Kultūra

2015.09.08 13:45

Oratoriją „Juditos triumfas“ režisierius skiria Ukrainai

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Baroko operos teatras trečiadienį kviečia į premjerą – pirmą kartą Lietuvoje bus atlikta kompozitoriaus Antonijaus Vivaldžio oratorija „Juditos triumfas“. Režisierius Gintaras Varnas sako, kad karo oratorija aktuali būtent šiandien ir ją skiria Ukrainai.

Baroko operos teatras trečiadienį kviečia į premjerą – pirmą kartą Lietuvoje bus atlikta kompozitoriaus Antonijaus Vivaldžio oratorija „Juditos triumfas“. Režisierius Gintaras Varnas sako, kad karo oratorija aktuali būtent šiandien ir ją skiria Ukrainai.

Antonijaus Vivaldžio karo oratorija „Juditos triumfas prieš Holoferno barbarus“ – vienintelė išlikusi iš keturių kompozitoriaus oratorijų – Lietuvoje skambės pirmą kartą. 

Tai alegorinis pasakojimas apie 1716 m. venecijiečių pergalę prieš turkus. Juditos partiją atlieka Nora Petročenko, Holoferno – Renata Dubinskaitė. Taip pat dainuoja Diana Tiškovaitė, Rūta Vosyliūtė, Eglė Šidlauskaitė, merginų choras „Liepaitės“, groja baroko operos teatro orkestras, diriguojamas Juozo Manto Jauniškio, scenografijos autorė – Julija Skuratova, drauge su režisieriumi Gintaru Varnu prieš kelerius metus kūrusi Monteverdžio madrigalines operas.

„Man pasirodė, kad tą karo oratoriją reikia daryt būtent dabar, tiesiog panižo rankos, supratau, kad Vivaldžiui irgi jos buvo panižę. Aiški nuoroda į Veneciją, kur gyveno ir mergaičių prieglaudoje dirbo Vivaldis. Dėl to opera skirta tik moterų balsams, tai keistas dalykas. Šiandien ji skamba kaip konceptualus sprendimas, feministinė karo oratorija, kur viską dainuoja moterys, kurios paprastai karuose nukenčia. Jos visada yra gedėtojų, raudotojų pozicijoj, o čia jos vaidina ir karo temą, ir Juditą, ir Holoferną, su tokia mintimi , kad moterys išgelbės pasaulį“, – sako G. Varnas. 

Senajame Testamente Betulijos našlė žydė Judita, čia reprezentuojanti Venecijos respubliką, suviliodama Asirijos kariuomenės vadą Holoferną – turkų otomanų imperijos prototipą, išgelbėja miestą nužudydama priešą jo paties kardu. 

Režisierius oratorijos pastatymą dedikuoja Ukrainai, vildamasis Venecijos išgelbėjimo scenarijaus pasikartojimo.

„Dedikavau Ukrainai, su slapta viltimi, gal atsirastų kokia Judita Ukrainoj, kuri suviliotų poną Putiną ir padarytų ką reikia“, – kalba režisierius.

2016 m. bus minimos šios oratorijos sukūrimo ir pirmojo atlikimo 300 metinės, joms ruošiasi Europos muzikos kolektyvai. Baroko operos teatro inicijuota kūrinio premjera – trečiadienio vakarą Rusų dramos teatre.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.