 dienomis. Tai – didžiausias kino renginys Lietuvoje, pernai pritraukęs beveik 100 tūkst. žiūrovų, ir vienas ryškiausių kino festivalių Rytų Europoje. Šiemet „Kino pavasaryje“ bus parodyta maždaug 250 filmų, kuriuos festivalio atstovai atrinko, per metus aplankę daugiau nei 30 tarptautinių festivalių. Daugiau informacijos: www.kinopavasaris.lt