Kultūra

2015.09.08 13:45

Bažnytinio paveldo muziejuje – R. Sakalausko paroda

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Bažnytinio paveldo muziejuje pirmą kartą pristatomi skulptoriaus Rimanto Sakalausko liturginiai kūriniai ir antkapiai.

Bažnytinio paveldo muziejuje pirmą kartą pristatomi skulptoriaus Rimanto Sakalausko liturginiai kūriniai ir antkapiai.

R. Sakalauskas – skulptorius, kurį veda Dievo ranka. Taip juokauja pats menininkas, nes kažkada sukūręs kelis antkapius, vėliau – bažnyčioms liturginių kūrinių, taip ir dirba iki šiandien Dievo namuose. Bažnytinio paveldo muziejuje eksponuojami skulptoriaus eskizai ir baigtų darbų fotografijos. R. Sakalausko teigimu, tie maži eskizai – jam patys brangiausi.

„Maketų niekada gyvenime nedariau ir nedarysiu. Man pakanka mažyčių. O kaip su erdve, nu, yra menininkai, labai talentingi, jie nori, kad dominuotų „aš“. Ar kapuose, ar bet kur. Jiems ir gerai išeina kartais. Aš nesu nei koks teisėjas, nei ekspertas, galiu tik apie save pasakyti: jeigu atsiduriu bet kuriose kapinėse, man geriausia senose – tai aš tiesiog pabūnu toje erdvėje. Noriu padaryti savo daiktą. [...] Erdvė man labai svarbu, kad aš ten įsipaišyčiau,  būčiau beveik nematomas“, – sako R. Sakalauskas.

Eskizai parodoje – iš degto molio. Keramika – viena mėgstamų R. Sakalausko technikų. Molį skulptorius naudoja ir nedidelėms vazoms, taurėms, bažnyčios altoriui.

„Šita medžiaga jeigu ne glazūruota, tai terakota. Tai praktiškai seniausia medžiaga. Statulos sudūžta, bronza surūdija. O šukelės lieka, pagal ją civilizacijos atsekamos, ne tik Viduržemio jūroje, čia taip pat“, – tikina skulptorius.

R. Sakalauskas yra sukūręs 30 antkapių ir 12 darbų bažnyčioms – altorių, tabernakulių, švęsto vandens indų. Ilgiausiai – net ketverius metus – kūrė altorių Vilniaus Bernardinų bažnyčiai. Skulptorius sako, kad kiekvienas užsakymas – džiaugsmas. Tačiau po jo ateina baisios dienos, kol sukuria mažąjį eskizą.

„Norėčiau, svajočiau, kad mūsų tauta kažkaip įsisąmonintų, kad skulptorius – nebūtinai kažkoks aukštas su baisia barzda, blaškosi su kirviu po miškus', – tvirtina R. Sakalauskas.

„Paroda man atrodo yra vienas iš tokių prisistatymų, kuomet tikrai tinka šiam laikotarpiui“, – teigia Bažnytinio paveldo muziejaus direktorė Sigita Maslauskaitė-Mažylienė.

Parodą Bažnytinio paveldo muziejuje galima apžiūrėti iki vasario.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.