Kultūra

2015.09.08 13:45

ŠMC – trijų Estijos menininkų paroda

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Šiuolaikinio meno centre (ŠMC) Vilniuje atidaryta trijų Estijos menininkų paroda. Vienas iš autorių – Denesas Farkasas – pristato papildytą, pernai Venecijos bienalėje eksponuotą projektą.

Šiuolaikinio meno centre (ŠMC) Vilniuje atidaryta trijų Estijos menininkų paroda. Vienas iš autorių – Denesas Farkasas – pristato papildytą, pernai Venecijos bienalėje eksponuotą projektą.

Parodos kuratoriai teigia, kad tris skirtingų kartų menininkus sieja erdvinė poezija.

„Kai Kęstutis Kuizinas pakvietė Vilniuje surengti parodą, žinojau ŠMC sales, ir Anu Vachtra pirmoji atėjo į galvą – jos instaliacijos. Taip pat mane žavi skirtingų kartų menininkų – Raulio Meelio ir Deneso Farkaso – kūrybos dialogas“, – sako parodos kuratorė Maria Arusoo.

R. Meelis vadinamas Estijos šiuolaikinio meno pradininku. Inžinierius septintojo dešimtmečio pabaigoje pradeda kurti išdidinto mastelio pasaulius, naudodamas spausdinimo mašinėlę ir geometrines formas. Atspausdintos raidės tampa figūromis, pasakojančiomis įvairias gyvenimo istorijas. Daugelį Vilniuje eksponuojamų darbų parodai paskolino Estijos dailės muziejus.

Jauna menininkė A. Vachtra specialiai Vilniaus erdvei sukūrė tris darbus. Pasak jos, kurdama idėjų sėmėsi iš Raulio Mėlio ciklo „Gyvenimo transformacijos“.

„Ieškojau įkvėpimo Meelio darbuose ir toliau plėtoju jo idėjas. Man labai įdomios Meelio išgaunamos formos“, – sako A. Vahtra.

Dar vienas parodoje pristatomas menininkas – vengrų kilmės estas D. Farkasas. Jo darbas – biblioteka – pernai buvo eksponuojamas Venecijos bienalėje. Jis, kaip ir R. Meelis, darbuose pabrėžia kalbos svarbą.

D. Farkasas sako, kad kūriniuose panaudojo sudėtingo likimo filosofo Ludwigo Wittgensteino mintis.

„Mano projektas apie kalbą ir filosofiją: apie tai, kaip mes bendraujame, kaip priimame kitų žodžius, ar suprantame juos. Tam sukūriau biblioteką, dabar joje 6 tūkst. knygų“, – sako D. Farkasas.

Venecijos bienalėje buvo 10 tūkst. knygų, tačiau po parodos Italijoje ir Estijoje jų beliko 6 tūkst. D. Farkaso teigimu, žmogus su knyga gali daryti ką nori, ir, jeigu labai norisi ją pasiimti namo, tai ir gali pasiimti.

Trijų Estijos menininkų darbai Šiuolaikinio meno centre bus eksponuojami iki kovo vidurio.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.