Kultūra

2019.03.20 20:05

24-asis „Kino pavasaris“ prasidėjo: svečiai atskleidė favoritus ir kodėl čia lankosi

Virginija Sližauskaitė, Brigita Kulbytė, LRT.lt2019.03.20 20:05

24-ąjį kartą rengiamas tarptautinis kino festivalis „Kino pavasaris“ atveria teatrų duris. Trečiadienį, iškilmingoje ceremonijoje, kino šventė buvo atidaryta Vilniaus „Forum Cinemas Vingis“ kino teatre. Festivalio atidarymo ceremonijoje buvo surengta speciali akcija žodžio laisvei ir rusų režisieriui Kirilui Serebrenikovui pagerbti.

Kovo 21–balandžio 4 dienomis, net 19-oje šalies miestų, žiūrovai galės mėgautis kokybiškai atrinkto kino švente. Šiais metais komisiją sudarė kino kritikai ir kinotyrinkai– Mantė Valiūnaitė, Aistė Račaitytė, Gediminas Kukta ir Dovilė Raustytė. Programą sudaro 170 filmų – 113 ilgametražių ir 57 trumpametražiai. Praėjusiais metais „Kino pavasaris“ sulaukė 116 551 žiūrovo, organizatorių teigimu, tai yra didžiausias kino renginys Lietuvoje ir vienas ryškiausių kino festivalių Rytų Europoje.

A. Gintautaitė: mėgstu kreivus filmus

Aktorė Airida Gintautaitė, apsilankiusi „Kino pavasario“ atidaryme, sako besižavinti tikrai geru kinu, o būtent geru kinu pasižymi ir šis festivalis: „Esu aktorė, šios profesijos atstovė, todėl man rūpi kinas. Prieš eidama į kiną, pasižiūriu į rekomendacijas, bet man labai patinka kažką atrasti pačiai, ypač jei tai palieka neišdildomą įspūdį.“

Anot A. Gintautaitės, išsirinkti iš festivalio gausos jai padeda anonsai, nuotraukos ir film aprašymai.

„Šiais metais esu nusižiūrėjusi tris filmus, bet tikrai žinau, kad kai festivalis įsivažiuoja ir išgirsti rekomendacijų, filmų sąrašas gerokai prasiplečia. Deja, praėjusiais metais „Kino pavasarį“ praleidau, nes buvau Kinijoje, kur pristatinėjome „Kvėpavimą į marmurą“. Tikrai tikiuosi, kad šiais metais atsigriebsiu“, – viliasi pašnekovė.

Paklausta, kas jai yra geras filmas, A. Gintautaitė teigia, kad jai patinka nepopuliarūs filmai: „Man nepatinka popsinis kinas, mėgstu keistus ir kreivus filmus, kurie mane nustebina – ar istorija, ar kalba, ar forma… Man geras filmas – tarsi kelionė.“

V. Juozapaitis: čia nėra blogų filmų

Operos dainininkas Vytautas Juozapaitis, LRT.lt pakamantinėtas apie „Kino pavasarį“, teigia, kad festivalio filmuose apsilankyti visuomet malonu, tačiau dažnai tam trukdo laiko stoka.

„Malonu čia lankytis, nes „Kino pavasaris“ – šventė, Lietuvos kultūros pasaulyje spindinti bene ryškiausiai. Darbai ir užimtumas neleidžia aplankyti daug filmų, bet tuomet bandau juos pasižiūrėti namuose. Tai ne tas pats, kas kino salė, bet geriau tai negu nieko“, – tvirtina pašnekovas.

V. Juozapaičio teigimu, žiūrėtinų filmų sąrašas dar nesudarytas, tačiau, ko gero, bet kuris filmas – vertas dėmesio: „Visi filmai yra geri, nes kitu atveju nebūtų čia. Nesu avangardinio kino žiūrovas, bet man visuomet įdomu pamatyti tai, ko nesitiki. Čia kaip su prieskoniais gaminant patiekalą – visuomet reikia egzotinių, kad skonių paletė būtų įspūdingesnė.“

L. Kalpokaitė: negaliu neateiti į „Kino pavasarį“

Muzikos kūrėja ir režisierė Kamilė Gudmonaitė teigia laukianti atidarymo filmo: „Laukiu Kirillo Serebrennikovo filmo „Vasara“. Žinojau, kad jis stato naują darbą ir norėjau pažiūrėti, nes aktorių atrankoje dalyvavo ir keli mano pažįstami. Smalsu, kaip pavyko filmas ir žinoma, noriu paremti jį šioje sudėtingoje politinėje situacijoje. O šiais metais „Kino pavasaryje“ labiausiai laukiu lietuviškų, Marijos Kavtaradzės ir Aistės Žegulytės filmų.“

Kino ir teatro aktorė Larisa Kalpokaitė, kalbėdama su LRT.lt, teigia esanti kasmetinė festivalio lankytoja. „Nuo pat pirmo Kino pavasario su vyrų esame svečiai ir lankomės kasmet. Jei numirčiau arba jei spektaklis, tada nedalyvaučiau tik, bet visada lankausi. Negaliu neateiti į šį festivalį. Man šventė! O filmų atrinkimu rūpinasi mano vyras, kuris derina užimtumą ir filmų seansus. Aš juo pasitikiu ir mėgaujuosi jo parinktais filmai.“

Kino režisierius Audrius Stonys sako besidžiaugiantis šio festivalio mastu: „Kino pavasaris nepaprastai išaugo. Tai be galo aktyvus, besikeičiantis gerąja ta žodžio prasme. Šiemet 19 oje miestų bus rodomas, kad ne tik vilniečiai galės pasijuti šio festivalio dalyviais. Visiškai pasitikiu filmų programų sudarytojais, viliuosi, kad filmai pritrauks tūkstančius žiūrovų. Manau, kad tai vienas svarbiausių kino įvykių Lietuvoje.“

Ko laukti ir tikėtis

Šiais metais „Kino pavasaris“ žada stebinti atvykstančiais užsienio režisieriais ir kino menininkais. Vienas iš garbiausių festivalio svečių – 79-erių režisierius K. Zanussis. Į „Kino pavasarį“ jis atvyks savo apdovanojimų sąrašą papildęs prestižiniu Lenkijos kino akademijos „Auksiniu ereliu“, įteiktu už gyvenimo nuopelnus. „Kino pavasaryje“ žiūrovai galės išvysti naujausią režisieriaus darbą „Eteris“, kurio premjeroje K. Zanussiui taip pat bus įteiktas apdovanojimas už ilgametę draugystę ir kūrybinį indėlį į kino istoriją.

Kita žymi pavardė „Kino pavasario“ sąraše: Vitaly Manskis. Naujausias režisieriaus darbas „Putino liudininkai“ Karlovi Varų festivalyje buvo apdovanotas kaip geriausias dokumentinis filmas. Žiūrovai taip pat galės išvysti šią juostą festivalio metu.

Vienas laukiamiausių ir praėjusių metų Berlyno kino festivalyje gausiausių atsiliepimų sulaukęs režisierės Adinos Pintilie filmas „Neliesk manęs“. Berlyne filmas laimėjo „Auksinį lokį“ už geriausią metų filmą. Rumunė be jokių tabu nagrinėja lytinį intymumą ir provokuoja herojus pasakoti netobulų kūnų istorijas. Režisierė atvira: „Šiam filmui apibūdinti žodžių gali ir pritrūkti.“ Kūrėją bus galima sutikti filmo seansuose balandžio 2 ir 3 dienomis.

Lietuvoje nerodyto senegaliečio Djibril Diop Mambéty retrospektyvą pristatyts sūnus Teemour D. Mambéty. Žiūrovų laukia du restauruoti ilgametražiai filmai „Touki Bouki“ ir „Hienos”.

Bene daugiausiai dėmesio šiais metais susilaukianti – 9-oji „Forum Cinemas Vingis“ kino salė, kurioje žiūrovus pasitiks eksperimentiniai, provokuojantys garsių režisierių filmai. Kai kurie filmai bus rodomi originaliai iš 35 ir 16 mm juostų. Kovo 21-ąją salę atidarys šiuo metu Berlyne menininkas, kanadietis Jeremy Shaw. Jis pristatys „Kvantifikacijos trilogiją“. Čia Shač kalba apie ateitį, pasitelkdamas praeities formas, trina kino formato ribas. Ši trilogija – vienas ryškiausių 9 salės akcentų.

Ir pabaigai, kone svarbiausias festivalio akcentas –pagrindinė konkursinė festivalio programa – Europos debiutų konkursas, kuriame konkuruos 13 režisierių ilgametražių filmų. Tarp jų ir du lietuvių – Marijos Kavtaradzės „Išgyventi vasarą“, kuris jau sulaukė tarptautinio įvertinimo – premjera įvyko Toronto kino festivalyje, o Taline pripažinta geriausiu Baltijos šalių filmu. Tai kelio filmas, apie jaudinančią jaunuolių istoriją ir likimo posūkius. Antrasis debiutas – Aistės Žegulytės dokumentinė juosta „Animus Animalis (apie žmones, žvėris ir daiktus)“, šio premjera įvyko Leipcige. Režisierė nukelia į aplinką, kurioje gyvena taksidermistas, elnių augintojas ir zoologijos muziejaus darbuotojas.

Šios ir dar daugiau naujienų jau netrukus 24-ąjame „Kino pavasaryje“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt