Naujienų srautas

Kultūra2015.09.08 13:45

V. Kasiulio muziejuje – išeivijos grafiko T. Valiaus šimtmečio paroda

Vytauto Kasiulio dailės muziejus Vilniuje supažindina su dar vieno išeivijos dailininko – Telesforo Valiaus – kūryba. Grafiko šimtmečiui skirtoje parodoje – darbai nuo jo studijų laikų Kaune iki paskutiniųjų, kurtų Kanadoje.

Vytauto Kasiulio dailės muziejus Vilniuje supažindina su dar vieno išeivijos dailininko – Telesforo Valiaus – kūryba. Grafiko šimtmečiui skirtoje parodoje – darbai nuo jo studijų laikų Kaune iki paskutiniųjų, kurtų Kanadoje.

Retrospektyvinėje išeivijos dailininko parodoje pristatoma 140 kūrinių – nuo ankstyvųjų studentiškų estampų iki gimtosios Žemaitijos ilgesio kupinų litografijos ciklų „Žemaitija“ ir „Paskutinis rytas“.

Parodos rengėjai darbus rinko iš Lietuvos muziejų saugyklų, T. Valiaus šeimos archyvų.

Vienas ryškiausių 20 amžiaus pradžios dailininkų T. Valius formavo Lietuvos grafikos mokyklos stilių. Jo darbai išsiskiria savita ekspresionistine raiška, improvizacijos laisve.

„Jis improvizavo su monotipija taip pat, kaip niekas kitas. Jis spaudė nuo stiklo iki 18 kartų, vis išgaudamas naujesnius, gilesnius tuos spalvinius sąskambius. Jeigu jūs pasidairysite po salę, jūs įsižiūrėkit, kaip tiesiog žaižaruoja tos spalvos, manau, ta tokia ekspresijos jėga – išskirtinė“, – sako parodos kuratorė Regina Urbonienė.

Pasak parodos kuratorės, Žemaitijoje augęs, vėliau Telšių Alkos muziejui medžio drožinius rinkęs T. Valius išeivijoje išsiskyrė lietuviškos tautosakos temomis, kūriniuose – ir karo metų išgyvenimai. Pasitraukęs į Vakarus, T. Valius daugelį metų nebendravo su sovietinėje Lietuvoje likusia gimine, nenorėjo, kad dėl jo giminės būtų persekiojami. Sūnėnas Andrius teigia, kad paskutinis pasimatymas, kai visa šeima traukėsi artėjant frontui, buvęs netikėtas.

„Telesforo važiavimas buvo labai trumpas. Jis sako: žinot, jūs traukit, pavakarop aš atvažiuosiu su dviračiu. Palaukit, sako, po to jau toliau trauksime. Ir mes laukėm laukėm ten Palūkstyje, gimtinėje, taip ir nesulaukėm, o paaiškėjo po labai daug metų, kad jis su Augustinavičium kartu įsėdo į kokį tai laivą karinį, ar ne karinį, kaip teta pasakojo. Ir atsidūrė Freiburge“, – sako dailininko sūnėnas Andrius Valius.

Apsigyvenęs Kanadoje T. Valius dažnai keliaudavo į Paryžių, kur bendraudavo su prieškario kolegomis – Vytautu Kasiuliu, Antanu Mončiu, Žibuntu Mikšiu. Valius yra iliustravęs daugelio išeivijos poetų kūrybos rinkinius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi