Kultūra

2015.09.08 13:45

Paveldosaugininkai spręs, ar toliau saugoti sovietinę Aleksoto tilto simboliką

BNS2015.09.08 13:45

Antradienį Kaune posėdžiaus Kultūros paveldo departamento (KPD) nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba, kuri spręs, ar išbraukti ant Vytauto Didžiojo (Aleksoto) tilto esančią sovietinę simboliką ir vertingųjų tilto savybių.

Antradienį Kaune posėdžiaus Kultūros paveldo departamento (KPD) nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba, kuri spręs, ar išbraukti ant Vytauto Didžiojo (Aleksoto) tilto esančią sovietinę simboliką ir vertingųjų tilto savybių.

„Mūsų vertinimo taryba turės nuspręsti, ar tos žvaigždės su herbais gali būti vertingąja savybe, ar negali būti Aleksoto tilto vertingąja savybe“, – BNS pirmadienį sakė KPD Apskaitos ir paveldotvarkos planavimo skyriaus vyriausioji specialistė Rita Kuncevičienė.

Kultūros ministras Šarūnas Birutis lapkritį pasirašė įsakymą, kuriuo sprendžiant dėl teisinės apsaugos nurodoma nevertinti objektų, kuriuose esama sovietinių ar nacistinių simbolių – SSRS ar nacistinės Vokietijos vėliava, herbas, svastika, SS ženklas, kūjis ir pjautuvas, penkiakampė žvaigždė ir pan. Taip pat okupacine simbolika pripažįstami nacionalsocialistų, SSRS komunistų partijos vadovų atvaizdai, organizacijų ar į juos panašūs simboliai.

Šios naujos taisyklės leidžia vertinimo tarybai priimti sprendimus dėl minėtų objektų teisinės apsaugos panaikinimo.

Kauno miesto meras Andrius Kupčinskas BNS pirmadienį patvirtino, kad atsiradus tokiai galimybei, sovietinė simbolika nuo tilto bus nuimama.

„Mums svarbiausia formalus pagrindas. (...) Jeigu yra priimamas sprendimas, mes, tvirtindami biudžetą, turėsime numatyti lėšas pašalinimui. Netikiu, kad atsirastų kažkokios visuomenės grupės, kurios imtų ginti tuos herbus. Mes tikrai nusiteikę, kad jeigu sprendimas priimamas, juos pašalinti ir kad daugiau jie niekam nekvaršintų galvos“, – sakė A. Kupčinskas.

Dabartinis tiltas su jį „puošiančia“ sovietine simbolika – žvaigždėmis bei pjautuvais su kūjais, sovietiniu herbu – pastatytas 1948 metais. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, sovietinė simbolika iki 2005 metų rekonstrukcijos buvo pridengta. Tuomet buvo pakeisti sovietinės simbolikos taip pat turėję tilto turėklai, bet stalininė simbolika liko ant betoninių pilonų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.