Kultūra

2015.09.08 13:45

„Scanoramos“ konkursinėje programoje – penki lietuviški filmai

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Vilniuje vykstančiame „Scanoramos“ kino forume penktadienį prasidės konkursinė trumpametražių filmų programa „Naujasis Baltijos kinas“. Dėl pagrindinio apdovanojimo čia varžysis 15 filmų iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos.

Vilniuje vykstančiame „Scanoramos“ kino forume penktadienį prasidės konkursinė trumpametražių filmų programa „Naujasis Baltijos kinas“. Dėl pagrindinio apdovanojimo čia varžysis 15 filmų iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos.

Vienas iš konkursinės trumpametražių filmų programos Naujasis Baltijos kinas filmų - režisieriaus Karolio Kaupinio „Triukšmadarys“. Filmo pasaulinė premjera įvyko tarptautiniame Lokarno kino festivalyje. „Triukšmadarys“ – debiutinis K. Kaupinio filmas, kurio scenarijaus pagrindu tapo tikra istorija, kai vienoje Vilniaus mokyklų nusprendus pakeisti skambutį, vyko jo rinkimai.

„Renkant skambutį buvo toks entuziazmas dėl Lietuvos vakarietiškumo, kad reikia atitikti kažkokius standartus, reikia, kad nebūtų taip, kaip buvo, kad būtų kažkaip kitaip, o kaip? Skambutis man atrodė įdomi istorija. Kai pradėjau rašyti tą scenarijų, rašydamas mokiausi. Po truputį skambutis traukėsi ir atsirado tokia laukimo tema. Galutinis rezultatas ir yra tas pavojaus laukimas, kuris taip niekada ir neateina“, – pasakoja režisierius.

K. Kaupinis sako, kad filmo min­tį tiksliai per­tei­kia grai­kų poe­to Konstan­ti­no Ka­va­fio ei­lė­raš­tis „Bar­ba­rų be­lau­kiant“ – gy­ve­na­me lauk­da­mi di­de­lio pa­vo­jaus ir tai truk­do mums da­ry­ti, ką ga­li­me ge­riau­sio.

„Man patiko paskutinė eilutė - romai laukia barbarų ir visi pasiruošę, o tie barbarai niekada neateina. Vienas vertimas sako, kad barbarai buvo bent jau kažkokia išeitis. Filmas apie tai, kad lauki, lauki, gyveni baimėje ir tai tampa tavo egzistencijos pagrindu. Ir kai neateina – nežinia, ką daryti. Dažnai tai taikytina mūsų visuomenei –vienybė ir prasmė atsiranda, kai ateina barbarų grėsmės periodas. Kai nuslūgsta – visai nebežinom, kam mes esam“, – svarsto K. Kaupinis.

Filme pagrindinį mokyklos direktoriaus vaidmenį kuria aktorius Valentinas Masalskis.

Konkursinėje Naujojo Baltijos kino programoje dalyvauja 15 filmų: 2 iš Latvijos, 8 iš Estijos, Lietuvai atstovauja 5 filmai.

Be K. Kaupinio „Triukšmadario“ bus rodomi Marijos Stonytės „Kelių eismo taisyklės“ ,Marijos Kavtaradzės „Man dvim keli“, Roberto Neveckos „Džiunglės“, Jurgos Zabukaitės „Romantiniai paukščio kliedesiai“.

Konkursinės programos filmus vertins tarptautinė žiuri, laimėtojas bus paskelbtas per festivalio uždarymą sekmadienį.  

Pačiau apie filmą – interviu „LRT veidai. K. Kaupinis: laukiame barbarų, bet kas bus, jei jie taip ir nepasirodys?“

 
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.