Kultūra

2019.03.21 22:00

Naujoji Nacionalinio muziejaus vadovė pertvarką pradės nuo pilies sargo namo

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.03.21 22:00

Tęsiame pažintį su naujais didžiausių valstybės muziejų vadovais. Lietuvos nacionaliniam muziejui, kuriame saugomas vertingas mūsų šalies istorijos, etnografijos rinkinys, balandį pradės vadovauti istorijos mokslų daktarė, prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėja Rūta Kačkutė.

Muziejų vadovų konkursai šį pavasarį vieną po kito verčia iš postų ilgamečius įstaigų direktorius. Nacionalinio muziejaus vadovės pareigų konkursą laimėjusi prezidentės patarėja R. Kačkutė pastaruosius 18 metų dirbo valdžioje – Seime ir prezidentūroje. 48-erių istorikės išsilavinimą turinti moteris sako, kad muziejuje nesijaučia svetima, nes kultūra buvo jos kuruojama sritis.

Vienas ryškiausių R. Kačkutės kūrybinių projektų – Valstybės pažinimo centras, įkurtas patalpose, kurios liko tuščios Daliai Grybauskaitei atsisakius čia gyventi. Politologai, istorikai, architektai ir menininkai pasiūlė interaktyvią ekspoziciją, pasakojančią, kas yra valstybė.

„Pasakojant bet kokią istoriją reikia iš tikrųjų atsiremti į dabartį, į tai, kas šiuolaikiniam žmogui yra aktualu ir įdomu. Tai taip ir gimė Valstybės pažinimo centras“, – kalbėjo R. Kačkutė.

R. Kačkutė sakė, kad Nacionaliniam muziejui, kurio vadovės konkursą laimėjo, trūksta tokių inovatyvių ekspozicijos sprendimų.

Naujoji vadovė sako, kad į Nacionalinį muziejų eina su siekiu kurti gyvą, lankomą ir patrauklią kultūros įstaigą. Tyrinėtojo Eustachijaus Tiškevičiaus sukauptų rinkinių pagrindu XIX a. viduryje įkurtas muziejus šiandien yra bene turtingiausias ir seniausias Lietuvoje. Žemutinės pilies pastatuose įsikūrusios pagrindinės ekspozicijos erdvės – ne vienintelės. Muziejui priklauso 9 padaliniai visoje Lietuvoje. Taip pat – restauracijos dirbtuvės, saugyklos Kalnų parko papėdėje, kur R. Kačkutė sako norinti įkurti dar vieną ekspozicijos erdvę. Tiesa, kartu su gausiu Lietuvos istorijos rinkiniu R. Kačkutė paveldės ir Gedimino kalno problemas.

„Manau, kad kalno sunkiausią etapą teko pergyventi prieš tai buvusiai direktorei, ilgametei direktorei Birutei Kulnytei, ir dabar aš iš tikrųjų manau, kad drąsiai imsiuosi to darbo, nes viskas yra suplanuota“, – teigė R. Kačkutė.

Pirmasis iššūkis, kurį mato R. Kačkutė – tai naujos Lietuvos istorijos ekspozicijos įrengimas pilininko, pilies sargo, name.

„Šita vieta ir bus ta ekspozicijų kaitos pradžia. Toliau, manyčiau, tikrai reikia atnaujinti visą naująjį arsenalą. Norėčiau kelti ten ir archeologinę ekspoziciją, taip pat nuosekliai papasakoti visą Lietuvos istoriją, tik daug plačiau. Manau, kad atėjo laikas reflektuoti ir skaudžius etapus, tai yra sovietmetį, karus, okupacijas , XX a. reikia skirti atskirą, tikrai analitinę ekspoziciją“, – pasakojo naujoji Nacionalinio muziejaus vadovė.

Po 10 metų darbo prezidentūroje naujoji vadovė sako išmokusi pirmiausia reikalauti iš savęs, ir tik tada iš kitų, taip pat – mąstyti strategiškai ir plačiai. Ir kaip vieną iš slaptų svajonių išdavė labai norinti parengti Gintaro prekybos su Romos imperija kelio ekspoziciją.

Plačiau apie tai – Monikos Petrulienės reportaže.

Panorama

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt