Naujienų srautas

Kultūra2014.12.29 15:55

Geriausiems liaudies menininkams bus įteikti „Aukso vainikai“

LRT.lt 2014.12.29 15:55

Tradiciškai Trijų karalių dieną, sausio 6 d., 13 val. Lietuvos nacionaliniame muziejuje vyks jau dešimtos respublikinės konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ laureatų paskelbimo ir vainikavimo iškilmės.

Tradiciškai Trijų karalių dieną, sausio 6 d., 13 val. Lietuvos nacionaliniame muziejuje vyks jau dešimtos respublikinės konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ laureatų paskelbimo ir vainikavimo iškilmės, rašoma pranešime spaudai.

Konkursinių parodų ciklas, sumanytas ir pradėtas 2005 metais, turėjo ypatingą uždavinį – išsaugoti vertingiausius tradicinės lietuvių liaudies dailės bruožus šiandienos kultūroje, paskatinti visų dailės šakų kūrėjus dažniau ieškoti įkvėpimo senosiose tradicijose, drąsiai, savaip jas interpretuoti ir kurti.

Šis sumanymas davė gražių vaisių – Lietuvoje netrūksta talentingų meistrų, metai po metų pristatančių įspūdingas savo kūrinių kolekcijas. Pastaraisiais metais ypač suklestėjo paprotinės liaudies dailės šakos: margučiai, sodai, atgimsta netgi Užgavėnių kaukės.

Na, o tradicinė liaudies skulptūra ir kaip integrali kryždirbystės paminklų dalis, ir pati savaime visada buvo mūsų šalies pasididžiavimas. Nenuostabu, kad beveik visose „Aukso vainiko“ parodose būtent ji labiausiai traukė akis – nemažas skulptorių būrys nuolat varžėsi tarpusavyje, tad vertintojams kartais būdavo ypač sunku nuspręsti, kuris tais metais bus vainikuotas.

Per pirmuosius devynerius konkurso metus geriausių vaizdinės dailės kūrėjų aukso vainikus užsidėjo keturi skulptoriai (vienas jų – Kazimieras Striaupa – net du kartus), dvi tapytojos ir dvi grafikės. Taikomosios dailės šakose daugiausia vainikų – net penkis – laimėjo tekstilininkai: po du už juostas ir suvalkiečių kaišytines prijuostes, vieną – už lovatieses. Po vieną kartą buvo vainikuoti kalvis, keramikas, sodų ir margučių meistrės. Nuo 2007 metų konkurse varžėsi ir kryždirbiai. Iš septynių vainikuotųjų du – Rimantas Zinkevičius ir Adolfas Teresius – yra iškovoję po du aukščiausius konkurso apdovanojimus – ir už kryždirbystės, ir už skulptūros kūrinius.

Šiais metais „Aukso vainiko“ parodai pristatyti trijų kategorijų kūriniai: kryždirbystė: kryžiai, stogastulpiai, koplytstulpiai, koplytėlės ir kiti tradiciniai paminklai; vaizdinė liaudies dailė – skulptūra, tapyba, grafika ir karpiniai; taikomoji liaudies dailė, apimanti tekstilę, keramiką, kalvystę, juvelyriką, taikomuosius medžio dirbinius, paprotinę dailę: margučius, verbas, sodus, kaukes. Kadangi konkursas vyksta jau dešimtą kartą, ši sukaktis paskatino kartu su konkursine paroda pristatyti ir ankstesnių metų „Aukso vainiko“ laimėtojų kūrybą.

Trijų karalių šventės dieną – 2015 m. sausio 6 dieną – vertinimo komisija paskelbs nugalėtojus. Pirmųjų vietų laimėtojai – po vieną vaizdinės, taikomosios dailės ir kryždirbystės atstovą – bus vainikuoti simboliniais „Aukso vainikais“ kaip geriausi 2014 metų liaudies meistrai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi