Kultūra

2015.09.08 13:45

Ketvirtosios „Knygų Kalėdos“ skatina domėtis lietuvių literatūra

LRT.lt2015.09.08 13:45

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuota akcija „Knygų Kalėdos“ pradeda ketvirtą kelionę per Lietuvą ir šiais metais kviečia domėtis lietuvių literatūra, surengti knygų skaitymus ir dovanoti Lietuvos rašytojų knygas bibliotekų skaitytojams, skelbiama pranešime spaudai. 

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuota akcija „Knygų Kalėdos“ pradeda ketvirtą kelionę per Lietuvą ir šiais metais kviečia domėtis lietuvių literatūra, surengti knygų skaitymus ir dovanoti Lietuvos rašytojų knygas bibliotekų skaitytojams, skelbiama pranešime spaudai. 

„Knyga įprasmina mūsų valstybės istoriją ir tradicijas, moko svarbiausių gyvenimo vertybių. Per šias „Knygų Kalėdas“ dovanokime lietuvių autorių knygas ir pasirūpinkime, kad jos pasiektų skaitytojus tolimiausiuose šalies kampeliuose“, – sakė Prezidentė.

Jau tradicine tapusi akcija šiais metais sutelkia daugiau nei 2600 šalies viešųjų ir mokyklų bibliotekų. Besiruošdami akcijai, bibliotekininkai sudarė geidžiamiausių lietuvių autorių knygų sąrašą, į kurį įtrauktos tiek lietuvių literatūros klasikos, tiek šiuolaikinių autorių knygos. Bibliotekoms taip pat bus galima padovanoti populiarių užsienio rašytojų knygų, skirtų vaikams ir suaugusiesiems.

Pasak Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkės Alinos Jaskūnienės, didžiąją dalį bibliotekų knygų fondų sudaro iki Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo išleistos knygos. Bibliotekose knygos keliauja iš rankų į rankas, pasiekia didelį skaičių skaitytojų ir greičiau susidėvi. Tačiau knygų fondams atnaujinti trūksta lėšų, todėl žmonių pagalba yra labai reikalinga.

Lapkričio 10 – sausio 6 dienomis knygų bibliotekoms bus galima nupirkti knygynuose „Vaga“, „Pegasas“, „Knygų namai“ ir „Humanitas“. Taip pat portaluose Knygos.lt, Knyguklubas.lt, Knygukatalogas.lt, Manoknyga.lt, Niekorimto.lt ir Patogupirkti.lt. Šiais metais prie akcijos prisijungia ir prekybos tinklas IKI. Akcijos metu bibliotekoms skirtos knygoms bus parduodamos su 20 proc. nuolaida.

Akcija „Knygų Kalėdos“ ne tik sujungia geranoriškus, knygas mylinčius žmones, įstaigas ir organizacijas, bet ir skatina skaityti knygas, domėtis savo krašto autorių kūryba. Šiais metais akcijos kalendoriuje – daugiau nei šimtas renginių. Šalies bibliotekos pakvies skaitytojus į parodas, susitikimus su lietuvių rašytojais, literatūrines ir muzikines popietes, advento vakarones.

Lapkričio 10 dieną, prisijungdamas prie akcijos „Knygų Kalėdos“, knygynų tinklas „Vaga“ kartu su Lietuvių kalbos institutu, atidaro inovatyvią parodą, kuri keliaus per penkis didžiuosius miestus. Parodos lankytojai, pasitelkę interaktyviąsias priemones – elektroninę vartyklę ir kompiuterinius žaidimus, galės susipažindinti su įvairiais lietuviškais žodynais, jų kūrimo istorija, taip pat pasitikrinti kirčiavimo įgūdžius, išbandyti lietuvių kalbos tarmių karaokę.

Lapkričio 13 dieną „Vagos“ knygyne, įsikūrusiame „Ozo“ prekybos centre, bus surengta skaitymo skatinimo iniciatyva „Skaitau akimis ir pirštais“, skirta Brailio raštu išleistai knygi „Eglė, Žalčių karalienė“ pristatyti.

Knygynų tinklas „Pegasas“ skaitytojams, perkantiems knygas bibliotekoms, padovanos kolekcinį „National Geographic“ leidinį, taip pat visoms šalies bibliotekoms įteiks po žurnalo rinkinį. Leidykla „Nieko rimto“ visiems, norintiems prisidėti prie akcijos „Knygų Kalėdos“, siūlo kalėdinių atvirukų, kurių užsakius galima bus paremti šalies bibliotekas.

Nacionalinė akcija „Knygų Kalėdos“ įgyvendinama kartu su bičiuliais: Bibliotekininkų draugija, Lietuvos leidėjų asociacija, Spaustuvininkų asociacija, Mažų ir vidutinių leidėjų asociacija, Rašytojų sąjungos leidykla, nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka, Ugdymo plėtotės centru, knygynų tinklais „Vaga“, „Pegasas“, „Knygų namai“ ir „Humanitas“, leidyklomis „Alma Littera“ ir „Nieko rimto“, Sigutės Chlebinskaitės studija „Tu gali sukurti knygą“, „Mint Vinetu“, nacionaliniu transliuotoju LRT, „Penki TV“, naujienų portalu „15 min.lt“ ir radiju „Laisvoji banga“.

Pernai akcijos metu surinkta daugiau nei 40 tūkst. knygų kaimų ir miestelių bibliotekoms.

Daugiau informacijos apie akciją ir rekomenduojamų knygų sąrašą rasite www.knygukaledos.lt.