Kultūra

2015.09.08 13:45

Lankytojai jau įleidžiami į istorinius Nerono rūmus

Jolanta Paškevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Lankytojai vėl gali išvysti garsiuosius senovės Romos imperatoriaus Nerono rūmus Amžinajame mieste. Bet tik savaitgaliais ir tik dėvėdami apsauginius šalmus, nes auksiniai Nerono rūmai vis dar renovuojami.

Lankytojai vėl gali išvysti garsiuosius senovės Romos imperatoriaus Nerono rūmus Amžinajame mieste. Bet tik savaitgaliais ir tik dėvėdami apsauginius šalmus, nes auksiniai Nerono rūmai vis dar renovuojami.

Tai buvo prastos šlovės imperatoriaus sau pačiam statytas paminklas – pramogų rūmai, kurių sienos buvo dengtos auksu, puošti pusiau brangiais akmenimis ir dramblio kaulu. Juos Neronas nurodė pastatyti po jo paties sukelto gaisro, kuris sunaikino nemenką dalį Amžinojo miesto.

Nerono nekentęs kitas Romos imperatorius Trajanas rūmus nutarė paversti griuvėsiais ir virš jų pastatė savo pirtis. Bet XV amžiuje Nerono rūmai atkasti, Renesanso genijai, Rafaelis ir Mikelandželas, lynais per plyšius leisdavosi studijuoti jų sienų tapybos, kuriai gresia visai išnykti, nes drėgmė čia siekia 90 procentų.

Maža to, 2005-aisiais vyriausybė perspėjo, kad vanduo sunkiasi į požemyje esančias sales, lubos gali griūti, tad nutarta neleisti turistų, kurių per dieną būdavo ne mažiau tūkstančio. Nerono rūmai pradėti renovuoti, jų sutvirtinimui jau išleista 12 milijonų eurų.

„Šaliname plyšius, keičiame plytas, kurios iškrito per ilgus šimtmečius, tai sutvirtina monumentą, teikia jam daugiau stabilumo, skliautai vėl galės saugiai remtis į vertikalias struktūras“, – pasakoja rūmų „Domus aurea“ komplekso direktorė Fedora Filippi.

Sutvirtinus sienas į beveik dviejų tūkstančių metų senovės Romos paminklą vėl pradėtos leisti turistų grupės po 25 žmones, nors renovavimo darbai vyksta toliau. O Italijos kultūros ministerija kreipėsi į rėmėjus, kad padėtų atkurti visą 16 tūkstančių kvadratinių metrų komplekso didybę, sodus, tam reikia dar 30 milijardų eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.