Kultūra

2015.09.08 13:45

Menininkai taip pat nori turėti savo maratoną

LRT.lt2015.09.08 13:45

Ketvirtadienį prasidėjo dalyvių atranka į jau tradicija tampantį jaunųjų kūrėjų kultūros maratoną „Kablys“, skirtą Pasaulinei intelektinės nuosavybės dienai (PIN dienai) paminėti. Projekto organizatoriai sako, kad greta verslininkų, sveikuolių ir kitokių bėgikų menininkai taip pat nori turėti savo maratoną, tik kaip jie tą maratoną įveiks, bus sprendžiama pasibaigus dalyvių atrankai ir paaiškėjus visiems dalyviams.

Ketvirtadienį prasidėjo dalyvių atranka į jau tradicija tampantį jaunųjų kūrėjų kultūros maratoną „Kablys“, skirtą Pasaulinei intelektinės nuosavybės dienai (PIN dienai) paminėti. Projekto organizatoriai sako, kad greta verslininkų, sveikuolių ir kitokių bėgikų menininkai taip pat nori turėti savo maratoną, tik kaip jie tą maratoną įveiks, bus sprendžiama pasibaigus dalyvių atrankai ir paaiškėjus visiems dalyviams.

 „Mes suteiksime menininkams „bėgimo takelį“, bet „bėgti“ turės jie patys, todėl leisime jiems patiems nuspręsti, kaip vyks tas „bėgimas“, – ketvirtadienį vykusioje spaudos konferencijoje sakė Lietuvos gretutinių teisių asociacijos (AGATA) vadovė Agnė Masalskytė. Improvizuotą bėgimą numatoma organizuoti balandžio 26-ąją, paskutinę kultūros maratono dieną, rašoma pranešime spaudai.

 Pageidaujantys dalyvauti kultūros maratone  šių metų balandžio mėn. 23–26 dienomis turi užpildyti anketą http://www.pindiena.lt/atranka iki kovo 1 dienos. Kovo 9 d. bus paskelbti įvairių sričių ekspertų atrinkti dalyviai, kurie iki balandžio pabaigos ruoš savo kūrinių pristatymus.

 Šiemet, kaip ir pernai, trys geriausi kultūros maratone pasirodę kūrėjai bus apdovanoti AGATA piniginėmis premijomis. Pirmoji premija siekia 800 eurų, antroji – 400, trečioji – 200 eurų. Kiekvieną iš kūrinių šiemet vertins ne tik lankytojai, bet ir ekspertų komisija. Lankytojai savo balsus už kūrėjus galės atiduoti per specialiai PIN dienai sukurtą išmaniųjų telefonų aplikaciją.

 Spaudos konferencijoje dalyvavusi pradedančioji teatro režisierė Kamilė Gudmonaitė prisiminė pernykštį maratoną, kuriame jos parodyto spektaklio žiūrovai buvo ne tik teatro mylėtojai, bet ir įvairių sričių menininkai.

 „Kablyje“ prasidėjo ilgas mano spektaklio „Sapnas“ kelias. Čia užsimezgė patys įvairiausi kontaktai, nes mes visi kūrėme vieni šalia kitų, kartu ruošėmės pasirodymams, skolinomės įrankius ir medvarščius. „Kablys“ yra įdomi erdvė, kuri kelia norą kurti“, – sakė K.Gudmonaitė.

 Jai pritarė ir žinoma dizainerė Vilniaus dailės akademijos Kostiumo dizaino katedros profesorė Jolanta Talaikytė. Pernai koordinavusi kultūros maratone vykusį madų maratoną, šiemet taip pat žada aktyviai prisidėti.

 „Man tai yra atgaiva dūšiai nuo kasdienos rutinos, čia atėjęs truputį duodi ir truputį gauni. „Kablio“ maratonas PIN dienai minėti – kaip virusas: juo užsikreti ir nebegali sustot“ – sakė žinoma dizainerė.

 Pernai kultūros maratone dalyvavo ir per Kūčias žiauriai nužudytas Tomas Dobrovlskis. Jis pernai dalyvavo menininkės Linos Fisheye performanse. Lina šiemet taip pat dalyvaus kultūros maratono atrankoje ir savo kūrybą ketina dedikuoti Tomo atminimui. Ji spaudos konferencijoje pasidžiaugė, jog „Kablys“ suteikia puikias erdves pasirodyti įvairių sričių menininkams.

 Kultūros maratono „Kablys“ organizatoriai pažadėjo, jog „medvarščių“ bus ir šiemet – jaunieji kūrėjai turės galimybę bendrauti, bendradarbiauti, išreikšti savo emocijas ir gaus erdves savo pasirodymams.

Kaip žinia, balandžio 23–26 dienomis, minint PIN dieną, jau antrus metus Lietuvoje organizuojamas jaunųjų kūrėjų kultūros maratonas, kuriame dalyvauja įvairių sričių kūrėjai. Pernai tarp kultūros maratono dalyvių buvo debiutuojantys mados dizaineriai iš Vilniaus dailės akademijos (VDA), jaunieji šalies teatro ir kino režisieriai iš Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA), nemažai muzikos atlikėjų. Daugiau informacijos galima rasti čia: http://www.pindiena.lt/ ; vaizdo medžiagą apie pernykštį renginį rasite čia: https://www.youtube.com/watch?v=r3mGTKINbq8 .

Projekto organizatoriai yra Lietuvos gretutinių teisių asociacija AGATA ir kultūros baras „Kablys“. Šiais metais projektą pristato televizijos kanalas „LRT kultūra“. Projektas iš dalies finansuojamas Kultūros ministerijos Kūrybinės veiklos, autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programos lėšomis.