Kultūra

2015.09.08 13:45

Ukrainiečių bendrijos vadovė: T. Ševčenkos eilės – tarsi parašytos vakar ir šiandien

Ieva Balsiūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Šiemet sukanka 200 metų, kai gimė Ukrainos poetas ir dailininkas Tarasas Ševčenka. Jam pagerbti Vilniuje surengtas minėjimas.

Šiemet sukanka 200 metų, kai gimė Ukrainos poetas ir dailininkas Tarasas Ševčenka. Jam pagerbti Vilniuje surengtas minėjimas.

„Kita stotelė – Taraso Ševčenkos“, – Vilniaus viešajame transporte dažnai girdimi žodžiai, tačiau jų prasmė suprantama ne visiems, o ypač jaunajai kartai. Tais pačiais žodžiais pavadintas ir vizualinis projektas, skirtas vienam garsiausių Ukrainos poetų ir dalininkų T. Ševčenkai pristatyti ir atminti. Šiemet minimos 200-osios menininko gimimo metinės, o jo istorija ir kūryba gyva dar ir šiandien.

„Politinė situacija ir laikmetis, kuriuo jis gyveno, draudė rašyti, kurti poeziją ir piešti. Jis beveik visą savo gyvenimą praleido tremtyje, kalėjimuose [...]. Bet jam pavyko tokiomis sudėtingomis gyvenimo sąlygomis rašyti ir kurti ugningas eiles, kurios uždegė Ukrainos tautą, kurios buvo patriotiškos ir gyvuoja iki šiol“, – sako animacinių filmų režisierė ir dailininkė Jūratė Leikaitė.

Per renginį buvo pristatyti T. Ševčenkos eilių fragmentai, piešiniai. Kita renginio dalis – vizualinis projektas, per kurį J. Leikaitės rankomis ukrainiečių poeto mintys nuo popieriaus persikėlė į didžiulį ekraną.

„Galvojau, kad reikėtų surasti tokį poetą, kuris yra aktualus visiems laikams, ne tik savo laikmečiui. Ir būtent T. Ševčenka yra aktualus amžinai. Jis kalba apie universalias vertybes. Pagrindinis [vizualinio projekto] akcentas – čia pat rašomi, skaitomi T. Ševčenkos eilėraščiai ir čia pat gali matyti jų animacijų atsiradimą – kiekvieno žodžio, kaip stebuklo, kaip burto“, – pasakoja J. Leikaitė.

Renginyje viešėjo ir Vilniaus ukrainiečių bendrija. Jos nariai neslėpė džiaugsmo dėl lietuvių iniciatyvos T. Ševčenkai atminti. Jie taip pat dalijosi pačių prisiminimais ir mintimis apie poetą.

„Man, kaip ir visiems ukrainiečiams, tai yra neeilinis įvykis. T. Ševčenkos vardas yra labai brangus kiekvienam ukrainiečiui. T. Ševčenkos kūryboje, poezijoje yra tiek daug pavyzdžių, kuriuos drąsiai galima pritaikyti ir dabarčiai. Jis labai daug rašė apie Ukrainą, labai daug išgyveno dėl jos ateities, dėl žmonių. Skaitant dabar, galima pagalvoti, kad tie žodžiai buvo rašomi vakar ir šiandien“, – teigia Vilniaus ukrainiečių bendrijos pirmininkė Natalija Šertvytienė.

Renginys vyko Vilniuje, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje. Ten vis dar eksponuojama ir J. Leikaitės piešinių, skirtų T. Ševčenkos kūrybai, paroda.