Kultūra

2015.09.08 13:45

J. Basanavičiaus premiją siūloma skirti filosofui V. Bagdonavičiui

BNS2015.09.08 13:45

Valstybinę Jono Basanavičiaus premiją šiemet siūloma skirti filosofui, Vydūno draugijos įkūrėjui Vaclovui Bagdonavičiui.

Valstybinę Jono Basanavičiaus premiją šiemet siūloma skirti filosofui, Vydūno draugijos įkūrėjui Vaclovui Bagdonavičiui.

Šią premiją jam norima suteikti už reikšmingiausius darbus ugdant tautinę savimonę, Vydūno idėjų skleidimą ir įprasminimą bei Mažosios Lietuvos kultūros paveldo įamžinimą ir sklaidą.

Šiai kandidatūrai pritarė Kultūros ir meno taryba, o galutinį sprendimą turi priimti Vyriausybė.

„V. Bagdonavičiaus asmenybė kaip niekas kitas atitinka Jono Basanavičiaus premijos paskirties esmę – jo mokslinių tyrimų laukas nuo pat pirmų jo mokslinės veiklos metų yra susijęs su Lietuvos filosofijos ir etninės minties istorija. Labiausiai žinomas kaip Vydūno filosofinės minties tyrinėtojas, puoselėtojas ir skleidėjas.

Su Vydūno asmenybe jį sieja ne tik mokslinis, analitinis-interpretacinis interesas, bet ir atsakomybės už tautos likimą jausmas, tautos moralinio atgimimo ugdymas. Todėl šio filosofo idėjų priminimas, įvertinimas ir sklaida yra bene didžiausias mokslininko įnašas į dvasinį ir kultūrinį visuomenės turtinimą“, – rašoma Lietuvos kultūros tyrimo instituto direktorės Jolantos Širkaitės rekomendacijoje.

V. Bagdonavičius Vilniaus universitete yra baigęs lietuvių kalbą ir literatūrą, tačiau apsigynė filosofijos disertaciją ir jos pagrindu išleido monografiją „Filosofiniai Vydūno humanizmo kūriniai“. Daug metų jis dirba Lietuvos kultūros, filosofijos ir meno institute, kurį laiką jam vadovavo, 1988 metais įkūrė Vydūno draugiją ir jai vadovavo, yra arba buvo žurnalo „Filosofija. Sociologija“ bei „Humanistica“ redaktoriaus pavaduotojas, almanachų „Romuva“, „Naujoji sąmonė“ vienas atsakomųjų redaktorių, Visuotinės lietuvių enciklopedijos autorius.

Valstybinę Jono Basanavičiaus premiją Kultūros ministerija įsteigė 1992 metais. Ji skiriama už reikšmingiausius pastarųjų penkerių metų Lietuvoje ir užsienyje gyvenančių lietuvių darbus, susijusius su etninės kultūros tradicijų plėtojimu, puoselėjimu, ugdymu ir tyrinėjimu, taip pat kūrybinę ir mokslinę veiklą etninės kultūros srityje.

Apdovanojimo dydis – 65 tūkst. litų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.