Kultūra

2015.09.08 13:45

„Naujosios dramos dienose“ lankysis svečiai iš Ukrainos

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Trečiadienį nacionaliniame dramos teatre prasideda „Naujosios dramos dienos“. Vyks pjesių skaitymai, o jų temos – nuo Lietuvos tremtinių Sibire prisiminimų, Maidano liudininkų pasakojimų iki teatro aktorių kasdienybės realijos.

Trečiadienį nacionaliniame dramos teatre prasideda „Naujosios dramos dienos“. Vyks pjesių skaitymai, o jų temos – nuo Lietuvos tremtinių Sibire prisiminimų, Maidano liudininkų pasakojimų iki teatro aktorių kasdienybės realijos.

Trečiadienį „Naujosios dramos dienas“ nacionalinio dramos teatro Mažojoje salėje pradės  ukrainietės Natalijos Vorožbit pjesės „Maidano dienoraščiai“ skaitymas. Režisierius  Andrejus Majus sako, kad tai dokumentinis spektaklis, kurį sudaro autentiški Maidano įvykiuose dalyvavusių žmonių interviu. Iš jų sumontavome pusantros valandos kompoziciją, sako režisierius, kurią jau spėjo pamatyti Maskvos, Gdansko, Biškeko, Londono žiūrovai.

„Per Maidano įvykius mums buvo svarbu suvokti, kas vyksta su mumis, kaip mes keičiamės, mums pavyko užfiksuoti kiekvieną dieną, pradedant lapkričio 21-ąja iki vasario 22-osios, įrašinėjome kiekvieną dieną, mes – tai Ukrainos naujosios dramos grupė. Kvietėme žmones iš Maidano, visus – kazokus, merginas įrašinėjome interviu, patys stovėjome Maidane. Kai Maidanas baigėsi, kai pasikeitė valdžia, vasario 27-ąją susirinkome paskutinį kartą. Maidano istorija mums baigėsi. Ir nusprendėme ją pratęsti. Dramaturgė Natalija Vorožbit iš mūsų nufilmuotų 78 valandų vaizdo ir audio įrašų, viso 700 puslapių teksto, parašė kompoziciją, kurioje mums buvo svarbiausia atskleisti, ką jautė žmonės tuo metu“, – pasakojo A. Majus.

Kitoje nacionalinio dramos teatro erdvėje repetuoja dvi režisierės estė Marit Sirgmets ir Simona Biekšaitė, drauge su teatrologu Andriumi Jevsejevu rengiasi pjesės „Džiuljeta“ skaitymui. Šis darbas paremtas socialiniu tyrimu, nagrinėjančiu, ką reiškia dirbti etatine aktore nacionaliniame teatre, kai atlikėjos neatitinka stereotipinių reikalavimų, keliamų jaunų moteriškų personažų atrankose, sako režisierės.

„Mūsų pagrindinė mintis buvo kurti ne pjesę, o dokumentinę dramaturgiją, nusprendėm imti interviu iš aktorių, gal būt taip yra, kad mums vyresnis žmogus yra įdomesnis, su jo patirtim, išgyvenimu, natūraliai“, – sakė S. Biekšaitė.

„Mes esame skirtingų kartų, ir esame iš naujosios Europos teatro pasaulio, taigi, ir mūsų supratimas apie teatrą labai skiriasi nuo to, kaip jį suvokia vyresnės aktorės. Domėtis šia tema paskatino tos skirtybės, žmonės kurių patirtis visiškai kitokia nei mūsų ir ilgametė patirtis būtent nacionaliniame teatre ir kaip mes iš to galime pasimokyti ir ką mes galime duoti, kaip“, – kalbėjo M. Sirgmets.

„Džiuljetos“ skaitymas vyks Mažojoje salėje penktadienį. „Naujosios dramos dienose“ taip pat Birutės Mar režisuotos pjesės „Ledo vaikai“ skaitymas, o šeštadienį Yanos Ross režisuotas Sigitos Ivaškaitės ir Andriaus Jevsejevo pjesės „Savi žudikai“ skaitymas. Visi naujosios dramos dienų renginiai nemokami, o po jų numatomi susitikimai su kūrėjais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.