Kultūra

2015.09.08 13:45

Paveldo įstaigos susipainiojo dėl Žaliojo tilto: „įvyko klaida“ ar pateikta „galutinė išvada“?

Ignas Krasauskas, LRT.lt, BNS2015.09.08 13:45

Kultūros paveldo departamentas (KDP) teigia, kad jam pavaldžiam Kultūros paveldo centrui (KPC) paskelbus išvadą, kad Žaliojo tilto skulptūroms teisinė apsauga nereikalinga, „įvyko klaida“ ir tai esą buvo tik „neformalus“ medžiagos pristatymas. Tuo metu išvadas pateikęs KPC vadovas tvirtina, kad pateikė galutinį dokumentą.

Kultūros paveldo departamentas (KDP) teigia, kad jam pavaldžiam Kultūros paveldo centrui (KPC) paskelbus išvadą, kad Žaliojo tilto skulptūroms teisinė apsauga nereikalinga, „įvyko klaida“ ir tai esą buvo tik „neformalus“ medžiagos pristatymas. Tuo metu išvadas pateikęs KPC vadovas tvirtina, kad spręsiančiai tarybai pateikė pateikė galutinį paveldosaugininkų vertinimą.

Pasak KPD atstovės ryšiams su visuomene Rūtos Evelinos Šutinytės, antradienį įvykęs KPC išvados pateikimas dėl objektų įtraukimo į paveldo sąrašą sprendžiančiai tarybai buvo tik „supažindinimas su medžiaga“. Ji teigia, kad išvada pateikta nesuderinus su KPD.

„Šiandien vyko, galima sakyti, neformalus pasitarimas ir papildomos istorinės medžiagos trumpas pristatymas Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybai“, – teigia KPD atstovė.

Tuo metu KPD pavaldaus KPC vadovas Virgilijus Kačinskas pabrėžia, kad Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybai (NKPVT), kuri vienintelė priima sprendimus dėl objektų įtraukimo į paveldo sąrašą, pateikė KPC išvadą, kurios ši taryba ir prašė. Jis teigia, kad išvados derinti su KPD jis neketina.

„Teisės aktai to nenumato“, – LRT.lt teigė V. Kačinskas.

V. Kačinskas aiškina, kad jo centras nėra pavaldus NKPVT, todėl pavedimas pateikti išvadą atėjo per KPD, kuri yra ir KPC, ir NKPVT steigėja.

NKPVT ketina po savaitės nuspręsti, ar išbraukti Žaliojo tilto skulptūras iš Kultūros vertybių registro, antradienį pranešė tarybos pirmininkas.

Išbraukimas leistų Vilniaus valdžiai prieštaringai vertinamas sovietines skulptūras nukelti nuo tilto.

„Mes šiandien sutarėme, kad kito antradienio posėdžio darbotvarkėje bus klausimas, kad nuspręstumėme, ar šitoms skulptūroms teisinė apsauga nereikalinga, ar ji yra reikalinga“, – BNS sakė tarybos pirmininkas Romas Pakalnis.

Kokie sovietiniai simboliai – nenurodo

KPC parengtame dokumente remiamasi Kultūros ministro Šarūno Biručio įsakymu, kuriame be kitko nustatoma, kad objektai, „kuriuose vaizduojama arba kurių sudedamoji dalis yra (...) SSRS ar Lietuvos SSR vėliava, herbas, sovietinio kūjo ir pjautuvo ženklas ar sovietinė raudona penkiakampė žvaigždė“ yra „nevertinami sprendžiant dėl jų teisinės apsaugos“.

V. Kačinsko pasirašytame ir NKPVT pateiktame dokumente teigiama, kad „Žaliasis tiltas su skulptūromis ir kitomis dalimis yra vientisas sovietų okupacijos laikmečio objektas (pastatytas 1972 m.), kuriame vaizduojami ministro įsakymu apibrėžti ženklai, todėl galimas sprendimas dėl teisinės apsaugos reikalingumo yra vienas – teisinė apsauga nereikalinga. Būtina Žaliajam tiltui su skulptūromis ir jo dalims (...) panaikinti teisinę apsaugą.“

Remdamasi ministro įsakymu, analogiška taryba Kaune pernai gruodį panaikino teisinę apsaugą ant Vytauto Didžiojo (Aleksoto) tilto esantiems sovietiniams simboliams, tačiau pasiūlė fiziškai jų nenaikinti, o uždengti arba išvežti į Grūto parką. Kauno miesto savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjo pavaduotojas Zenonas Girčys BNS sakė, kad herbai tikrai bus nuimti iki Kovo 11-osios.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.