Kultūra

2014.12.29 15:49

Naujus metus pasitiks penktasis tarptautinis teatro festivalis vaikams ir jaunimui

DELFI.lt2014.12.29 15:49

Spektakliui pasibaigus veiksmas tik prasideda! Tokiu šūkiu naujus metus pasitiks jau penktasis tarptautinis teatro festivalis vaikams ir jaunimui „Kitoks`15“. Sausio 12–18 d. sostinės Menų spaustuvėje vaikams ir šeimai bus pristatyti naujausi Lietuvos kūrėjų darbai bei trupių iš Italijos, Švedijos ir Norvegijos pasirodymai mažiesiems teatro kritikams.

Spektakliui pasibaigus veiksmas tik prasideda! Tokiu šūkiu naujus metus pasitiks jau penktasis tarptautinis teatro festivalis vaikams ir jaunimui „Kitoks`15“. Sausio 12–18 d. sostinės Menų spaustuvėje vaikams ir šeimai bus pristatyti naujausi Lietuvos kūrėjų darbai bei trupių iš Italijos, Švedijos ir Norvegijos pasirodymai mažiesiems teatro kritikams.

Prieš spektaklius vaikai bus kviečiami siausti didele žaidimų aikštele virsiančioje Menų spaustuvėje, o po spektaklių nepabėgti – kartu kurti ir diskutuoti po kiekvieno pasirodymo vyksiančiose su matytu spektakliu susijusiose kūrybinėse dirbtuvėse, prisiliesti prie dekoracijų ar leistis į kelionę po teatro užkulisius.

Apie atsinaujinusį festivalį ir apie tai, kokios staigmenos laukia mažųjų žiūrovų – pasakoja jo koordinatorė, Menų spaustuvės procesų vadybininkė Jolita Balandytė.

Kas įdomaus lauks žiūrovų sausio 12–18 d. Menų spaustuvėje, festivalyje „Kitoks`15“?

Festivalio „Kitoks`15“ formatas iš esmės nesikeičia, kaip ir kiekvienais metais programoje spektaklių žanrų įvairovė, naujos, netradicinės meninės raiškos priemonės, rengėjų rekomendacijos dėl žiūrovų amžiaus, kūrybinės dirbtuvės, bendravimas su kūrėjais.

Šiemet festivalyje septynių pavadinimų lietuviški spektakliai vaikams iš Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos, taip pat trijų užsienio trupių iš Venecijos, Oslo ir Stokholmo pasirodymai.

Nors spektaklių kūdikiams Lietuvoje vis dar labai trūksta, norisi pasidžiaugti, kad vis daugiau šalies menininkų kuria spektaklius patiems mažiausiems. Penktojo festivalio programoje visi trys šiemet nepriklausomų teatrų šiai amžiaus grupei sukurti spektakliai, tai naujausias šokio teatro „Dansema“ spektaklis „Maži stebuklai“ ir Klaipėdos lėlių teatro pasakos „Diena/naktis“ bei „Vandenynas“. Be galo malonu festivalio metu pristatyti ir pirmąjį įdomios menininkės A. Petrulienės „Psilikono teatro“ spektaklį vaikams „Šiltnamio istorijos“. Lietuvoje spektaklis rodomas gan retai, nors jau spėjo pabuvoti už Atlanto.

Kitų šalių patirtis ir tradicijos kuriant spektaklius vaikams yra tiesiog neįkainojama. Kiek puikių spektaklių, pasižyminčių netradiciniais meniniais sprendimais, neįprastomis raiškos formomis kiekvienais metais yra sukuriama vaikams Skandinavijoje, Italijoje, Vokietijoje, Nyderlanduose, Prancūzijoje bei kitose Europos šalyse. Kartais ir mes pasvajojame, kaip būtų smagu surengti mėnesio trukmės tarptautinį festivalį vaikams ir pradžiuginti šalies jaunąjį žiūrovą jam sukurtų spektaklių gausa ir įvairove, o spektaklius rodyti ne tik Vilniuje, bet ir kituose šalies miestuose.

Kitos šalys tokią patirtį turi, o mes kol kas apsiribojame savaitės renginiu ir keliais užsienio kūrėjų spektakliais. Tačiau tikrai labai džiaugiamės, kad šių metų programoje įdomūs ir labai skirtingi trijų užsienio kūrėjų darbai. Vienas jų, norvegų choreografės H. Haagenrud spektaklis pradinių klasių mokiniams „Mažasis kritikis“, kurį gyvai kuria, analizuoja ir kritikuoja vaikai. Taip pat programoje Lietuvoje jau kūrusios švedų choreografės C. Parsons cirko spektaklis „Marmaladas“ ir Tam Teatromusica iš Italijos dailininko V. Kandinskio kūrybos įkvėptas video projekcijomis paremtas spektaklis mažiesiems „Sugautas šešėlis“.

Menų spaustuvė, kaip ir kasmet, pristatys bent vieną naują savo kūrinį – šįkart festivalio programoje Šarūno Datenio, Imanto Preco ir Karolio Algimanto Butvido sukurtas, pirmasis Lietuvoje gyvo kino ir lėlių spektaklis „Mergaitė su degtukais“, pagal populiarią H. K . Anderseno pasaką. Nepriteklius šeimoje, žmonių abejingumas kito nelaimei ir sumaterialėjusi visuomenė, tai temos kuriomis sunku kalbėti su jaunąja auditorija, tačiau pasitelkus spektaklio menines priemones, galima kalbėti apie jautrius dalykus. Spektaklio scenografiją sudaro sumažintas miesto maketas, kuriame vaidina lėlės ir vyksta spektaklio veiksmas, kuris išplečiamas jį gyvai filmuojant ir vaizdą iškart projektuojant ekrane. Tokiu būdu galima pritraukti ir parodyti dalykus, kurie įprastiniame lėlių spektaklyje tampa nepastebimi, bei suteikti spektakliui daugiau kinematografiškumo ir akcentuoti dėmesį į detales.

Ketverius metus festivalis vadinosi „Kitoks teatras vaikams ir jaunimui“. Kodėl ateinančiais metais festivalis žiūrovus kvies jau nauju pavadinimu – „Kitoks`15“.

Apie naują festivalio pavadinimą mąstėm jau keletą metų. Vis pagalvodavom, kad reikia jį pakeisti, aptardavom galimus variantus, ir vėl ties senuoju pavadinimu pasilikdavome. Na, o artėjant penktajam festivaliui sutarėm, kad nebetrypčiosime vietoje imsime ir pakeisime, nes ir metas tam tinkamas, tai jubiliejinis festivalis.

Manyčiau, pavadinimas „Kitoks`15“ pasako apie festivalį viską. Apie festivalį, koks jis buvo iki šiol, koks bus šiemet. Pavadinimas trumpas, aiškus ir tikslus.

Be to, kaip ir daugelis vaikams skirtų festivalių rengėjų kitose šalyse apsisprendėm jo neversti nei į anglų kalbą, nei į bet kurią kitą. Tegul visiems, tiek mums, lietuviams, tiek ir kitų šalių atstovams jis tiesiog būna KITOKS.

Festivalio jubiliejų pasitinkate ir su šūkiu – „Spektakliui pasibaigus veiksmas tik prasideda“.

Pasirinktas festivalio šūkis tik dar kartą visiems žiūrovams primins, kad festivalis yra kiek „Kitoks`15“. Vienas iš šio jaunajam žiūrovui skirto festivalio „kitokiškumų“ – jaunosios publikos įtraukimas į kūrybinį procesą, praktiškas pabandymas ir pasibandymas scenoje, kurioje ką tik vyko profesionalių kūrėjų pasirodymai.

„Kitoks`15“ tarptautinis teatro festivalis vaikams ir jaunimui – sausio 12–18 d. Menų spaustuvėje

Festivalio programa:

Sausio 12d. (pirmadienis) | 12:00 val. | Juodoji salė
„Negalima“ (7–13m.) | Laimingi žmonės (Lietuva)

Sausio 13d. (antradienis) | 10:00 ir 15:00 val. | Kišeninė salė
Video projekcijų spektaklis „Sugautas šešėlis“ (3–6 m.) | Tam Teatromusica (Italija)

Sausio 14d. (trečiadienis) | 12:00 val. | Juodoji salė
„Šiltnamio istorijos“ (7–10 m.) | Auksė Petrulienė (Lietuva)
Spektaklio režisierė ir atlikėja: Auksė Petrulienė

Sausio 15d. (ketvirtadienis) | 10:00 ir 12:00 val. | Kišeninė salė
Sapnų spektaklis „Didysis Dūdininkas“ (7–10 m.) | Stalo teatras (Lietuva)

Sausio 15d. (ketvirtadienis) | 10:00 ir 15:00 val. | Juodoji salė
Šokio spektaklis „Maži stebuklai“ (2–5 m.) | Dansema (Lietuva)

Sausio 16d. (penktadienis) | 10:00 ir 12:00 val. | Juodoji salė
Video ir šokio spektaklis „Mažasis kritikas“ (7–10 m.) | Hege Haagenrud (Norvegija)

Sausio 16d. (penktadienis) | 10:00 ir 12:00 val. | Kišeninė salė
Interaktyvus lėlių ir gyvo kino spektaklis „Mergaitė su degtukais“ (6–10 m.) | Menų spaustuvė (Lietuva)

Sausio 17d. (šeštadienis) | 10:00 ir 12:00 val. | Kišeninė salė
Sausio 18d. (sekmadienis) | 10:00 ir 12:00 val. | Kišeninė salė
Lėlių spektakliai „Sapnų pasakėlė: diena/naktis“ ir „Sapnų pasakėlė: Vandenynas“ (0,5–3 m.) | Klaipėdos lėlių teatras (Lietuva)

Sausio 18d. (sekmadienis) | 12:00 ir 15:00 val. | Juodoji salė
Cirko spektaklis „Marmaladas“ (2–6 m.) | Claire Parsons Co. (Švedija)

* Po spektaklių žiūrovų laukia žaidimai su kūrėjais, galimybė prisiliesti prie dekoracijų, pabendrauti su aktoriais, leistis į kelionę po teatro užkulisius ir dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse.

www.DELFI.lt
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.