Kultūra

2015.09.08 13:45

350 metų skaičiuojantis unikalusis Pažaislis – nepakankamai vertinamas Lietuvoje

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Pažaislio vienuolynas mini 350 metų įsteigimo sukaktį. Lietuvos ir Lenkijos mokslininkai, susirinkę Vilniuje, tvirtino, kad Pažaislis – vienas gražiausių Vidurio Europos architektūros ansamblių, iki šiol lietuvių nepakankamai vertinamas.

Pažaislio vienuolynas mini 350 metų įsteigimo sukaktį. Lietuvos ir Lenkijos mokslininkai, susirinkę Vilniuje, tvirtino, kad Pažaislis – vienas gražiausių Vidurio Europos architektūros ansamblių, iki šiol lietuvių nepakankamai vertinamas.

Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kancleris Kristupas Zigmantas Pacas 1660 metais kreipėsi į Kamaldulių ordiną Romoje, pasižadėdamas finansuoti vienuolyno ir bažnyčios statybą Lietuvoje. Po kelerių metų, gavęs ordino palaiminimą, kartu su architektu ir keliais kamaldulių vienuoliais Pacas netoli Kauno surado tinkamą vienuolynui vietą – Pažaislį – ir pavadino jį Ramybės kalnu.

Legenda byloja, kad iki tol kalnas priklausęs velniams. Pasipiktinę velniai susirinko vežimo rato stebulėje pasitarti, kaip vienuolius išvyti. Tačiau pats Pacas užkalė rato stebulę ir nuo to laiko kalno nebetrikdė blogosios dvasios. Šią ir kitų legendų aprašymus istorikai rado keliautojų laiškuose, vizitatorių ataskaitose, saugomose Romos archyvuose.

„Iš tikrųjų Pažaislio istorija, kaip ir daugelio kitų vienuolynų istorija, yra žinoma dar pakankami miglotai, tačiau dėmesys jai, iniciatyvos leidžia po truputį judėti į priekį ir atskleisti vis daugiau Pažaislio istorijos paslapčių“, – sako istorikas Mindaugas Paknys.

Vilniuje susirinkę Lietuvos ir Lenkijos mokslininkai pristatė naujausius tyrimus. Dar neseniai atradimu tapo kripta Krokuvos kamaldulių vienuolyne. Ten, šalia Lenkijos karaliaus ir Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Mykolo Kaributo Vyšnioveckio, rasta urna su Pažaislio fundatoriaus Paco žmonos palaikais.

„Kai 1988 metais buvo ekshumuoti palaikai, paaiškėjo, kad šalia karaliaus širdies yra dar viena urna, bet ten – Klara Izabelė Eugenija de Maily Lascaris. Ji buvo viena iš Pažaislio vienuolyno fundatorių. Tai mums labai brangus atradimas, nes Pažaislio vienuolynas yra vienas didžiausių kultūros paveldo paminklų Europoje, apie kurį iki šiandien vis dar žinome labai mažai. Labai mažai žinome, kaip atrodė kripta Pažaislyje, kurioje buvo palaidota fundatorių šeima, todėl šis atradimas – neįkainojamas“, – sako Varšuvos kardinolo S. Vyšinskio universiteto istorikė Anna Sylwia Czyz.

Manoma, kad urna su Paco žmonos Klaros Izabelės de Maily Lascaris palaikais iš vienuolyno buvo išvežta po 1832-ųjų, kai vienuolynas caro įsakymu perduotas pravoslavams. Kamaldulių istoriją tyrinėjantis mokslininkas sako, kad Pažaislis – neabejotinai gražiausias baroko architektūros ansamblis Vidurio Europoje.

„Todėl kad pats Pacas ir šitie menininkai, kurie atvažiavo čia arba iš Italijos, arba iš Lenkijos, pastatė tokį vienuolyną, koks neegzistavo anksčiau. Žiūrint į kamaldulių ordino egzistuojančius vienuolynus prieš Pažaislio fundaciją tokio nebebuvo. Pažaislis ypatingas, sakyčiau, ne tik lietuviams, bet apskritai Europos meno istorijoje“, – sako Rafalis Witkowskis, Poznanės A. Mickevičiaus universiteto istorikas.

Stiuko lipdiniuose bažnyčioje atsispindi ir kamaldulių vertybės, ir fundatorių Pacų gyvenimas. Kamalduliai iš kitų išsiskyrė balta tunika, augino ilgas barzdas. Vienuolių ordinas laikėsi griežtos šventojo Benedikto regulos, davę tylėjimo įžadus jie gyveno atskiruose nameliuose, kiekvienas turėjo savo darželį ir kartu susitikdavo tik bažnyčioje ir valgomajame. Nevalgė mėsos ir negėrė vyno.

Atkūrus nepriklausomybę Pažaislio vienuolynas atiduotas seserims Kazimierietėms. Šiandien dalis patalpų atiduotos restoranui, įrengtas viešbutis. Istorikų teigimu, tokia triukšminga veikla nedera su buvusia kamaldulių regula. Tačiau tikimasi, kad ateityje Pažaislio svarba bus įvertinta ir netinkama veikla uždrausta.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt