Kultūra

2015.09.08 13:45

Ukrainos ministras: Kremliaus propagandą gali atsverti kultūros žmonės

BNS2015.09.08 13:45

Vilniuje viešintis Ukrainos kultūros ministras sako, kad vien cenzūra negali įveikti Kremliaus propagandos, o tautinių mažumų ryšius su šalimi turi stiprinti kultūros autoritetai.

Vilniuje viešintis Ukrainos kultūros ministras sako, kad vien cenzūra negali įveikti Kremliaus propagandos, o tautinių mažumų ryšius su šalimi turi stiprinti kultūros autoritetai.

Jevhenijus Niščiukas ketvirtadienį sakė, kad jo šalis šiuo metu susiduria su informacine propaganda, todėl prie ministerijos suburta komisija, vykdanti renginių, iš Rusijos atvykstančių muzikos grupių, teatrų kolektyvų priežiūrą, priimami sprendimai kai kurių kolektyvų nekviesti, taip pat nerodyti kai kurių filmų.

Ministro teigimu, pastaruoju metu uždrausti propagandos elementų turintys filmai „Baltoji gvardija“, „Poddubnij“. Taip pat yra sudarytas 14 nepageidaujamų Rusijos kultūros veikėjų sąrašas, jie neįleidžiami į šalį.

„Dėl to ministerija jau sulaukė rusiškos žiniasklaidos priekaištų, kad vykdome kultūros cenzūrą. Sakiau, kad ministerija neįveda cenzūros menui, bet cenzūrą Kremliaus propagandai reikia taikyti jau seniai, nes iš savo pusės Kremlius mums cenzūrą taiko jau 23 metus“, – spaudos konferencijoje Vilniuje ketvirtadienį sakė ministras.

Pasak J. Niščiuko, didesnė problema yra Ukrainoje veikiantys komerciniai kanalai, kurie ne visi demonstruoja solidarumą, siekiant apriboti propagandinių laidų ar filmų rodymą.

„Bandome su jais kalbėti, kad tuo metu, kai žūva tūkstančiai žmonių, negalime diskutuoti apie tai, kad „kultūra reikalinga visiems“, kad „žmonės tegu patys atsirinks“, nes tai per brangiai kainuoja šaliai“ , – sakė ministras.

Kultūros ministerija, pasak J. Niščiuko, jau anksčiau kreipėsi į Valstybinę radijo ir televizijos komisiją, kuri uždraudė kai kurių rusiškų kanalų retransliaciją, rusiškų serialų rodymą. Tačiau nemaža dalis rusakalbių naudojasi ir palydovinės televizijos paslaugomis, internetu, kurių neįmanoma eliminuoti.

„Tiems žmonėms, kurie ieško, kurie seka rusiškus kanalus, jų nesulaikysi. Tačiau kalbant apskritai, tai (jų uždraudimas) žymiai sumažintų tą „suzombėjimo“ laipsnį, kurį tiek metų vykdė rusų kanalai ir kuris vyko Ukrainos rytuose“, – sakė Ukrainos kultūros ministras.

Jis taip pat pripažino, jog negalima kaltinti pietryčių Ukrainos gyventojų, kai jie daugybę metų buvo dezinformuojami Rusijos masinės informacijos priemonių, daugiausia – televizijos, tad Ukrainos valdžios užduotis yra pasistengti, jog juos pasiektų alternatyvi informacija.

Ministras tvirtino, jog šiuo metu Vyriausybė tai daro per kultūros autoritetus, vadinamąsias „kultūros brigadas“ – žymius aktorius, muzikantus, rašytojus, kurie neša kitokią žinią į Ukrainos rytus. Jie dalyvauja susitikimuose su žmonėmis, bendrauja su jais ne tik koncertų salėse, bet net ir ligoninėse ir „atsveria vyraujančią informacinę situaciją“.

„Mes labai norėtumėme, kad žmonės rytuose nesijaustų atskirti – reikia padaryti taip, kad žmonės dalyvautų „procese“, būtų užimti. Ir visiškai neturi reikšmės kalbos klausimas. Yra net tokia savoka – rusakalbis Ukrainos patriotas. Mums svarbu, kad jie jaustųsi Ukrainos, taip pat ir jos kultūros, dalimi“, – sakė ministras.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.