Kultūra

2014.10.17 14:48

Festivalio „Šokiai visiems“ organizatoriai: apie konkurenciją, draugystę ir šokių virusą

LRT.lt2014.10.17 14:48

Kol skaitote šį straipsnį, bent 400 šokėjų iš visos Lietuvos tikriausiai yra intensyvaus pasiruošimo etape. Choreografijos tobulinimas, ryškiaspalvių kostiumų priežiūra, papildomos treniruotės – pažįstama kasdienybė tiems, kas spalio 2 –26 dienomis ketina dalyvauti Alytuje vyksiančiame jau trečiajame tarptautiniame šokių festivalyje „Šokiai visiems“.

Kol skaitote šį straipsnį, bent 400 šokėjų iš visos Lietuvos tikriausiai yra intensyvaus pasiruošimo etape. Choreografijos tobulinimas, ryškiaspalvių kostiumų priežiūra, papildomos treniruotės – pažįstama kasdienybė tiems, kas spalio 2 –26 dienomis ketina dalyvauti Alytuje vyksiančiame jau trečiajame tarptautiniame šokių festivalyje „Šokiai visiems“.

Apie jį ir apie tai, kodėl žmonės šoka, pasakoja vieni iš festivalio organizatorių ir šokių trenerių –Oksana Nikitina bei Juozas Aleksandravičius.

Skirtingi šokiai per dvi dienas

Kaip teigia organizatoriai, šis šokių festivalis išsiskiria savo įvairių šokių žanrų amplitude. „Labai dažnai tokio pobūdžio festivaliai Lietuvoje yra specializuoti, tarkime, tik modernaus arba tik gatvės šokio renginiai. „Šokiai visiems“ leidžia per dvi dienas susipažinti su įvairių žanrų atstovais, pamatyti jų pasirodymus“, –  sako J. Aleksandravičius, kuruojantis pramoginių šokių programą.

Spalio 25 – 26 dienomis po Alytaus sporto rūmų stogu savo sugebėjimus rodys ir Lotynų Amerikos, ir pramoginių, rytietiškų, linijinių, flamenko šokių komandos, poros bei solistai.

Gera žinia flamenko gerbėjams

Šiųmetinė festivalio naujovė – programoje atsiradusi flamenko pasirodymų dalis. Jos ir rytietiškų šokių programos kuratorė O. Nikitina džiaugiasi, kad toks pokytis bus reikšmingas flamenko šokėjams: „Flamenko Lietuvoje dar nėra labai paplitęs šokis, o konkursų šiems šokėjams mūsų šaly apskritai nėra. Lietuvoje veikia nedaug flamenko mokyklų, tačiau tai nereiškia, kad šokėjai nenori kažkur dalyvauti, pasirodyti. Pasidomėjus, kaip sekasi latviams, kurie rytietiškų šokių renginius organizuoja kartu su flamenko programa, nusprendėme tokią praktiką pritaikyti ir Lietuvoje“.

„Gal „Šokiai visiems“ paskatins flamenko kultūros augimą Lietuvoje – juk kur kas smagiau šokti suprantant, kad yra festivalis, kuriame bus galima pasirodyti, sudalyvauti konkurse“, – priduria J. Aleksandravičius.

Nemokama programa: ką verta pamatyti

Visi festivalio renginiai (išskyrus, specialius seminarus dalyviams) yra atviri ir nemokami Alytaus gyventojams bei miesto svečiams. Paprašius pakomentuoti programą, organizatoriai išskiria kelias jos dalis.

„Šeštadienį nuo 19 val. prasidės koncertinė šokių programa. Jos metu bus galima pamatyti ne konkursinius, o rinktinius mėgėjų pasirodymus, koncertuos grupė „16 Hz“. Pasirodys įvairių skirtingų šokių žanrų komandos, poros, solistai, todėl žiūrovai per kelias valandas galės išvysti tikrai spalvingą programą“, – sako J. Aleksandravičius. Organizatorius priduria, jog ir likusios programos dalys yra išskirstytos taip, kad žiūrovas nenuobodžiautų, matytų dinamišką renginį. – „Tiek dienomis, tiek šeštadienį vakare skirtingų žanrų šokiai bus atliekami pakaitomis, tad į renginį užsukęs žiūrovas galės per trumpą laiką išvysti visiškai skirtingus pasirodymus. Konkurso dalyviai yra tiek vaikai, tiek jauniai, tiek suaugusieji. Jauniausieji dalyviai šoks pirmoje dienos pusėje, vyresni – vakarop“.

Organizatoriai išskiria ir dar vieną įdomų šokių žanrą – Pro/AM. Tokio pasirodymo metu šoka profesionalus šokėjas mokytojas ir šokėja mokinė. Šie šokiai taip pat vyks koncertinėje šeštadienio vakaro dalyje. Festivalio metu pasirodys apie 400 dalyvių iš visos Lietuvos.

Apie konkurenciją šokiuose: nuo Alytaus iki Australijos

Dalyvius į festivalį „Šokiai visiems“ vilioja ir galimybė dalyvauti konkurse bei varžytis tose kategorijose, kurios kiekvienam tinka labiausiai (šokėjus skirstant pagal amžiaus grupes, šokių žanrą, kt. kriterijus). Paklausta, ar konkurencija tarp dalyvių didelė, O. Nikitina sako, jog varžybos vyksta, tačiau festivalyje vyrauja draugiška atmosfera.

„Pernai iš ne vienos dalyvės išgirdome komentarus, jog renginiuose smagu dalyvauti, nes varžybos neskatina pykčių, intrigų. Man tai smagu girdėti, tačiau taip pat žinau ir tai, kad konkuruoti ir varžytis yra gerai – juk malonu siekti rezultatų, stengtis nepralaimėti“, – teigia O. Nikitina.

Anot J. Aleksandravičiaus, konkurencija, noras laimėti arba bent jau nepralaimėti yra bendražmogiškas, būdingas ne tik šokiuose, sporte, bet ir kitose gyvenimo srityse. Tad ir konkurso principas šokių festivalyje skatina didesnį šokėjų entuziazmą. Ilgametė patirtis šokių srityje leidžia pastebėti ir kultūrinius skirtumus: skirtinguose kraštuose šokių konkursuose ir konkurencija kitokia.

Prisiminusi kelių rytietiškų šokių šokėjų kelionę į Australiją, kultūrinius skirtumus komentuoja O. Nikitina: „Neseniai kelios rytietiškus šokius šokančios merginos vyko į festivalį Australijoje. Jų parsivežti įspūdžiai nustebino ir mane: anot dalyvavusių lietuvių, australės labai pasitiki savo jėgomis, tačiau kartu labai nenori konkurencijos, todėl visos sąmoningai siekia išlaikyti vienodą lygį. Tad varžybos čia tampa beveik neįmanomos. Visai kitokia situacija yra, tarkime, Rusijoje, kur nuvykusios šokėjos turi būti pasirengusios netikėtumams. Pavyzdžiui, visoms tenka akylai saugoti savo kostiumus, nes konkurentės juos paslapčia gali suplėšyti, supjaustyti. Taigi, skirtingose šalyse konkuruojama įvairiai. Džiaugiuosi, kad „Šokiai visiems“ išlieka kaip priimtinesnis variantas – varžybos ir varžymasis vyksta, tačiau emocijos lieka geros, draugiškos“.

Paklaustas, kuo iš esmės lietuviški šokių festivaliai nepanašūs į užsienietiškus tarptautinius, J. Aleksandravičius pripažįsta, jog labiausiai skiriasi pačių renginių apimtys: „Jeigu dideliuose užsienio miestuose vyksta panašaus tipo šokių festivaliai, tai vien tik, pavyzdžiui, rytietiškų šokių programai skiriamos trys dienos. Taigi, šokėjų daugiau, o programa trunka kelis kartus ilgiau. Iš vienos pusės, tai savotiškai įdomu, didinga, iš kitos pusės – dalyviai gali tiesiog „paskęsti“ tarp kitų panašių pasirodymų, nesulaukti daug komisijos dėmesio. Lietuvoje renginiai mažesni, taigi ir komisija, žiūrovai kiekvienam dalyviui skiria daugiau dėmesio, laisviau atsižvelgiama į dalyvių poreikius“.

Kodėl jie šoka

Sakoma, kad varžybos skatina azartą – o ar azartas ir yra pagrindinė motyvacija šokti? Į klausimą atsako J. Aleksandravičius: „Dažniausiai žmonės pradeda šokti tiesiog ieškodami gerų emocijų, norėdami išbandyti kažką naujo. Vėliau dažniausiai, kai jau kažko išmoksta, labiau išsitreniruoja, vėl ima norėti ko nors naujo. Tada atsiranda poreikis dalyvauti festivaliuose, konkursuose, tai tampa papildoma motyvacija“.

O. Nikitina priduria, jog dalyvavimas varžybose taip pat yra mokymasis: „Festivalių metu profesionalūs choreografai dalyviams išsako savo pastabas, komentarus, o tai kartais tampa labai vertingu dalyku, galimybe dar daugiau mokytis, suvokti savo klaidas ir netgi įveikti savo baimes“.

Susidomėjimą šokiais pastaraisiais metais itin paskatino ir per televiziją transliuoti įvairūs šokių projektai. J. Aleksandravičius tokį reiškinį vertina teigiamai: „Projektai parodė, kad šokti yra malonu, ir tai daryti gali kiekvienas. Reikia ne ypatingo talento, o tik užsispyrimo ir daug pastangų. Žmonės pamatė, kaip tai vyksta, ir patys taip pat panoro šokti. Žinoma, tai labiau palietė pramoginius šokius, o, pavyzdžiui, rytietiškų šokių projektų televizija netransliavo, todėl ir pokyčių šių šokių srityje neįvyko.

Tačiau geras užkrečiantis šokių pavyzdys yra ir festivalis „Šokiai visiems“. Jau pavadinimas rodo, jog mes kviečiame ne tik pamatyti šokius, o ir šokti tiesiog visus, ieškančius smagaus laiko. Kitaip nei per televiziją, čia neblaškys reklaminės pertraukos, o skirtingų šokių spektras bus daug platesnis“.

Ateities planuose – dar daugiau įvairovės

Festivalio dalyvių pasirodymus vertins žinomi profesionalai, svečiai iš užsienio. Kai kurie iš jų dalyviams ves ir specialius tobulinimosi seminarus, suteiksiančius galimybę išmokti naujų choreografijos elementų, pagerinti savo šokio judesius. Į festivalį atvyks tokie žinomi šokių pasaulio atstovai kaip flamenko mokytoja iš Estijos Tiina Pikas, rytietiškų šokių atlikėjos iš Lenkijos Saida ir Jamilah, arabiškų šokių mokytoja ir šokėja iš Latvijos Natalja Lubinskaja ir kt.

Kalbėdami apie ateities planus, organizatoriai sako, jog vėliau norėtų pritraukti dar daugiau retų šokių žanrų atstovų, sukurti jiems atskiras kategorijas ir nominacijas, kaip, pavyzdžiai, šiais metais nutiko su flamenko šokiais. Taip pat tikimasi, kad ateityje „Šokiai visiems“ išsiplės į festivalį, kuriame  dalyvaus dar daugiau svečių iš užsienio.

„Kiekvienais metais stengiamės pasiūlyti kažką naujo, tačiau tai dar tik trečią kartą rengiamas festivalis, todėl kol kas daugiausiai pastangų dedame į pagrindinį tikslą – leisti šokti visiems mėgėjams šokėjams, ir leisti pamatyti bei atrasti šokį visiems žiūrovams“, – į spalio 25 – 26 dienomis Alytuje vyksiantį festivalį „Šokiai visiems“ kviečia jo organizatoriai.

Straipsnį parengė Gerda Venčkauskaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.