Kultūra

2014.11.18 14:20

Daugiabučio namo rūsyje – menininkų darbai

LRT.lt 2014.11.18 14:20

„Ekorūsys“, šiemet gavęs Švietimo mainų ir paramos fondo apdovanojimą už viešinimą ir rezultatų sklaidą, vėl atveria duris. Šeštadienį, nuo 15 val., sovietinio namo rūsys, esantis Vilniuje, Dariaus ir Girėno g. 1, trumpam pakeis savo paskirtį, rašoma organizatorių pranešime.

„Ekorūsys“, šiemet gavęs Švietimo mainų ir paramos fondo apdovanojimą už viešinimą ir rezultatų sklaidą, vėl atveria duris. Šeštadienį, nuo 15 val., sovietinio namo rūsys, esantis Vilniuje, Dariaus ir Girėno g. 1, trumpam pakeis savo paskirtį, rašoma organizatorių pranešime.

Čia vienai dienai įsikurs ekomenininkai, kurie pristatys visuomenei savo darbus. Parodos metu vyks ir kūrybinės dirbtuvės. Jų metu parodos lankytojai turės galimybę pasimokyti, kaip galima antram gyvenimui prikelti nenaudojamus daiktus. Milda Lukoševičiūtė dalyvius pamokys, kaip iš medžiagos atraižų pasisiūti meškiukus.

„Mes manome, kad ne gąsdinimai apie klimato kaitą ar baudos paveikia gyventojų elgseną. Norint ugdyti aplinkosauginius įgūdžius, reikia surasti būdą, kaip žmones sudominti ir priversti susimąstyti apie šias problemas.

Vienas iš būdų – menas ir kūrybiškumo ugdymas. Todėl „Ekorūsys“ nori parodyti, jog seni, išmesti skirti daiktai gali pavirsti meno kūriniais“, – sako Semiotinių tyrimų centro parodos organizatorė Monika Šlančauskaitė.

Pasak jos, paroda daugiabučio namo rūsyje organizuojama dėl kelių priežasčių. Pirma – dėl unikalios erdvės, kuri leidžia įdomiau, originaliau patiekti meno darbus. Antra – daugiau filosofinė.

„Dominuoja nuomonė, kad rūsio erdvė gali būti naudojama tik uogienėms ar bulvėms laikyti. Tačiau antrinis erdvės panaudojimas iš esmės pagrindžia antivartotojiškumo judėjimo esmę. Mes galime parodyti, kad vieni daiktai gali virsti kitais, vienos erdvės – kitomis. Ir tam nereikia milžiniškų pastangų“, – mintimis dalinasi vienas iš parodos idėjos autorių Martynas Norbutas.

Pasak M. Šlančauskaitės paroda siekia į įvairias veiklas įtraukti kuo daugiau miestiečių. Pirmiausia pakviečiant tuos, kurie paprastai nesidomi menu ir nesilanko parodose, t.y., daugelio miegamųjų rajonų gyventojus.

„Visiems dalyviams paruošėme nemenkų staigmenų. Pirmiausia jie galės dalyvauti rengiamose kūrybinėse dirbtuvėse ir išmokti, kaip siūti meškiukus. Mėgstantys pasyvesnę veiklą bus kviečiami paklausyti Virginijos Vingrienės paskaitos „Kaip šiukšlės įgyja vertę?“.

Taip pat visi parodos lankytojai turės galimybę balsuoti už labiausiai patikusius darbus ir padėti išrinkti nugalėtojus. Pastarieji pasidalins 550 Lt prizinį fondą“, – sako M. Šlančauskaitė.

Paroda „Ekorūsys“ yra rengiama nuo 2012 m. gruodžio. Panaši paroda pernai buvo surengta ir Telšiuose. Šiemet paroda-konkursas rengiamas įgyvendinant visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Ekorūsys“. Projektą remia Vilniaus miesto savivaldybė.