Kultūra

2014.12.29 11:37

Istorinė Prezidentūra Kaune kviečia apžiūrėti atnaujintą ekspoziciją

ELTA2014.12.29 11:37

Vaikams ir jaunimui pritaikyta ekspozicija Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus padalinyje – Istorinėje Lietuvos Respublikos Prezidentūroje Kaune pasakoja apie Pirmosios Lietuvos Respublikos prezidentus ir prezidento instituciją.

Vaikams ir jaunimui pritaikyta ekspozicija Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus padalinyje – Istorinėje Lietuvos Respublikos Prezidentūroje Kaune pasakoja apie Pirmosios Lietuvos Respublikos prezidentus ir prezidento instituciją.

Atnaujinant ekspoziciją, daugiau kaip pusmetį intensyviai dirbo Istorinės Prezidentūros komanda: vadovė Renata Mikalajūnaitė, istorikės Justina Minelgaitė, Jovita Jankauskienė ir dr. Ingrida Jakubavičienė. Ekspozicijoje panaudota medžiaga iš Lietuvos centrinio valstybės archyvo, Istorinės Prezidentūros, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus fondų, taip pat iš kitų Lietuvos muziejų bei privačių asmenų.

Šioje ekspozicijoje daug dėmesio skirta interaktyviosioms edukacinėms veikloms ir žaidimams, todėl ji įdomi tiek mažiems, tiek dideliems Prezidentūros lankytojams. Didžiausias jų laukiantis iššūkis – Nepriklausomos Lietuvos simbolis J. Zikaro skulptūra „Laisvė“, kurią reikia sudėlioti iš 65 plytų. Kiekviena plyta – tam tikras Pirmosios Lietuvos Respublikos laikotarpio įvykis.

Anot ekspozicijos rengėjų, vieni įvykiai – fundamentalūs, tokie kaip Nepriklausomybės paskelbimas, Prezidento institucijos ar Lietuvos universiteto įkūrimas. Tačiau prie kai kurių kitų lankytojams teks gerokai pasukti galvas. Kada moterims suteikta balsavimo teisė, kada atidaryta M. K. Čiurlionio galerija ar pirmą kartą paminėta Motinos diena? Istorijos vadovėliuose apie tai nerašoma, tačiau kiekvienas įvykis besikuriančiai jaunai valstybei buvo be galo svarbus.

Atnaujintoje ekspozicijoje taip pat pristatomas lemtingas paskutinysis Ministrų Kabineto bei aukščiausių kariuomenės vadų posėdis, Prezidento rūmuose įvykęs 1940 metų naktį iš birželio 14-osios į 15-ąją. Situacijos beviltiškumą ir įtampą, tvyrojusią viso posėdžio metu, perteikia netikėtai suskambęs telefonas ir grėsmingas sovietų ultimatumas, skambantis ragelį išdrįsusiam pakelti lankytojui.

Nors naujoji ekspozicija labiau pritaikyta vaikams bei jaunimui, tačiau spalvingas terminalo ekranas traukia visų žvilgsnius. Terminale – gausus informacijos pasirinkimas: prezidentų nuotraukų galerijos, istoriniai filmai apie tarpukario Kauną, prezidentą Antaną Smetoną, įžymias tarpukario Lietuvos moteris, 1938 metų Lietuvos tautinę olimpiadą, oficialiąją ir neoficialiąją diplomatiją Kaune.

Visa tai galima žiūrėti dideliame TV ekrane toje pačioje ekspozicijoje. Tačiau, kaip teigia Istorinės Prezidentūra, galima pradėti ir nuo žaidimų, į kuriuos įsisukus nesunku pamesti laiko giją. Penkios viena už kitą sunkesnės dėlionės, žaidimas „Pažink Prezidentus“ ir trys žaidimai „Prezidento kabinete“ – „Sudėliok Prezidento daiktus“, „Prezidento svečiai“ bei „Prezidentai skaito spaudą“ – abejingų nepaliks. Nupiešti talentingo dailininko Arturo Širino ir „Terra media“ programuotojų sukurti žaidimai suteikia didelį pasitenkinimą užduotis įveikusiems žaidėjams.

Planuodama ekspoziciją, jos rengimo komanda siekė sukurti tam tikrą pridėtinę ekspozicijos vertę – kažką, ką lankytojas galėtų išsinešti ir kuo galėtų pasinaudoti. Taip gimė Prezidentinio maršruto idėja. Kaune yra daugybė vietų, kuriose lankėsi visi trys Pirmosios Lietuvos Respublikos prezidentai.

Tačiau vieną saulėtą rudens dieną apėjusios visus galimus objektus keturios muziejininkės į savo darbo vietą grįžo gerokai pavargusios, todėl, užjausdamos visus būsimus keliautojus šiuo maršrutu, sumažino objektų skaičių iki 23. Taip išsigrynino Prezidentinis maršrutas, prasidedantis Istorinėje Prezidentūroje, o pasibaigiantis prie senosios Kauno sporto halės. Jo trukmė – maždaug 3 valandos pėsčiomis.

Keliautojų šiuo maršrutu laukia puikus atlygis – Prezidentinis turas su gidu po Istorinę Prezidentūrą. Keliautojui tereikia nusifotografuoti prie kiekvieno iš maršrute nurodytų objektų ir atsiųsti visas nuotraukas į info@istorineprezidentura.lt (nuotraukoje turi būti aiškiai identifikuojamas maršruto objektas ir, žinoma, pats keliautojas). Atsiuntusiesiems savo kelionės fotoreportažą beliks sulaukti pakvietimo į Prezidentinį turą. Į šį turą Istorinėje Prezidentūroje galima pasikviesti iki 10 draugų ir artimųjų. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.