Kultūra

2015.09.08 13:45

Paryžiuje po smarkiai vėlavusios rekonstrukcijos atidarytas P. Picasso muziejus

BNS2015.09.08 13:45

Praėjus kiek daugiau nei penkeriems metams nuo uždarymo atnaujinimui, kuris iš tikrųjų turėjo trukti dvejus metus, Paryžiaus Pablo Picasso muziejus šeštadienį atvėrė duris, vis dar netylant ginčams dėl šio 52 mln. eurų atsiėjusio projekto.

Praėjus kiek daugiau nei penkeriems metams nuo uždarymo atnaujinimui, kuris iš tikrųjų turėjo trukti dvejus metus, Paryžiaus Pablo Picasso muziejus šeštadienį atvėrė duris, vis dar netylant ginčams dėl šio 52 mln. eurų atsiėjusio projekto.

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as per ceremoniją sakė, kad šis muziejus yra „vienas nuostabiausių pasaulyje ir vienas labiausiai jaudinančių, nes sutelkia didelį ir gausų garsiausio XX amžiaus menininko darbą“.

Tačiau ceremonija nelabai nuslėpė pagiežą dėl šio projekto, kurį lydėjo muziejaus direktorės atleidimas, griežti menininko sūnaus žodžiai, vėlavimas ir didžiulis biudžeto viršijimas.

Muziejus, įsikūręs 17-ojo amžiaus baroko rūmuose istoriniame Paryžiaus Marė kvartale, buvo iš pagrindų modernizuotas ir dabar užima daugiau kaip dvigubai didesnį plotą.

Tačiau kaina 22 mln. eurų viršija biudžetą dėl padidėjusio darbų masto, kilo konfliktas tarp P.Picasso sūnaus Claude'o ir Prancūzijos vyriausybės, o beveik dešimtmetį muziejui vadovavusi Anne Baldassari šio darbo nebedirba.

Muziejus, kuris pirmą kartą duris atvėrė 1985 metais, didžiuojasi viena didžiausių pasaulyje P. Picasso darbų kolekcija – maždaug 5 tūkst. paveikslų, piešinių, skulptūrų, keramikos darbų, fotografijų ir dokumentų.

Šis ispanų menininkas beveik visą savo gyvenimą praleido Prancūzijoje ir dauguma muziejaus eksponatų po dailininko mirties 1973 metais buvo palikti Prancūzijos valstybei.

Kitus eksponatus padovanojo menininko šeimos nariai, tarp jų – našlė Jacqueline.

F. Hollande‘as per atidarymą taip pat pasinaudojo proga ir teisino šiuolaikinį JAV menininką Paulą McCarthy, kurio prieštaringai vertinamas pripučiamas kūrinys Paryžiaus Vandomo aikštėje, turintis abstrakčiai vaizduoti Kalėdų eglę, bet daugeliui panašus į didžiulį žalią sekso žaislą, tapo vandalų taikiniu ir buvo pašalintas.

Prezidentas pasmerkė „kvailumo aktą, kuris nulemia menininko užpuolimą ar jo darbo naikinimą“.

„Tautos talentą galima išmatuoti ta svarba, kurią ji priskiria menininkams“, – pridūrė F. Hollande‘as.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.