Kultūra

2019.03.25 13:47

„Sugrįžimų“ festivalio dėmesys – kompozitoriui Giedriui Kuprevičiui

Mindaugas Klusas, LRT.lt2019.03.25 13:47

Yra kalendorinis, astronominis, arabų ir kino pavasaris. O tikrasis prasideda tarptautinio muzikos festivalio „Sugrįžimai“ garsais. Pradėjęs trečią dešimtį, šiemet renginys skiriamas Pasaulio lietuvių metams.

Per 17 įsimintinų koncertų Lietuvos miestų scenose pasirodys 17 užsienyje studijuojančių ir dirbančių Lietuvos muzikų, 11 jų kolegų užsieniečių ir 16 jiems pritariančių muzikantų, savo veiklą tęsiančių Lietuvoje.

Festivalis prasidės kovo 27 dieną koncertu Vilniaus paveikslų galerijoje. Dainuos prof. Irenos Milkevičiūtės vokalo klasę baigusi Anastasija Lebedianceva.

Bakalaurą ji studijavo Latvijos Jazepo Vytuolio muzikos akademijoje, 2014-aisiais debiutavo Latvijos nacionalinėje operoje Cherubino vaidmeniu „Figaro vedybose“. 2018 metais mecosopranas dainavo grafą Orlovskį Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre.

Per koncertą pasirodys dar viena I. Milkevičiūtės ugdytinė Gabrielė Pintukaitė-Pocienė, fortepijonu skambins pianistė Evelina Pilipavičiūtė-Juraškienė.

Rankose – Džiovanis Grančinas

Pirmą kartą Lietuvos muzikų rėmimo fondo rengiamuose „Sugrįžimuose“ dalyvaus smuikininkas Borisas Livschitzas. „Šiuo koncertu paminėsime kompozitoriaus, profesoriaus Giedriaus Kuprevičiaus 75 metines“, – LRT.lt džiaugėsi festivalio vadovė Aušra Duobienė.

Koncerto išvakarėse, kovo 31 dieną, maestro jubiliejinis koncertas bus surengtas Kauno arkikatedroje bazilikoje.

B. Livschitzas gimė Vilniuje, studijavo Lietuvos muzikos konservatorijoje (dabar – Lietuvos muzikos ir teatro akademija), vėliau išvyko gyventi į Tel Avivą. Šiuo metu smuikininkas atstovauja Šveicarijai ir Prancūzijai.

Kūrybinėje B. Livschitzo biografijoje – gausybė koncertų su garsiais orkestrais, kolektyvais. Jis taip pat dalyvavo įrašant visus Ludwigo van Beethoveno styginių trio ir kvintetus. Smuikininkas griežia 1699 metais padirbdintu italų meistro Giovanni Grancino smuiku.

Grįžta su vyrais ir kitais duetais

Festivalyje pirmą kartą dalyvaus kelių tarptautinių konkursų laureatės – fleitininkė Gabija Laurinaitytė ir pianistė Austėja Valušytė. Su merginomis muzikuos jų kolega baritonas iš Vokietijos Menno Kolleris.

„Sugrįžimuose“ skambės klaipėdietės, doc. Julijos Stupnianek-Kalėdienės auklėtinės, operos solistės Olesios Mamonenko balsas – lirico-spinto sopranas. Šis balsas dainininkei atvėrė garsių Italijos muzikos mokyklų ir teatrų duris. Per koncertą dainuos ir Olesios mokytoja, taip pat kolegė Julija Smolič.

Į festivalį, tik šįkart su vyru, grįžta solistė iš JAV mecosopranas Miglė Žaliukaitė-Limantas. Jos gyvenimo draugas dailininkas Martynas Limantas koncertų lankytojams Vilniuje ir Kaune surengs savo darbų parodas.

Pianistę Alvydą Zdanevičiūtę, kuri studijuoja Hanoveryje, į „Sugrįžimus“ atlydės kolega DongJoohn Lee. Su Pietų Korėjoje gimusiu pianistu lietuvaitė įkūrė duetą „Clementi Duo“. Per koncertą bus nemažai muzikos keturioms rankoms.

Fleitininko Remigijaus Kažukausko sceninis slapyvardis – Remi J. Edsonas. Šiemet jis iš Nyderlandų atkeliauja su grupe ten studijuojančių lietuvaičių ir kolega iš Uzbekijos Antonu Jakimenko. Spalvinga kompanija klausytojams padovanos ne ką kita, o klasikinio džiazo vakarą.

Kuria Lietuvą kaip muziką

2019 metais klarnetininkė, tarptautinių konkursų laureatė Morta Kačionaitė su violončelininku Martinu Solbusu Stangebye ir pianistu Olafu Andreasu Strandu spėjo laimėti Norvegijos muzikos akademijos kamerinės muzikos konkursą. „Sugrįžimų“ publika turės progos pasiklausyti laureatų skambesio.

Festivalyje taip pat koncertuos broliai Eidukoniai – pianistas Augustinas ir violončelininkas Kasparas. Jiems tars portugalas fagotininkas Marco António Couceiro Gonçalvesas. Tradicinis koncertas Stasio Vainiūno namuose pristatys JAV ir daugelyje Europos šalių studijavusių atlikėjų Aido ir Dainiaus Puodžiukų ugdytinius. Tarptautinio muzikos festivalio „Sugrįžimai“ metu vyks konferencija „Kuriu Lietuvą kaip muziką“.

„Sugrįžimus“ užbaigs garsus kolektyvas iš Vokietijos – Dresdeno filharmonijos styginių kvartetas ir solistai, vadovaujami Drezdeno filharmonijos simfoninio orkestro koncertmeisterės Dalios Stulgytės-Richter. Koncerte dalyvaus operos solistas Edgaras Davidovičius ir pianistas Aleksandras Vizbaras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.