Kultūra

2012.12.07 08:12

Ežero dugne aptikti puošnūs ginklai perduoti muziejui

LRT.lt2012.12.07 08:12

Lietuvos nacionalinio muziejaus Restauravimo centre konservuojami XVI-XVII a. ginklai, rudenį aptikti vieno iš Lietuvos ežerų dugne.    

Lietuvos nacionalinio muziejaus Restauravimo centre konservuojami XVI-XVII a. ginklai, rudenį aptikti vieno iš Lietuvos ežerų dugne.

Spalio mėnesį povandeninio nardymo klubo „Diugonis“ narai Gintautas Krakauskas ir Aldas Matiukas iš ežero dugno iškėlė XVI a. pabaigos—XVII a. pradžios kario ginkluotės reikmenis: rapyrą, pistoletą, dvi arkebuzas ir dvi trikampio formos spynas su raktais. Įvertinę šių unikalių radinių istorinę vertę narai apie radybas pranešė Kultūros paveldo departamentui, o iškeltus radinius iš karto pristatė į Nacionalinio restauravimo centrą, kuriame jie dabar yra konservuojami.

Nacionalinio muziejaus Viduramžių archeologijos skyriaus specialistai, atlikę pirminius tyrimus, nustatė, kad rastieji ginklai – pistoletas ir arkebuza su ratukinėmis spynomis, dar vienos arkebuzos vamzdis su dagtinės spynos liekanomis, rapyra su makštimis – reprezentuoja tipišką XVI a. pabaigos – XVII a. pirmos pusės Lietuvos bajorų ginkluotę. Ginklai puošnūs, jų medinės dalys puoštos raižytomis kaulo ar rago plokštelėmis, su XVI a. pabaigai – XVII a. pradžiai charakteringais ornamentais. Vienoje plokštelėje pavaizduota dama, vilkinti XVII a. pirmos pusės madai būdinga suknele.

Ir kiti rastieji ginklai dekoruoti tuo pačiu Šiaurės Europos šalių vėlyvajam renesansui arba ankstyvajam barokui būdingu stiliumi, su spiralėmis ir riestėmis raižytomis kaulo plokštelėmis.

Ilgas buvimas po vandeniu paveikė radinius, iš skirtingų medžiagų pagamintos dalys išliko nevienodai: metalas ir kaulas ar ragas tvirti, vietomis padengti plonu korozijos produktų sluoksniu, medinės dalys, nors minkštos ir trapios, išlaikė savo formą.

Pasak muziejininkų, prireiks kelerių metų kruopštaus restauratorių darbo, kol radiniai bus tinkamai eksponuoti muziejuje.