Naujienų srautas

Kultūra2014.10.23 14:52

Įsisiūbavo konfliktas dėl teatrų ir koncertinių įstaigų reformos

Kultūros ministerijai pareiškus ketinimą biudžetines kultūros įstaigas reorganizuoti į viešąsias, sukilo aktoriai ir dainininkai. Jų teigimu, reforma kūrybinius darbuotojus paliktų be socialinių garantijų. Po ilgų ginčų kultūros ministras teigia, kad teatrų vadovai neturi kaip atleisti mažai dirbančių pensinio amžiaus sulaukusių aktorių.

Kultūros ministerijai pareiškus ketinimą biudžetines kultūros įstaigas reorganizuoti į viešąsias, sukilo aktoriai ir dainininkai. Jų teigimu, reforma kūrybinius darbuotojus paliktų be socialinių garantijų. Po ilgų ginčų kultūros ministras teigia, kad teatrų vadovai neturi kaip atleisti mažai dirbančių pensinio amžiaus sulaukusių aktorių.

Aktorių ir Kultūros ministerijos nesutarimai dėl planuojamos teatrų bei koncertinių įstaigų reformos netyla antrą savaitę. Aktoriai protestuoja, kad po reformos jie neteks socialinių garantijų.

Tuo metu kai kurie teatrų vadovai sako, kad teatrus pertvarkius į viešąsias įstaigas jie laisviau disponuotų lėšomis – pavyzdžiui, nepanaudoję per metus gauto finansavimo, neturėtų jo grąžinti į biudžetą, o galėtų pasilikti kitiems pirkiniams ar pastatymams.

„Išnaudojant visą turimą teatro bazę būtų galima užsidirbti papildomų lėšų, kurios būtų skirtos būtent kūrybos fondui“, – sako Nacionalinio Kauno dramos teatro direktorius Egidijus Stancikas.

Kaip viešoji įstaiga jau daugelį metų veikia „Keistuolių teatras“. Jo vadovas sako, kad gyvena netolygiai – būna ir linksmesnių, ir labai vargingų dienų. Aktoriai gauna atlygį už valandas scenoje.

„Susikaupti pensiją dirbant tokiame kaip mūsų teatre yra nelabai realu. (...) Dabar yra meno kūrėjo statusas, kuris duoda socialines garantijas“, – sako Keistuolių teatro direktorius Aidas Giniotis.

Kultūros ministerija argumentuoja, kad praėjusiais metais iš 368 aktorių ir solistų, dirbusių dramos ir muzikiniuose teatruose, 105 spektakliuose dalyvavo nuo vieno karto per metus iki dviejų kartų per mėnesį.

Po reformos su aktoriais būtų sudaromos terminuotos darbo sutartys iki penkerių metų.

„Po penkerių metų ateis kitas vadovas, jam reikalingi bus kiti žmonės, o tie, kurie dirbo, – ką jie darys, iš ko jie gyvens? Nors šiandien ministras tvirtino, kad labai jau geros tos garantijos, man neatrodo geros“, – sako Teatro sąjungos vadovas Ramutis Rimeikis.

„Man labai patiko ministro pasakymas, kad pirma mes šitą įstatymą priimsim, o po to jau galvosim, apie ekonominę apsaugą atleistiems žmonėms. Tai čia tas pats, kas aš įmetu kačiuką į gaisrą, o po to jau pasirūpinsiu, kaip jį ištraukti iš jo“, – sako aktorė Larisa Kalpokaitė.

„Jeigu bus taip kertama, tai atsitiks lygiai tas pats, kaip su kino studija. Ji dingo tiesiog. Lygiai taip pat gali dingti ir teatras. Ir tai visa daroma dėl 60 dramos aktorių, kurie yra mažai užimti“, – sako aktorius Arūnas Sakalauskas.

Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto iniciatyva surengtas kultūros ministro susitikimas su teatrų bei koncertinių įstaigų darbuotojais. Po kelias valandas trukusių ginčų ministras pripažino, kad terminuotos darbo sutartys reikalingos, nes šiandien teatrų vadovai skundžiasi, jog negali atleisti mažai dirbančių pensinio amžiaus žmonių.

„Ar iš tikro iki išėjimo Anapilin ta darbo sutartis turi tęstis. Mes turime apie tai kalbėt. (...) Manau, kad darbo grupė dirbs, aktoriai ir kiti teatro žmonės aktyviai įsijungs į ją su savo pasiūlymais, su savo pastabomis ir, be abejo, įstatymas turi būti toks, kad atitiktų daugumos lūkesčius“, – sako kultūros ministras Šarūnas Birutis.

Pasak Biručio, reformos projektas nebus teikiamas Seimui, kol nebus išspręsti iškilę nesutarimai. Į darbo grupę, kuri rengia projektą, jau pakviesti ir visų kultūros įstaigų atstovai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi