Kultūra

2015.09.08 13:45

Švedai atkūrė XVII a. patrankos šūvius

Saulius Masalskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Unikalaus Švedijos karo laivyno muziejaus, skirto legendiniam XVII a. laivui „Vasa“, specialistai pradėjo rimtai tyrinėti pagrindinę šio grėsmingo laivo dalį – patrankas. Ir netgi sugebėjo iš jų pašaudyti.

Unikalaus Švedijos karo laivyno muziejaus, skirto legendiniam XVII a. laivui „Vasa“, specialistai pradėjo rimtai tyrinėti pagrindinę šio grėsmingo laivo dalį – patrankas. Ir netgi sugebėjo iš jų pašaudyti.Tam visų pirma teko pagaminti tikslią pagrindinių „Vazos“ pabūklų kopiją. 1628-aisiais pastatytas laivas buvo ginkluotas 24-ių svarų sviediniais šaudančiais bronziniais pabūklais. Tais laikais tai buvo itin moderni, palengvinta patranka, kuri šaudė 10 kg sveriančiais geležiniais sviediniais.

Taigi 1,3 tonos sverianti patrankos kopija buvo išlieta, jos vamzdis išgręžtas, pagamintas medinis lafetas su keturiais ratais ir pagamintos tikslios 24-ių svarų sviedinių kopijos. Taip pat iš ąžuolinių balkių buvo pagaminta tiksli pačios „Vazos“ borto kopija. Ties sutvirtinimais jo storis viršija metrą.      

„Pagrindinis šio projekto tikslas – išsiaiškinti, kaip žmonės tikėjosi panaudoti „Vazą“ kaip karo laivą 1628-aisiais. O pagrindinė šios technologijos dalis yra pati pratranka. Taigi reikia sužinoti, ką ši patranka gali padaryti. Kaip toli ji šauna, koks sviedinio greitis, jos taiklumas“, – pasakoja projekto vadovas Fredas Hocheris.

Wikimedia Commons nuotr.

2,8 m. ilgio patranka buvo užtaisyta dūminio parako užtaisu, pagamintu Vokietijoje pagal 300 metų senumo receptus ir apvaliu geležiniu sviediniu.

Pirmasis šūvis parodė, kad garso greičiu išautas sviedinys lengvai pramuštų priešų laivo bortą, net jei jis būtų toks modernus, pagal tų laikų standartus, laivas kaip „Vasa“. Atstumas iki taikinio buvo mažiau šimto metrų, bet tai turėtų būti įprasta XVII amžiaus karuose.

Kita vertus, tai buvo nesprogstančių sviedinių laikai, taigi skylė laivo šone nebuvo didelė, todėl mūšyje tokie mediniai laivai galėdavo atlaikyti ne vieną dešimtį pataikymų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.