Kultūra

2019.03.02 16:29

Medžiotoją įkūnysiantis Andrius Žiurauskas: siūlyčiau liautis žudyti

LRT PLIUS laida „7 Kauno dienos“, LRT.lt2019.03.02 16:29

„Negailestingą medžiotoją vaidinti gal ir nėra sunku, bet mane erzina medžiotojai, kurie apsimeta, kad yra gailestingi, saugo gamtą. Jie šaudo dėl malonumo, jaudulio širdyje, ragų ant sienos, tačiau visai nepagalvoja, kad kažką įskaudino, paliko be mamos. Nustokime žudyti“, LRT PLIUS laidoje „7 Kauno dienos“ sako aktorius Andrius Žiurauskas, spektaklyje „Elniuko išpažintis“ vaidinsiantis medžiotoją.

Augintinių laidojimo subtilybės

Šunis žmonės prisijaukino prieš daugiau nei 30 tūkstančių metų medžioklei, tačiau netrukus jie tapo ne tik naminiais gyvūnais, bet ir visaverčiais šeimos nariais. Šuo vidutiniškai gyvena trylika metų, katės – šiek tiek ilgiau. Todėl smalsu sužinoti, kai mylimas Brisius iškeliauja į gyvūnėlių  rojų, kur dėti jo palaikus?

Šiandien Lietuvoje oficialios gyvūnų kapinės yra trejos: Vilniuje, Jonavoje ir neseniai atsidariusios Kauno rajono Vainatrakio kaime, užimančios pusės hektaro plotą, vos už 300 metrų nuo žmonių kapaviečių. Nors šios kapinaitės įkurtos prieš porą mėnesių, čia jau supilti 4 kapai.

Augintinio iki 5 kg svorio kremavimas kainuoja apie 120 eurų. Palyginimui – žmogaus kremavimo paslaugos prasideda nuo 400 eurų. Nereikėtų pamiršti, kad ilgalaikis urnos su pelenais laikymas namuose taip pat nelegalus, tad ją vis tiek reikės užkasti. Na, o jei ieškoma pigesnio varianto, nugaišusį keturkojį galima palikti bet kurioje veterinarijos gydykloje. Iš ten jis nugabenamas į gyvūnų gaišenas naikinančią bendrovę „Rietavo veterinarinė sanitarija“. Tokios paslaugos kaina – apie 0,70 centų už kilogramą.

„Turbūt saugiausias būdas kremavus gyvūną – kuo greičiau jį palaidoti. Mes turime sutartį, kuomet galima gyvūnus palikti pas mus, o krematoriumo atstovai atvyksta ir juos išsiveža. Žmonės gali stebėti sistemą ir įsitikinti, kad ten – tikrai jų gyvūnai, tad netikėtumų čia nepasitaiko“, – pasakoja LSMU VA Dr. L. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinikos vadovė Birutė Karvelienė.

Nors yra pavojus užsikrėsti infekcinėmis ligoms, įstatymai nedraudžia gyvūnų gaišenas užkasti nuosavame žemės sklype. Bet jei gyvenate daugiabutyje, už viešoje erdvėje pakastą kūnelį gali tekti sumokėti baudą iki 300 eurų.  Nors augintinių kapinių poreikis buvo pastebėtas jau prieš 50 metų kai Vilniuje, netoli televizijos bokšto, pradėti laidoti keturkojai, pirmosios legalios kapavietės sostinėje atsirado tik prieš septynerius metus.

Na, o ką apie naminių gyvūnų kapines mano kunigas Kazimieras Brilius? „Tam tikra gyvūnų laidojimo teritorija yra neblogas dalykas – suteikiame žmonėms galimybę tai išspręsti higieniškai, paprastai“, – pasakoja vyras.

Augintinį taip pat galima palaidoti ir virtualiose kapinėse. Belieka specialioje interneto svetainėje užsisakyti antkapį su augintinio nuotrauka ir taip savo keturkojo kapą lankyti iš bet kurios pasaulio vietos. Šiose virtualiose kapinėse buvo palaidota net 100 augintinių. Na, o jei po skaudžios netekties nusprendėte įsigyti naują draugą, keturkojį į pasimatymą galite pakviestį naudodamiesi pažinčių programėle „Getpet“. Ten dėmesio laukia gyvūnų prieglaudos gyventojai.

Pasaka apie pareigą mylėti

Pavasaris Kauno valstybiniame lėlių teatre prasidėjo simboliška premjera, kviečiančia pasinerti į gyvybingą gamtos pasaulį. Aktoriai Andrius Žiurauskas ir Indrė Endriukaitė kviečia susipažinti su Kauno valstybinio lėlių teatro ir Tbilisio valstybinio lėlių teatro (Sakartvelo) spektakliu „Elniuko išpažintis“, kuriame – pirmojo pažinimo džiaugsmai ir karti našlaičio dalia.

Mama mažąjį elniuką moko pažinti lietų, upelį, paukštį, žolę, vabalą. Nuskamba ir pranašiškas perspėjimas niekada nepasitikėti žmonėmis. „Stirniukas – tyro bejėgiškumo simbolis”, –  teigia aktorius A. Žiurauskas.

Spektaklyje ryškiai atskleistas ne tik skaudus žmogaus ir gamtos konfliktas, bet ir amžinas mamos ir vaiko ryšys. Ši tema labai artima aktorei I. Endriukaitei, kurios balsu prabyla elniukas. „Šis vaidmuo  –  pirmas man grįžus iš motinystės atostogų. Tai mane labai liečia,  vaidindama visuomet įsivaizduoju savo vaiką. Dėl to labai skauda“, –  pasakoja aktorė.

Spektaklis sukurtas pagal garsaus kartvelų literatūros klasiko Važos Pšavelos apysaką. Rašytojo knygos padėjo užaugti ištisoms kartoms, daugiau nei prieš šimtą metų parašytas kūrinys nesensta, nes paliečia esmines vertybes, kurių svarbiausia – meilė.

„Pirmą kartą pastatęs šį spektaklį, jį paskyriau savo mamai. Vaikystėje, kai man mama perskaitė šią istoriją, į viską pažvelgiau kitomis akimis, pradėjau dar labiau branginti savo mamą. Jeigu žiūrovai patirs tokius pačius jausmus, kaip aš kadaise, būsiu laimingas. Perskaitęs knygą, nebepaleidau mamos visą gyvenimą ir labai bijojau ją prarasti“, –  apie pasakos reikšmę savo gyvenime pasakoja režisierius Nikoloz Sabašvili.

Šiame spektaklyje aktorius A. Žiurauskas – negailestingas medžiotojas, nuspaudžiantis šautuvo gaiduką. „Negailestingą medžiotoją vaidinti gal ir nėra sunku, bet mane erzina medžiotojai, kurie apsimeta, kad yra gailestingi, saugo gamtą. Jie šaudo dėl malonumo, jaudulio širdyje, ragų ant sienos, tačiau visai nepagalvoja, kad kažką įskaudino, paliko be mamos. Nustokime žudyti“, –  į žiūrovus kreipiasi A. Žiurauskas.

Pokalbis 450: Sakalas Uždavinys

„Kaunas man – ypatingas miestas. Nors pats esu vilnietis, vos tik baigęs muzikos ir teatro akademiją atvažiavau dirbti į Kauno dramos teatrą“, – prisiminimais apie Kauną dalinasi aktorius.

„Galbūt vaikystėje ne tiek mėgau deklamuoti, kiek būti dėmesio centre. Šviesios atminties mama pasakojo, kad kai važiuodavome traukiniu pas mano dėdę, aš atsistodavau ant sėdynės ir diriguodavau. Sunku paaiškinti, kas mane nuvedė į tą aktorystę, nežinau, ar dar kartą rinkčiausi tą patį kelią. Stodamas nelabai supratau, kur einu ir ką darau, tačiau džiaugiuosi, kad užsiimu šia profesija“, – paklaustas, ar pasirinko aktorystę dėl to, kad vaikystėje mėgo deklamuoti ar todėl, kad nemėgo matematikos, atsako S. Uždavinys.

Plačiau – įraše. 

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt