Kultūra

2014.12.10 15:58

Riešinių parodoje – spalvų žaismas ir kruopštumas

Marija Gabrienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2014.12.10 15:58

Klaipėdos etnokultūros centre atidaryta tautodailininkės Eglės Pečiurienės riešinių paroda „Spalvų žaismas“.

Klaipėdos etnokultūros centre atidaryta tautodailininkės Eglės Pečiurienės riešinių paroda „Spalvų žaismas“.

Tautinio paveldo sertifikatu įvertintų riešinių parodoje – naujausios 42 poros, numegztos per pastarąjį pusmetį. Prieš aštuonerius metus susidomėjusi riešinėmis, tautodailininkė E. Pečiurienė jų jau numezgė 795.

Tautodailininkė sako, kad mezgant tą patį raštą, tik parinkus kitas spalvas, riešinės pasirodo naujai. Būtent spalvų įvairove išsiskiria naujausia E. Pečiurienės paroda „Spalvų žaismas“.

„Norėjau, kad tai atspindėtų ir vasarą, ir pavasarį, ir tiesiog daugiau orientavausi lyg rudens, žiemos link. Yra baltos riešinės, kokių anksčiau pas mane nebūdavo“, – sako tautodailininkė.

Gausu parodoje ir naujų raštų, kurių internete, senose knygose tautodailininkei padeda ieškoti ir jos sūnus. Numegzti vieną riešinę trunka apie tris valandas. Tačiau tai sunkus darbas, itin didelio kruopštumo reikalauja raštuotos riešinės. Į vieną jų kartais tenka sumegzti iki trijų tūkstančių karoliukų. Svarbiausia, pasak autorės, kokybė: kuo riešinė tampresnė, tuo ji – kokybiškesnė.

„Mes tiesiog iš tų knygų imame raštus ir XVIII, IX amžiaus raštai. Tai yra ne vien tik lietuviški raštai, yra slavų raštai. Bet tie raštai, per tiek metų pastebėjau, tarpusavy persipina“, – pasakoja E. Pečiurienė.

Iš kur į Lietuvą atkeliavo riešinės, nėra tiksliai žinoma. Jos buvo populiarios šiauresnėse šalyse. Prieš šimtą metų riešines, megztas iš vilnos ar pusvilnės, mūsų senoliai, ir vyrai, ir moterys, nešiojo, kad būtų šilčiau. Prieš dešimtį metų Lietuvoje atgimusios riešinės dabar yra ne tik šildantis, bet ir puošiantis  aksesuaras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.