Kultūra

2015.09.08 13:45

„Chordos“ grįžta į sceną

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Koncertinę veiklą atnaujina šiuolaikinę muziką atliekantis styginių kvartetas „Chordos“. Pastaraisiais metais retai groję kartu, rytoj kvarteto muzikantai rengia koncertą „Piano.lt“ salėje.

Koncertinę veiklą atnaujina šiuolaikinę muziką atliekantis styginių kvartetas „Chordos“. Pastaraisiais metais retai groję kartu, rytoj kvarteto muzikantai rengia koncertą „Piano.lt“ salėje.

Smuikininkė Ieva Sipaitytė kantriai pilsto vandenį: taurių reikia vienam iš kūrinių – George`o Crumbo „Juodiesiems angelams“ – atlikti. Kvarteto muzikantai be įvairių instrumentais išgaunamų garsų groja taurėmis, skanduoja, ar muša gongą. G. Crumbas muziką kvartetui sukūrė prieš beveik pusšimtį metų ir skyrė jį karui Vietname. Dėl sudėtingos partitūros nedaug kolektyvų imasi šios muzikos.

„Šitas kūrinys –kaip koks nors, sakykim, Umberto Eco romanas. Jį skaitydamas sužinai daugybę dalykų. Tai čia teko sužinoti ir apie difuzijos teoriją, ir aibių teoriją, ir pirminius skaičius, ir daug numerologijos faktų. Bet visa tai taip protingai supinta ir taip gerai sudėta“, – sako altininkas Robertas Bliškevičius.

„Juoduosius angelus“ kvartetas yra atlikęs prieš devynerius metus. Vadovas sako, kad keletą metų rečiau kartu groję muzikantai nusprendė atnaujinti veiklą. Penktadienį Vilniaus koncertų salėje „Piano.lt“ muzikantai gros ir Steve`o Reicho „Skirtingus traukinius“, ir lietuvių kompozitorės Egidijos Medekšaitės kūrinį „Pančami“.

„Norim grįžti į tą takelį, kurį kažkada mynėme, ir pradėti groti muziką, kuri Lietuvoje retai skamba arba išvis nesiima jos niekas groti“, – sako R. Bliškevičius.

Nuo 1997-ųjų, kai kvartetą jis ir violončelininkas Darius Stabinskas įkūrė kvartetą, keletą kartų keitėsi kolektyvo sudėtis. Tačiau kvarteto vadovas sako, kad „Chordos“ – ne nuolatinės sudėties kolektyvas, o muzikos idėja. Kiekvienas naujas atėjęs muzikantas skambesiui tik suteikia naujų, savitų spalvų. Penktadienio koncerte „Elektrinių vabzdžių naktis“ gros Ieva Sipaitytė, Vaida Paukštienė, Robertas Bliškevičius ir Vita Šiugždinienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.