Kultūra

2019.03.06 23:45

Prasidėjo teatrų festivalis „Vaidiname žemdirbiams“

Zinaida Paškevičienė, Asta Kažukauskienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.03.06 23:45

Lietuvos kultūros sostinėje Rokiškyje prasidėjo Lietuvos profesionaliųjų teatrų festivalis „Vaidiname žemdirbiams“.

Dar pusvalandis iki spektaklio, o žiūrovai jau plūsta. Tarp jų – ir rokiškietė Daiva Vilkickienė. Per 35 metus ji sako nepraleidusi nė vieno festivalio, o su Klaipėdos dramos teatru, kurio spektakliu „Elzės žemė“ prasideda festivalis, ją sieja ypatingas ryšys, nes mokėsi pas šio spektaklio režisierių Povilą Gaidį.

„Klaipėdos teatrui apskritai esu ištikima, ateinu kiekvienais metais. Regina Šaltenytė buvo mano scenos kalbos mokytoja. Dirba ne teatre, dirbu bibliotekoje, tačiau teatras tikrai yra manyje“, – sakė D. Vilkickienė.

Beveik mėnesį trunkantį festivalį „Vaidiname žemdirbiams“ aplanko apie 10 tūkst. žiūrovų. Rokiškiečiai prisimena, kaip anksčiau bėgdavo į spektaklius palikę mažus vaikus namuose, dabar festivalis tapo įpročiu.

„Pačio pirmo neprisimenu, bet žinau, kad būdavo tokios tradicijos – visos įstaigos remdavo, po to turėdavom gražius susitikimus, kalbėdavomės su aktoriais, būdavo labai šaunu“, – pasakojo rokiškietė Irena Kirstukienė.

Tradiciškai festivalį pradeda teatras, kurio spektaklis pernai pripažintas geriausiu. Šiemet tai – Klaipėdos dramos teatro spektaklis „Elzės žemė“. Pasak jo režisieriaus P. Gaidžio, beveik kasmet į Rokiškį atvykstantis teatras ne kartą jame laimėjo prizų – 1986 m. P. Gaidžio spektaklis „Proletarinės laimės malūnas“ pripažintas geriausiu, 2 spektakliai yra gavę žiūrovų prizą, o jis – geriausio aktoriaus vardą.

„Prisimenu ilgą kelionę į Rokiškį, šiaurės Lietuvos keliu siauru, užtvenktu judėjimo didelio, ilgai reikia vairuoti. Pravažiuoju pro savo tėvuką netoli Kupiškio, toks Subačius yra, visuomet suvirpa širdis“, – sakė režisierius P. Gaidys.

Ne kartą diskutuota keisti festivalio pavadinimą „Vaidiname žemdirbiams“, kaip nebeatitinkantį tikrovės. Organizatoriai sako, kad toks pavadinimas – festivalio prekės ženklas.

„Mes galvojame, kad nevalia jo keisti. Ne mums tos teisės yra suteiktos po 30 ar 35 metų keisti pavadinimą, taip radom, taip ir turi būti toliau“, – kalbėjo Rokiškio kultūros centro direktorė Vaiva Baltrūnaitė-Kirstukienė.

Visus 35 metus festivalyje dalyvavo Vilniaus „Lėlės“ ir Šiaulių dramos teatrai. Šiemet 19 teatrų parodys 23 spektaklius. Klaipėdos jaunimo teatras pirmą kartą suvaidins muzikinį spektaklį kūdikiams.

Prie tradicinių premijų įsteigta ir jaunojo žiūrovo premija. Geriausias festivalio spektaklis, aktoriai ir kitų festivalio apdovanojimų nugalėtojai bus paskelbti kovo 24 d., per festivalio uždarymą.

Panorama
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.