Kultūra

2019.03.14 22:45

Po 50 metų „Fizikai“ – vėl Panevėžio scenoje

Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre režisierius Artūras Areima ryžosi spektakliui pagal šveicarų dramaturgo Friedricho Durrenmatto pjesę „Fizikai“ – tą pačią, pagal kurią prieš daugiau nei 50 metų spektaklį šiame teatre buvo sukūręs legendinis režisierius Juozas Miltinis.

Režisieriaus A. Areimos spektaklio veiksmas, kitaip nei 1967 m. statytame Juozo Miltinio, vyksta ne psichiatrijos ligoninėje „Vyšnių sodas“, kur trys fizikai save vadinantys Albertu Einšteinu, Izaoku Niutonu, dar vienas tiki, kad su juo kalba karalius Saliamonas, o beprotnamyje „Juozo Miltinio sanatorija“. Veikėjai – tie patys fizikai, bet aktoriai vaidina spektaklyje ir patys save, teatras ir yra beprotnamis, sako A. Areima.

„Tik beprotnamyje arba teatre dar gali nuskambėti tiesa. Aišku, bestatant supratau, kad ir teatre nebegali nuskambėti tiesa, nes Lietuva grįžta prie cenzūrinių laikų, galima kažką pasakyti ir kartais galima būti irgi baudžiamam“, – kalbėjo režisierius.

1967 m. Juozo Miltinio spektaklis „Fizikai“ per 3 metus, kiek buvo vaidintas repertuare, parodytas 42 kartus, pagrindinius vaidmenis jame sukūrė aktoriai Bronius Babkauskas – Niutoną, Gediminas Karka – Einšteiną, Donatas Banionis – Mebijų.

A. Areimos pastatyme Niutoną vaidina Petras Šimonis, Einšteiną – Karolis Legenis, Mebijų – Albinas Kėleris.

„Mačiau keletą  filmuotų epizodų dokumentiniame filme apie D. Banionį, jis vaidino Mebijų – tą, ką aš dabar vaidinu. Skaičiau Marko Petuchausko knygoje interviu su D. Banioniu, tai tas pastatymas ir J. Miltiniui, ir trupei labai sunkiai ėjosi. Turiu galvoje aktorius – J. Miltinio reikalavimai buvo labai dideli“, – pasakojo A. Kėleris.

A. Areima sako matęs tik J. Miltinio „Fizikų“ nuotraukas ir skaitęs apie spektaklį.

Spektaklio „Fizikai“ premjera J. Miltinio dramos teatre – penktadienį ir šeštadienį.

Plačiau apie tai – Zinaidos Paškevičienės reportaže.