Naujienų srautas

Kultūra2015.09.08 13:45

Atsisveikinimas su rašytoju R. Granausku – ketvirtadienį

LRT RADIJAS, BNS, LRT.lt 2015.09.08 13:45

Eidamas 76-uosius metus mirė vienas žymiausių Lietuvos rašytojų Romualdas Granauskas, praneša LRT radijo naujienų tarnyba.

Eidamas 76-uosius metus mirė vienas žymiausių Lietuvos rašytojų Romualdas Granauskas, praneša LRT radijo naujienų tarnyba.

Rašytojas mirė Vilniuje, ligoninėje, BNS patvirtino Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkas Antanas A. Jonynas. Rašytojas pastaruoju metu sunkiai sirgo.

Atsisveikinimas su rašytoju vyks Vilniaus šv. Jonų bažnyčioje trečiadienį, spalio 29 d., nuo 15 iki 21 val., ketvirtadienį, spalio 30 d., nuo 10 val. Karstas išnešamas 14 val. Laidotuvės vyks Vilniuje, Antakalnio kapinėse.

R. Granauskas gimė 1939 metais Mažeikiuose, baigė Sedos darbo jaunimo mokyklą, dirbo Skuodo laikraščio „Mūsų žodis“ ir žurnalo „Nemunas“ redakcijose, taip pat yra dirbęs statybininku, šaltkalviu, radijo korespondentu, mokytojavęs Mosėdyje. Apsakymus rašytojas pradėjo spausdinti 1954 metais. Kūrėjas išleido daugiau nei 20 prozos knygų. Jis taip pat yra parašęs ir pjesių.

2013 m. R. Granausko knygą „Šventųjų gyvenimai“ Lietuvos literatūros ir tautosakos institutas išrinko kūrybiškiausia metų knyga. Šiais metais jo autobiografinė knyga „Trečias gyvenimas“ yra tarp pretendentų tapti Metų knyga suaugusiųjų knygų kategorijoje.

Apie R. Granausko kūrybą literatūros kritikė Elena Bukelienė yra rašiusi, kad rašytojas sukūrė savitą originalų estetizuoto žodžio stilių, į naują pakopą pakėlė pasakojimo meną. Anot E. Bukelienės, R. Granauskas priklauso tiems rašytojams, kurie, kartą suvokę savo misiją, jai ištikimi išlieka visą gyvenimą.

R. Granauskas yra Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas.

Pokalbis su R. Granausku laidoje „Naktinis ekspresas“:

Pokalbis apie rašytoją radijo laidoje „Literatūros akiračiai“:

Valstybės vadovai reiškia užuojautą

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, premjeras Algirdas Butkevičius ir Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė pareiškė užuojautą dėl rašytojo R. Granausko mirties.

D. Grybauskaitė teigia, kad R. Granauskas buvo išskirtinio talento prozininkas, sukūręs savitą rašymo stilių, puoselėjęs lietuviško žodžio tradicijas ir didelį dėmesį skyręs Lietuvai ir jos žmonėms.

„Rašytojo knygos – tai kovojančio ir nepasiduodančio žmogaus istorijos, kuriose liudijami skaudūs, neretai tragiški įvykiai, tačiau juose nėra moralinio pralaimėjimo, nes niekada neišsižadama savo žemės, tapatybės, kalbos“, – sakoma Prezidentūros pranešime.

A. Butkevičius savo ruožtu R. Granauską apibūdina kaip gilų pėdsaką Lietuvos kultūroje palikusį prozininką ir dramaturgą.

„Šiemet atšventęs savo 75-metį, jis didelę dalį brandžiausių kūrinių sukūrė jau nepriklausomos valstybės metais, už ką 2000 metais buvo įvertintas Nacionaline kultūros ir meno premija. Rašytojas niekada nesitraukė į šalį, kai reikėjo tarti svarų pilietinį žodį, savo kūryba aktyviai pozicijai kvietė ir Lietuvos žmones“, – sakoma Vyriausybės vadovo užuojautoje.

Seimo Pirmininkė savo užuojautoje sako, kad R. Granauskas paliko didelį kūrybinį palikimą.

„Tai itin skaudi netektis Lietuvai praradus didžiulio talento ir jautrios žmogiškos prigimties menininką. Rašytojas mums paliko neįkainojamos vertės dvasinės brandos ir lietuviško žodžio kūrybinį palikimą. Jo proza tapo mūsų lietuviškos savasties, lietuviškos tapatybės ir gilios bendražmogiškos patirties dalimi. Tegul brangus prisiminimas apie šią iškilią asmenybę lieka mums visiems – tiems, kurie atvertė jo knygų puslapius, kurie pažinojo, bendravo, ir tiems, kuriems jis buvo mokytojas“, – rašoma užuojautoje.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi