Kultūra

2015.09.08 13:45

Vilniaus rotušėje – Fotomenininkų sąjungos jubiliejus ir trys parodos

LRT.lt2015.09.08 13:45

Šiemet Lietuvos fotomenininkų sąjunga mini 45 metų sukaktį. Šventiname renginyje Vilniaus rotušėje trečią kartą bus teikiama Skirmanto Valiulio premija, pristatomos parodos bei metraštis „Lietuvos fotografija: vakar ir šiandien `14“.

Šiemet Lietuvos fotomenininkų sąjunga mini 45 metų sukaktį. Šventiname renginyje Vilniaus rotušėje trečią kartą bus teikiama Skirmanto Valiulio premija, pristatomos parodos bei metraštis „Lietuvos fotografija: vakar ir šiandien `14“.

Premija įsteigta žinomam fotografijos ir kino bei televizijos kritikui S. Valiuliui atminti ir jo bendražygiams bei sekėjams įvertinti ir paskatinti.

Kaip teigiama sąjungos pranešime spaudai, renginio metu bus pristatytos trys parodos, atspindinčios šiandienos fotografų kūrybą. Rotušės pirmame aukšte lankytojus pasitiks Arūno Baltėno fotografijų paroda „Namų tyloj“, antrame aukšte – Algirdo Šeškaus paroda bei „Kaunas photo“ festivalio paroda „1974–ųjų karta“.

„Kai rinkau nuotraukas šiai parodai – iš šimtų ir tūkstančių – prisimindavau ne tik dienos metą, bet ir kvapus, garsus, svarbiausia – užburiančią šviesą. Prisipažinsiu, fotografuodamas iš taip arti žmonių gyvenimą, jaučiausi tarsi paslapčiom žiūrėčiau pro kažkieno netyčia paliktas pravertas duris. Ir visgi, fotografuodavau tik tada, kai jusdavau tylų pritarimą, kuris atsirasdavo iš abipusės pagarbos“, – pranešime cituojamas A. Baltėnas.

A. Šeškaus fotografijos balansuoja tarp regimybės ir vizualinės abstrakcijos ribos. Neretai čia sunkiai identifikuojamas vaizdas virsta abstrahuotomis šviesotamsos dėmėmis. Atvaizduose negalime stebėti konkretaus objekto detalių ar faktūrų, bet galime nuspėti autoriaus būsenas ir patys pasinerti į jas.

Ruošiantis „Kaunas photo“ festivalio vienuoliktajam sezonui, jo vadovas Mindaugas Kavaliauskas susisiekė su daugybe dokumentinės fotografijos kūrėjų, kurie buvo arba dalyvavę ankstesnėse festivalio laidose, arba buvo jau įtraukti į būsimų dalyvių sąrašą ir taip subūrė „1974-ųjų kartos“ projekto vienuoliktuką.

Vilniaus rotušėje rodoma sumažinta ir šiek tiek modifikuota parodos versija: Simon Roberts (Jungtinė Karalystė) „Mes Anglai“, Nick Hannes (Belgija) „Žmogaus tęstinumas“, Kirill Goločenko (Ukraina / Vokietija) „Ukrainietiškas proveržis, Kačalka, 7 Km“, Przemyslaw Pokrycki (Lenkija) „Virsmų ritualai“, Gintaras Česonis (Lietuva) „Sutikti miestai“, Vitus Salošanka (Baltarusija / Vokietija) „Svajonių šalis“, Mindaugas Kavaliauskas (Lietuva) „travel'AIR“.

Tai fotografai, gimę 1974 metais ir šiemet tampantys keturiasdešimtmečiais. Ką šie fotografai turi bendro, be jų gimimo metų, žiūrovai galės atrasti parodoje.

Kasmetiniame renginyje taip pat bus pristatytas metraštis „Lietuvos fotografija: vakar ir šiandien `14“, kuris šiemet suskirstytas į keturias temines grupes: „Gyvas archyvas“, „Šiandienos atodangos“, „Atradimai“, „Šalia fotografijos“. Metraščio sudarytojas Gytis Skudžinskas.