Kultūra

2014.10.30 20:53

„Titanike“ atidaryta M. Vilučio retrospektyvinė paroda

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2014.10.30 20:53

Dailininkas Mikalojus Vilutis šiemet mini septyniasdešimtmetį. Jubiliejaus proga dailės akademijos ekspozicijų salėje „Titanikas“ atidaryta dailininko kūrybos retrospektyvinė paroda, pirmą kartą tokia išsami per visą jo kūrybinę karjerą.

Dailininkas Mikalojus Vilutis šiemet mini septyniasdešimtmetį. Jubiliejaus proga dailės akademijos ekspozicijų salėje „Titanikas“ atidaryta dailininko kūrybos retrospektyvinė paroda, pirmą kartą tokia išsami per visą jo kūrybinę karjerą.

M. Vilučio parodą sudaro keturios dalys, trys chronologiškai reprezentuoja skirtingus jo kūrybos laikotarpius, o ketvirtoji pristato M. Vilučio taikomąją grafiką, kurtą nuolatos. Ekspozicijoje pristatomi M. Vilučio darbai iš muziejų fondų, iš privačių kolekcijų ir iš dailininko dirbtuvės. Pasak parodos kuratorių, parodoje siekta atskleisti dailininko kūrybos visumą.

„Dabar žiūriu, mano kuratorės Kristina ir Jurga – jos surengė tokią parodą, surinko tuos visus darbus, iškabino ir aš dabar pamačiau, kad aš esu geras menininkas, neblogas menininkas, paroda man tą priminė“, – kalbėjo M. Vilutis.

Parodos kuratorių teigimu, M. Vilučio meninės raiškos spektras labai platus. Jo kūrybinis kelias prasidėjo 8-jame dešimtmetyje. Ekspresyvūs piešiniai, modernios graviūros, ofortai ir avangardinės ankstyvosios šilkografijos iškart patraukė daugelio dėmesį. Lengvai atpažįstamas spalvingas, sudėtingas, grakščių formų su gausiais ornamentais „vilutiškasis“ braižas galutinai susiformavo 9–10 dešimtmečiais. Šiuo laikotarpiu greta šilkografijų atsirado nemažai tapybos, skulptūros kūrinių.

„Kai pabaigiau dailės akademiją, gyvenau labai spalvotą gyvenimą, tada visi taip gyveno, daug gerdavom, kurdavom kitokius paveikslus, buvau jaunas, pasiimdavau vatmano lapą ir paimdavau storą teptuką tiesiog paišydavau juodu tušu per porą valandų 10 išpaišydavau, vienas pavykęs, patvarkydavau ir tada perspausdindavau šilkografiją.

Jau po to, kai pradėjau gyvent teisingai, mečiau gert, ir to periodo jau yra kai pažiūri, toks sotus gyvenimas ir darbai pasidarė sotūs, tokie sugalvoti padaryti, kur dalyvavo daugiau protas negu dūšia. Paskui tas gyvenimas... Pradėjau smirdėt pats sau, po to vėl pradėjau daryt kitokius dalykus, kompiuteris atsirado“, – pasakojo M. Vilutis.

M. Vilutis kūrė ir plakatus, ir knygų iliustracijas, ekslibrius. M. Vilučio kūrybos įvairovę atspindi ir pats naujausias kūrinys – skulptūra, baigta prieš kelias dienas, kurią jis kūrė drauge su broliu skulptoriumi. Ją pavadino žmogumi.

„Manęs čia klausia žmogus: tai kodėl vyras? Aš visai ne tą turėjau galvoj, visai nenorėjau, kad būtų galvojama, kad aš koks moterų neapkentėjas, galima jį pakeist ir padaryt moterį labai nesunkiai, viskas dabar jau moteris pasidarė, taip gudriai viską padariau, kad pagal pageidavimą“, – aiškino dailininkas.

Paroda „Titanike“ veiks mėnesį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.