Naujienų srautas

Kultūra2015.01.22 20:59

G. Kanovičiui premija skirta už istorinės atminties jautrumą

Tęsiame pažintį su šiemetinių nacionalinių kultūros ir meno premijų laureatais. Izraelyje gyvenantis 85-erių rašytojas Grigorijus Kanovičius, vyriausias iš laureatų, jam premija skirta už humanistinių vertybių sklaidą literatūroje, už istorinės atminties jautrumą.

Tęsiame pažintį su šiemetinių nacionalinių kultūros ir meno premijų laureatais. Izraelyje gyvenantis 85-erių rašytojas Grigorijus Kanovičius, vyriausias iš laureatų, jam premija skirta už humanistinių vertybių sklaidą literatūroje, už istorinės atminties jautrumą.

„Esu rašytojas, mano pavardė Kanovičius, vardas Grigorijus, be abejo, vardas surusintas, iš tikrųjų aš esu Hiršas arba hebrajiškai Cvij. Parašiau labai daug knygų, parašiau 10 romanų žydų tematika, rašau vien apie Lietuvos žydus. Mano knygos išverstos į 12 kalbų“, – prisistatė G. Kanovičius.

Paskutinį kartą rašytojas Vilniuje lankėsi prieš penkerius metus. Pretekstas atvykti vėl – paskirta Nacionalinė kultūros ir meno premija, tačiau rašytojas sako, kad į vasario 16-ąją vyksiančias premijų teikimo iškilmes atvykti negalės dėl sveikatos. 

Nacionalinė kultūros ir meno premija G. Kanovičiui paskirta už istorinės atminties jautrumą ir tai, pasak paties rašytojo, labai tiksli formuluotė, nes tai vyraujantis visų jo knygų motyvas. 

G. Kanovičius savo knygą „Miestelio romansas“ parašė būdamas 82 m., prieš metus viešėdamas Jeruzalės knygų mugėje pareiškė, kad daugiau neberašys. Ir šiandien tai patvirtina, sako, svarbu laiku sustoti, kad neimtum kartotis.

„Iš tikrųjų jau galvojau, kad tiek prirašiau, kad mano gyvenimui užtektų. Matot, kiekvienas rašytojas turi atsakyti į labai paprastą klausima, ar jis nori kartotis, ar jis gali ką nors naujo ir geresnio pasakyti. Aš manau, kad kartotis nenoriu ir naujo pasakyti aš vargu ar galėčiau, kadangi mano knygoje yra išsakyta viskas, ką aš apmąsčiau per savo gyvenimą“, – aiškina G. Kanovičius.

Rašytojas baigė slavistikos studijas Vilniaus universitete, pirmoji rašytojo poezijos knyga buvo išleista 1948-aisiais. G. Kanovičius parašė romanų trilogiją „Žvakės vėjyje“, dilogiją „Kvailių ašaros ir maldos“, romanus „Nusišypsok mums, Viešpatie“, „Ožiukas už du skatikus“, „Ir nebus vergams rojaus“, „Neatsigręžki nuo mirties“, „Žydų parkas“, „Nukirstų medžių šlamėjimas“, „Šėtono apžavai“, „Miestelio romansas“.

Jo romanų „Nusišypsok mums, Viešpatie“ ir „Ožiukas už du skatikus“ motyvais režisierius Rimas Tuminas sukūrė spektaklį „Nusišypsok mums viešpatie“.

G. Kanovičius daugelio kino scenarijų autorius, kūręs drauge su režisieriais Raimondu Vabalu, Vytautu Žalakevičiumi, Almantu Grikevičiumi, Algirdu Araminu. Taip pat parašė dešimt pjesių. Rašytojas sako, kad kuriant jam svarbiausia meninė tiesa, kurią rašytojas perleidžia per savo sielą ir širdį.

G. Kanovičiaus kūryba įvertinta Lietuvos ir Izraelio premijomis, Lietuvos Vyriausybės premija, taip pat Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi,  Gedimino medaliu.

Nacionalinės premijos bus teikiamos vasario 16-ąją, pasak rašytojo, jo premiją atsiims vienas iš jo sūnų su šeima.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi