Kultūra

2019.03.08 23:20

Parodoje „Laisva“ – pokalbis apie moteris kolekcininkes

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.03.08 23:20

Tarptautinę moterų solidarumo dieną Vilniaus galerija „April“ atidarė parodą, kurioje 22 dailininkės moterys pristato savo kūrybą. Menotyrininkai parodos atidarymui pasirinko netikėtą pokalbį – apie žymiausias moteris kolekcininkes Lietuvoje ir pasaulyje.

„22 dailininkės – tai 22 laisvės“, – taip parodą viename Vilniaus centrų „K29“ pristato ją parengęs galerijos „April“ kuratorius Tomas Ivanauskas.

Dalios Kasčiūnaitės, Dovilės Bilkštienės, Eglės Kuckaitės, Nijolės Vilutienės, Nomedos Saukienės, Rūtos Jusionytės, Sigitos Maslauskaitės ir daugelio kitų žinomų Lietuvos menininkių darbai – ne vienintelis penktadienį atidarytos parodos akcentas.

Menotyrininkės moters dienos proga pasiūlė ne tik pasižiūrėti į moteris kūrėjas, bet ir, pavyzdžiui, į moteris, kurios kolekcionavo meną. Lietuvoje jų būta nedaug. Daugiausia tai buvo šeimos kolekcijos, tačiau pasitaikydavo, kad tik moteris rinko meno kūrinius, kaip prezidento Kazio Griniaus žmona Joana Dominika Griniuvienė, kolekcionavusi tautines juostas.

„Abu Vileišiai buvo dideli meno gerbėjai. Pavyzdžiui, Pirmoji lietuvių dailės paroda kaip tik ir vyko Vileišių rūmuose, ir jie pirko meno kūrinius iš tos parodos, ir iš kitų pirmųjų lietuvių dailės parodų. Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė buvo Vlado Eidukevičiaus kaip ir globėja, galbūt čia toks buitinis faktas, bet visgi ji jį pamaitindavo, nes dailininkai ypač tais laikais tikrai gyveno sunkiai“, – pasakojo menotyrininkė Austėja Mikuckytė-Mateikienė.

Menotyrininkės A. Mikuckytė-Mateikienė ir Aistė Paulina Virbickaitė, parodos atidaryme pasirinkusios pasakoti apie Lietuvos ir pasaulio moteris kolekcininkes, teigia, kad tokių, kurios remtų ir kauptų meną, vis dar nedaug.

Paroda „Laisva“ centre „K29“, Vilniuje, veiks visą kovą.

Panorama
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.