Kultūra

2019.03.20 20:50

„Kino pavasario“ atidaryme pagerbta žodžio laisvė ir Kirilas Serebrenikovas

Virginija Sližauskaitė, LRT.lt2019.03.20 20:50

Kovo 20-osios vakaras – šventinis, mat prasidėjo jau 24-asis kino festivalis „Kino pavasaris“. Šventinės ir džiugios ceremonijos metu neužmiršti ir svarbūs, net kiek skaudūs dalykai. Prieš prasidedant festivalio atidarymo filmui – Kirilo Serebrenikovo „Vasarai“, surengta akcija pagerbti žodžio laisvei ir šiam garsiam Rusijos režisieriui.

Kirilas Serebrenikovas – rusų kino ir teatro režisierius, pasisakęs prieš Rusijos prezidento vykdomą politiką ir 2017 m. apkaltintas valstybės lėšų pasisavinimu, todėl sulaikytas. Galima spėti, kad toks režisieriaus sulaikymas – Rusijos būdas užtildyti prieš ideologiją pasisakantį menininką.

Režisierius K. Serebrenikovas negali išvykti iš Rusijos, jam skirtas namų areštas. Su garsiu menininku nuo pat pradžių solidarizuojasi kultūros ir meno atstovai – tiek Rusijoje, tiek kitose pasaulio šalyse.  

„Kino pavasario“ generalinis direktorius Algirdas Ramaška pagerbimo ceremonijos metu teigė, kad laisvė – svarbiausias dalykas: „Niekas negali daryti mums įtakos ir niekuomet nebuvo taip, kad pašalintume kokį nors filmą ar priimtume kitokį sprendimą nei norime. Vertiname savo laisvę, puoselėjame ir už ją kovojame. Deja, labai liūdna, kad ne visi gali laisve džiaugtis.“

Anot A. Ramaškos, festivalio komanda nori pasinaudoti galimybe ir nusiųsti žinutę K. Serebrenikovui. „Tai palaikymo ženklas. Todėl išsitraukime telefonus ir užsidekime švieseles, kad fotografai užfiksuotų šią akimirką ir mes pasidalytume ja su pasauliu. Mes parodome, kad mums rūpi ir mes palaikome laisvus kūrėjus“, – kvietė festivalio direktorius.

Ir šių metų festivalį „Kino pavasaris“ atidarantis K. Serebrenikovo filmas „Vasara“ paliestas sulaikymo. „Vasara“ baigta kurti jau namų arešto sąlygomis.

Filmas, pasakojantis apie 9-ojo dešimtmečio Leningradą, roko muziką ir jaunus žmones, pripažinimo sulaukė ir Kanų kino festivalyje, o juostos garso takelis buvo pripažintas geriausiu. Deja, 2017 m. apdovanojimu ir ovacijomis Kanuose pats K. Serebrenikovas pasidžiaugti negalėjo.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.