Kultūra

2015.09.08 13:45

Kaune – vieno žymiausių Lietuvos architektų A. Kančo paroda

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Pernai šešiasdešimtmetį šventęs vienas garsiausių Lietuvos architektų Algimantas Kančas sako niekada nenusivylęs savo profesija. Kurdamas jis džiazuoja, o statybų aikštelėje kartais pasijaučia tikru muškietininku.

Pernai šešiasdešimtmetį šventęs vienas garsiausių Lietuvos architektų Algimantas Kančas sako niekada nenusivylęs savo profesija. Kurdamas jis džiazuoja, o statybų aikštelėje kartais pasijaučia tikru muškietininku.

A. Kančo darbų paroda atidaryta Nacionaliniame Kauno dramos teatre – būtent jo rekonstrukcijos projektą architektas išskiria kaip vieną sudėtingiausių.

Gyvenamieji namai, bažnyčios, prekybos centras ar Nidos menininkų kolonija – architektas sako, kad po kiekvienu darbu jis ir studijos kolegos drąsiai pasirašantys. Savo principams nenusižengęs ir užsakovams nevergavęs.

Rašytojo Juozo Grušo vaikaitis, augęs Kauno Žaliakalnyje, sako, tai tarpukario architektūra jį įkvėpusi rinktis architekto profesiją.

„Net eidamas į mokyklą pasirinkdavau įvairius maršrutus. (...) Manau, kad aplinka suformavo. Iš pradžių nesuvokiant, bet jau baigiant mokyklą supratau, kad noriu būti architektas“, – sako A. Kančas.

Pasak menotyrininkės Jūratės Tutlytės, A. Kančas priklauso antrajai architektų kartai, kuri aštuntajame dešimtmetyje Lietuvos architektūrai suteikė naujų bruožų. Pagarbą tradicijoms ir modernumą jungiantis architektas sako, būsimo pastato vieta yra svarbiausia. Tai ji diktuoja sprendimą, ar statinys neutraliai įsilies į aplinką, ar taps svarbiausiu akcentu.

„Čia yra dvi pusės – viena yra kūrybinė, kuri yra kaip tikrai džiazas, o kita yra toks, nu, juodas kasdieninis darbas, nes tie objektai turi atsirasti, tu turi sujungti ir statybininkus, kurių yra įvairių (ir tikrai yra labai gerų, bet ne tik tokie stato), tu turi sekti kokybę, statybų aikštelėje pasidarai truputį kaip muškietininkas“, – sako architektas.

Pernai šešiasdešimtmetį atšventęs A. Kančas sako, architektūra jam – ir darbas, ir laisvalaikis. Svajonė suprojektuoti bažnyčią jau išsipildė, dabar jo ir kolegų siekis – laimėti didelį tarptautinį architektūros konkursą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.