Kultūra

2015.09.08 13:45

L. Walesos žmonos istorija atgims Nacionalinio teatro scenoje

BNS2015.09.08 13:45

Nacionaliniame dramos teatre Vilniuje antradienį žiūrovai galės išvysti buvusio Lenkijos prezidento ir „Solidarumo“ judėjimo lyderio Lecho Walesos žmonos Danutos autobiografinę istoriją.

Nacionaliniame dramos teatre Vilniuje antradienį žiūrovai galės išvysti buvusio Lenkijos prezidento ir „Solidarumo“ judėjimo lyderio Lecho Walesos žmonos Danutos autobiografinę istoriją.

Monospektaklis „Danuta W“, kuriame D. Walesos vaidmenį atlieka žymi lenkų aktorė Krystyna Janda, pastatytas prieš dvejus metus pagal D. Walesos autobiografinę knygą „Svajonės ir paslaptys“.

Kaip antradienį Vilniuje pristatydama spektaklį sakė D. Walesa, parašyti knygą, kurioje drąsiai atpasakojami tiek jos pačios asmeniniai, tiek istoriniai Lenkijos įvykiai nuo pat „Solidarumo“ kūrimosi iki šių dienų, ji pasiryžo paskatinta jos aplinkos žmonių ir tam ruošėsi kelerius metus.

„Prieš pradėdama rašyti, kelerius metus apie tai mąsčiau. Kai tekdavo keliauti, lydėti vyrą, manęs labai dažnai klausdavo, ar nenoriu to aprašyti, nes tiek daug keliauju, sutinku įvairių žmonių. Kai sugalvojau, kad išties tai padarysiu, tada kilo problema, kas tai aprašys. Kadangi pažinojau žurnalistą Piotrą Adamowiczių, nusprendžiau, kad ponas Piotras aprašys tai, ką aš papasakosiu. Dvejus metus rengėme knygą, rinkome medžiagą. Buvo labai daug medžiagos, reikėjo pasirinkti, ką rašysime“, – pasakojo moteris.

Knyga Lenkijoje per kelis mėnesius parduota 300 tūkst. egzempliorių tiražu, ji išversta į portugalų, ukrainiečių, rumunų, bulgarų, čekų ir prancūzų kalbas.

Režisieriaus Andrzejaus Wajdos mūza dažnai vadinama aktorė K. Janda tvirtino, kad pasiūlymą kurti pjesę iš leidyklos gavo praėjus pusmečiui nuo knygos pasirodymo.

„Pirma reakcija buvo šokas, bet paskui supratau, kad tai išskirtinė galimybė pastatyti gyvą spektaklį apie tokią išskirtinę asmenybę. Kas dar puikiau – gavau galimybę pritaikyti knygą scenai, tad gimė pjesė, sukurta būtent man“, – sakė aktorė.

Ji tvirtino, kad knygos medžiaga leistų sukurti bent keturis spektaklius, o pirmoji pjesė, pastatyta pagal 70 puslapių scenarijų, turėjo trukti keturias valandas, ji buvo sutrumpinta.

Spektaklio scenaristas ir režisierius – Januszas Zaorskis bei operatorius Andrzejus Wolfas sukūrė ir spektaklį lydintį dokumentinį filmą. Kūrėjai asmeniškai pažinojo Walesų šeimą, tad, pasak K. Jandos, turėjo svarbių spektakliui detalių.

Aktorė pasakojo, jog spektaklyje ji nesistengė vaidinti D. Walesos, tačiau stengėsi perteikti universalias moters vienišumo ir atsakomybės temas.

Tuo metu D. Walesa teigė visiškai nesikišusi į spektaklio kūrimą ir galutinį jo variantą pamačiusi tik per išankstinę premjerą Gdanske.

Nei D. Walesa, nei knygos autorius P. Adamowiczius nematė galutinės pjesės adaptacijos varianto, į premjerą atėjo ir pats buvęs prezidentas L. Walesa.

Prieš pasirodant premjerai Lenkijos spauda eskalavo Walesų šeimos santykius, esą jie buvo susipykę.

„Pasakiau, kad nėra ko jaudintis – sakiau, kad šis spektaklis yra prisipažinimas meilėje jums. Prezidentas atsakė: „Gyvenime aš turiu svarbesnių reikalų, negu meilė“. Tačiau išties aš juo žaviuosi – reikėjo nepaprastos drąsos tuo metu, kai žurnalistai tik rašė apie tai, kad yra blogai, ateiti į spektaklį ir nesant tikram, kas bus pasakyta ir parodyta, klausytis, kai vaidinama apie tave“, – sakė aktorė.

Spektaklis prasideda K. Jandai vardijant Walesų vaikų vardus – būtent premjeroje aktorė tvirtino „užsikirtusi“ ties trečiuoju, kai pakėlusi akis į salę susitiko abiejų sutuoktinių žvilgsnius.

„Tuomet iš tamsos pasigirsta prezidento balsas – ponia Kristina, nesijaudinkite, aš taip pat neprisimenu visų savo vaikų gimimo datų. Be abejo, visa salė prapliupo juoku, tai man davė minutę susiimti ir prisiminti“, – prisiminė K. Janda.

Žurnalistai tai esą įvertino kaip iš anksto surežisuotą veiksmą, nors taip ir nebuvo.

Walesos susituokė 1969 metais, šeima susilaukė aštuonių vaikų.

Buvusio Lenkijos prezidento žmona garsėja savo nusistatymu prieš komunistinę valdžią,

D. Walesa pasaulyje žinoma ir dėl įvykio 1983-iaisiais, kai vyko į Oslą atsiimti Nobelio taikos premijos už savo vyrą. L. Walesa tuo metu bijojo, jog dėl politinių neramumų šalyje tuometinė Lenkijos valdžia jam neleis grįžti į šalį, jei jis pats vyks atsiimti premijos.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.