Kultūra

2015.09.08 13:45

Manoma, jog atrastos vienintelės išlikusios Michelangelo bronzos skulptūros

BNS2015.09.08 13:45

 Dvi skulptūros, ilgiau negu šimtmetį buvusios užmarštyje, galbūt yra vieninteliai išlikę Michelangelo bronzos kūriniai, pirmadienį paskelbė tyrėjai Didžiojoje Britanijoje. Tarptautinė tyrėjų komanda, vadovaujama Britanijos Kembridžo universiteto ir Fitzwilliamo muziejaus, atrado naujų įrodymų, siejančių šias dvi skulptūras su Michelangelu, tarp kurio šedevrų yra Vatikano Siksto koplyčios lubų freskos.

 Dvi skulptūros, ilgiau negu šimtmetį buvusios užmarštyje, galbūt yra vieninteliai išlikę Michelangelo bronzos kūriniai, pirmadienį paskelbė tyrėjai Didžiojoje Britanijoje. Tarptautinė tyrėjų komanda, vadovaujama Britanijos Kembridžo universiteto ir Fitzwilliamo muziejaus, atrado naujų įrodymų, siejančių šias dvi skulptūras su Michelangelu, tarp kurio šedevrų yra Vatikano Siksto koplyčios lubų freskos.

Metro aukščio skulptūros vaizduoja jaunuolį ir vyresnį vyrą, jojančius ant panterų. Jeigu mokslininkų prielaida bus patvirtinta, tikėtina, kad šie kūriniai yra vienintelės pasaulyje išlikusios Michelangelo kurtos bronzos skulptūros.

„Fantastiškai jaudina dalyvauti šiame novatoriškame projekte, – sakė Fitzwilliamo muziejaus taikomojo meno skyriaus kuratorė Victoria Avery. – Šios bronzos – itin stiprūs ir dėmesį prikaustantys kūriniai, kurie nusipelnė išsamios studijos. Tikimės, kad visuomenė atvyks ir pati jas ištyrinės bei prisidės prie tebevykstančių debatų.“

Skulptūros buvo įvardytos kaip Michelangelo kūriniai jų pirmajame apraše XIX amžiuje, tačiau vėliau jos 120 metų buvo užmirštos, nes nebuvo aprašytos ir neturėjo autoriaus parašo.

Tačiau praėjusių metų rudenį Kembridžo universiteto meno istorijos profesorius emeritas Paulas Joannides padarė atradimą, kuris privertė iš naujo susimąstyti apie šiuos kūrinius.

Tyrinėdamas vieno mokinio nukopijuotus Michelangelo eskizus, kurių originalai yra prarasti, P. Joannides aptiko piešinį, vaizduojantį raumeningą jaunuolį, jojantį ant panteros – rodantį, kad menininkas galbūt planavo sukurti neįprastos kompozicijos skulptūrą.

Vėlesni minėtų bronzinių skulptūrų tyrimai parodė, kad jų stilius ir figūrų anatomijos detalės labai panašios į Michelangelo darbus, sukurtus 1500–1510 metais. Mokslinė analizė rodo, kad skulptūros buvo nulietos būtent tuo laikotarpiu.

Yra žinoma, kad šis italų menininkas yra sukūręs kelias bronzines statulas, tačiau manyta, kad nė viena jų neišliko iki mūsų dienų.

Michelangelas nuliejo savo garsiosios Dovydo statulos kopiją, trečdaliu mažesnę už originalą, tačiau ši skulptūra dingo per Prancūzijos revoliuciją.

Popiežiaus Julijaus II statula, dvigubai didesnė už jos gyvąjį prototipą, buvo perlydyta į patrankas nepraėjus nė trejiems metams, po to, kai menininkas ją užbaigė.

Ant panterų jojančių vyrų skulptūros nuo antradienio iki rugpjūčio bus eksponuojamos Fitzwilliamo muziejuje Kembridže. Šie kūriniai tebetyrinėjami, galutines išvadas planuojama paskelbti liepą.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.