Kultūra

2019.03.18 23:20

Každailių sukurta heraldika ir grafika užėmė „Arkos“ galerijos erdves

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.03.18 23:20

Vilniuje, galerijoje „Arka“, atidaryta dviejų autorių – Arvydo Každailio ir Agnės Indrės Každailytės (1963–2015) – retrospektyvinė 3 dalių grafikos ir knygos meno paroda. Bendras vienos šeimos narių ir kartu skirtingas žvilgsnis į kūrybą užėmė visas galerijos erdves.

Galerijoje „Arka“ atidaroma A. Každailio ir A. I. Každailytės paroda pristato bendrą, tačiau skirtingą šeimos žvilgsnį į kūrybą. Abu šie autoriai – profesionalūs savo sričių meistrai, nestokojantys kūrybiškumo.

„Atidarant parodą svarbu nepasakyti nesąmonių“, – rašė A. Každailis, kai prieš parodos atidarymą užsukome į jo studiją. Žinomas heraldikos kūrėjas prie savo stalo yra nupiešęs šimtus valstybės institucijų ir miestų herbų.

„Municipalinių herbų turbūt virš 100, personalinių irgi turbūt gal apie 150, sunku pasakyti. Tai, kas bus parodoje, tai yra dalis. Aišku, atrinkta geresnė dalis“, – kalbėjo A. Každailis.

Istorinės valstybės vėliavos, Lietuvos valstybės herbo, Prezidento vėliavos kūrėjas sako, kad pristatant heraldikos projektus svarbu turėti kantrybės iškęsti 10, o kartais ir 20 aptarimams skirtų posėdžių bei girdėti, įvertinti pastabas.  

Lietuvos dailininkų sąjungos galerijoje „Arka“ jis surengė parodą, į kurią atrinko labiausiai patikusius darbus. Galerijos salėse – ir A. Každailio grafika. Šią kūrybos dalį jis pavadino „Pro vagono langą“. Sako, pavadinimą pasufleravo vaikystės prisiminimai.

„Atmintin ypač įsirėžė tasai žiemos metu bėgių cypimas, važiuojant traukiniu per speigą, ir tie garvežių dūmai, garai besiplaikstantys, aš mėgindavau šalia lenktyniauti ant dviračio“, – pasakojo grafikas.

Šiandien pro traukinio langą mėgstantis dairytis dailininkas sako kartais susimąstantis, kur dingsta žmogaus dvasinis pasaulis, jo gausios žinios, kai išeina. Prieš 4 metus grafikas neteko dukters, žinomos knygų iliustruotojos A. I. Každailytės. Menininkės tėvas nusprendė parodoje eksponuoti ir jos kūrybą.

„Sugaišta daug laiko, jau beveik 4 metai, beieškant jos originalų ar leidimo publikuoti. Originalų dukros parodoje kaip ir nėra, išskyrus keletą išimčių, nes ji daugiau dirbo užsienio leidykloms“, – sakė A. Každailis.

Nuo intymių šeimos atsiminimų iki valstybės heraldikos – turtinga dviejų šeimos narių kūryba sostinės galerijoje „Arka“ bus eksponuojama 3 savaites.

Panorama