Kultūra

2014.10.14 16:48

Muzikėčias „Apie žvėris ir žmones“ atliks ansamblis „Vilniaus arsenalas“

BNS2014.10.14 16:48

Spalio 23 dieną Klaipėdos koncertų salėje, prisimenant lietuvių grožinės literatūros pradininko Kristijono Donelaičio 300-ąsias gimimo metines, bus atliktos muzikėčios „Apie žvėris ir žmones“. Tai teatralizuotas muzikinis kūrinys, žanriškai apibėžtas kaip muzikėčios (muzikinės pasakėčios).   

Spalio 23 dieną Klaipėdos koncertų salėje, prisimenant lietuvių grožinės literatūros pradininko Kristijono Donelaičio 300-ąsias gimimo metines, bus atliktos muzikėčios „Apie žvėris ir žmones“. Tai teatralizuotas muzikinis kūrinys, žanriškai apibėžtas kaip muzikėčios (muzikinės pasakėčios).

Muziką jam sukūrė kompozitorius Antanas Kučinskas. Pasak autoriaus, „literatūrinė jo inspiracija – K. Donelaičio pasakėčios, nepelnytai užgožtos kitų „svarbesnių“ rašytojo kūrinių. Šiame kūrinyje, pasitelkus šiuolaikines menines priemones, siekiama naujai pažvelgti į K. Donelaičio pasakėčias, traktuojant jas ne kaip istorinį artefaktą, o kaip paradoksaliai drąsią, aktualią mūsų laikams medžiagą“.

Muzikėčių autorius Antanas Kučinskas yra Lietuvos nacionalinio dramos teatro Muzikos skyriaus vedėjas, sukūręs muziką daugiau kaip dvidešimčiai dramos spektaklių, muzikos kino filmams, orkestrui, solo instrumentams, vokalui, chorui ir kitokio žanro kūrinių. Kučinsko kūryba – tiesi ir atvira, be komplikuotų struktūrų, paremta perkūrimo, perdirbimo principu, joje jaučiamas teatrinis pradas.

Muzikėčias „Apie žvėris ir žmones“ sudaro šešios pasakėčios: „Lapės ir gandro čėsnis“, „Rudikis jomarkininks“, „Šuo Didgalvis“, „Pasaka apie šūdvabalį“, „Vilks provininks“, „Ąžuols gyrpelnys“. Atlikėjų sudėtis bei paties kūrinio struktūra komponuojama atsižvelgiant į  pasakėčių struktūrą, paprastai susidedančią iš pasakojimo ir pamokymo (moralo). Pasakojimai realizuojami muzikiniais kūriniais su melodeklamacija (aktorius), savo ruožtu kiekvieną pasakėčią užbaigiantys moralai – aktoriaus monologais. Visą kūrinį įrėmina intordukcija ir koda,  kurioje panaudoti dailininko Giambattista della Porta (1535–1615) piešiniai.

A. Kučinsko muzikėčias atliks ansamblis „Vilniaus arsenalas“: fleitininkė Laima Šulskutė, altininkas Romualdas Romoslauskas, pianistas Sergejus Okruško, mušamųjų partiją išpildys Saulius Auglys, kontraboso – Oliveris Ramonas. Režisūrinį kūrinio sprendimą sukūrė Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorė, poetė Birutė Mar, vaizdo projekciją – tarpdisciplininio meno kūrėjas, filmų autorius Džiugas Katinas. K. Donelaičio tekstus interpretuos Valstybinio jaunimo teatro aktorius Andrius Bialobžeskis, visiems puikiai žinomas iš televizijos serialų, kino, teatro bei poezijos vakarų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.