Kultūra

2019.03.09 21:58

11 maestro Vytauto Kernagio gyvenimo taisyklių: apie sceną, klaidas ir knygas

LRT.lt 2019.03.09 21:58

Pasitikėk savimi, gerbk publiką, skaityk knygas – tik kelios iš taisyklių, kuriomis vadovavosi 2008-aisiais Anapilin iškeliavęs garsus Lietuvos atlikėjas, autorius, režisierius, laidų vedėjas Vytautas Kernagis. 11-a maestro taisyklių šeštadienį feisbuke pasidalino jo sūnus Vytautas Kernagis.

Taisykles jis sakė radęs betvarkydamas šeimos archyvą. „Radau tėvo surašytas taisykles, kuriomis jis vadovavosi. Dieve, kaip taikliai“, – rašo V. Kernagis. Jis sutiko taisyklėmis pasidalinti su LRT.lt skaitytojais.

1. LAIKYKIS DUOTO ŽODŽIO. Dažnai dėl dalyvavimo renginy ar TV laidoj tariamasi tiesiog telefonu. Pažadėjęs – net jei vėliau kažkas pasiūlys tau pelningesnį ar įdomesnį vakarą – mirtinai laikykis duoto žodžio. Pasitikėjimas mūsų žanre – beprotiškai svarbu.

2. JOKIO ALKOHOLIO EINANT I SCENĄ. Jo poveikis (atsipalaidavimas, geresnė nuotaika it t.t....) gryna apgaulė, kurios pats beveik niekad nepastebi, tačiau stipriai gadini nervus kolegoms.

3. NEVĖLUOK Į SUSITIKIMUS IR REPETICIJAS. Ne veltui sakoma, kad punktualumas – karalių mandagumas. Nedaryk kitų savo neorganizuotumo įkaitais.

4. TURĖK SCENINĮ SAIKĄ. Jei tau skirta koncerte sudainuoti tris dainas, tai tiek ir dainuok. Nesvarbu, kad pasisekimas – pašėlęs , o publika kelia ovacijas. Tavo kolegos irgi moka daug dainų, bet niekas nenori išeiti į sceną po vidurnakčio.

Vakaro autografas. Estrados artistas Vytautas Kernagis

5. PASITIKĖK SAVIM. Kiekvienas, einantis į sceną turi galvoti apie save 3–5 proc. geriau nei yra iš tikrųjų. Tai (o ne alkoholis!) suteikia pasitikėjimo. Kokie 86 proc. – jau susikaustymas ir abejonės. Tačiau jei manai apie save 20 ar 30 proc. geriau nei yra - tuštybių tuštybė ir pasipūtimas.

6. TURĖK SAVO NUOMONĘ. Išklausyk visų pastabų ir patarimų. Išklausyk, ir draugus, ir (labai svarbu!) nedraugus. Ir tie, ir kiti dažnai pamato ir pastebi tai, ką tu pats pražiopsojai. Tačiau, visų išklausęs, spręsk tik pats.

7. GERBK PUBLIKĄ. Publika (kaip ir pirkėjas) – visada teisi. Jei kažkas vyksta ne taip – kaltas tik tu. Neradai bendros kalbos. Kiekvieną vakarą publika vis kitokia. Ir tu kitoks. Tam keitimuisi įtakos turi metų laikai, giedra ar lietus, koncerto paskirtis, vieta ir t.t. Vadinasi kiekvieną kartą kalbėkis su konkretaus renginio žiūrovais, o ne su vakardienos ar rytdienos. Gerbk publiką ir elkis taip, kad ir ji gerbtų tave.

8. NEPANIKUOK SCENOJ. Jei tau būnant scenoj įvyksta nenumatyti dalykai - kažkas lūžta, atsijungia, krenta, užgęsta ir t.t. – nepanikuok ir nepasimesk. Publika tikrai įvertins tavo išradingumą išsisukant iš situacijos . Taigi, atsitiktinumai visada tau padės, jei esi jiems pasiruošęs.

9. SKAITYK KNYGAS. Šalia greitojo laikraščių ir žurnalų skaitymo būtinai įprask (išmok!) lėtai skaityti geras knygas. Pats žinau – tai nėra lengva šiame mirga-marga, lekia-skuba pasaulyje, bet vis tiek anksčiau ar vėliau suprasi – Umberto Eco geriau už daug daug gliancinių žurnalų su tavo labai spalvotomis nuotraukomis.

10. PRIPAŽINK SAVO KLAIDAS, bet eik savo keliu. Juk sėkmė kartais ir į kvailio skrybėlę įkiša povo plunksną.

11. NELIŪDĖK. Ne veltui mano mylimas Merfio dėsnio papildymas skamba taip: Vartojant tikslius matematinius terminus, kai 1 + 1 = 2 , simbolis „ = “ reiškia ne ką kitą, kaip „retai, jeigu apskritai kada nors“.