Kultūra

2015.09.08 13:45

Valdovų rūmuose pristatoma pirmoji lietuviška kolekcinė eurų moneta

BNS2015.09.08 13:45

Ketvirtadienį Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia 50 eurų kolekcinę (proginę) monetą, skirtą monetų kalybai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje (LDK).

Ketvirtadienį Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia 50 eurų kolekcinę (proginę) monetą, skirtą monetų kalybai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje (LDK).

Kaip pranešė Lietuvos bankas, tai pirmoji kolekcinė eurų moneta, ji nukaldinta iš aukso.

Šia proga monetos Valdovų rūmų muziejaus Valdovų lobyne vyks monetos pristatymas visuomenei.

Monetos reverse išraižyti prieš kelis šimtmečius dirbusių graverių ir kalėjų senieji ženklai, o averse pateikiamas darbinio kaldinimo įrankio puansono atvirkščias (negatyvinis) veidrodinis vaizdas. Gipsinį modelį išliejo Giedrius Paulauskis.

Šią monetą Lietuvos monetų kalykla nukaldino 5 tūkst. tiražu. Jų nuo išleidimo dienos bus galima įsigyti Lietuvos banke.

Kiekviena valstybė narė, kurios valiuta yra euras, turi teisę kaldinti kolekcines eurų monetas, savo nuožiūra pasirinkdama nominalą, metalą ir kitas ypatybes. Šios monetos turi reikšmingai skirtis nuo apyvartinių monetų bent dviem iš šių trijų požymių: spalva, skersmeniu ar svoriu.

Tokios monetos yra mokėjimo priemonė tik jas išleidusioje šalyje, skirtingai nei apyvartinės ir proginės eurų monetos, galiojančios visoje euro zonoje.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.